| nbcopiimei a întrebat:

Bună, parintii mei s au despartit iar eu inca sunt la scoala unde mergeam cand stateam impreuna cu tata, el nu vrea sa mi dea semnatura pentru a ma putea muta la o alta scoala, mama nu l ar putea da in judecata ptc asta ar dura mult si n as avea unde sa merg la scoala(+ca nu stam bine cu banii pentru un avocat) si mama imi tot spune ca ar trebui sa mergem inapoi sa locuim cu tata pentru ca eu sa termin scoala. Nu vreau sa ma intorc, tata mi-a facut mult rau mie si mamei, pe mama a batut o si a jignit o enorm de mult, eu din partea lui nu aveam nicio sustinere, ma jignea, ma punea sa fac o gramada de treburi, ne punea pe mine si pe mama sa i cumparam bautura ca sa bea si tigari ca sa fumeze. m-am saturat de el...

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inchiriati o locuinta in zona unde este scoala!

| nbcopiimei explică (pentru Violleta2022):

Nu avem cum, scoala este la sat, iar noi acum stam la bunici in alta comuna foarte departe de satul unde este scoala

| Violleta2022 a răspuns (pentru nbcopiimei):

Te poti inscrie la scoala din satul unde stai acum cu mama si bunicii, fiindca nu este nevoie de semnatura tataului.

Sa mearga mama ta sa discute cu directorul scolii ca se gaseste portita de transfer, fiindca te-ai mutat cu locuinat si transferul este posibil si in timpul anului scolar, in acest caz.
Asat este una din situatiile exceptionale (exceptie mentionata in lege) prin care transferurile se pot realiza chiar si in timpul anului scolar.

| Freya1 a răspuns:

Mama ta dacă nu ar vrea sa se impace cu tatăl tău nu ar pune niciodata problema astfel, având în vedere chinul prin care a trecut. Explica-i ce ne-ai spus și noua și spune-i sa se mai gândească.
Nu aveți autobuz școlar?

Spune-i mamei ca în loc sa se întoarcă sa ia bătaie, mai bine face un sacrificiu și vorbește cu directorul scolii din satul în care sunteți acum sa o susțină în a rezolva problema.Sigur exista o soluție.

| Holiday a răspuns:

Daca bunicii tai sunt de acord, mama ta isi poate schimba adresa din buletin la bunici, iar apoi te poti inscrie fara probleme la scoala din satul respectiv.

| SmartASS123 a răspuns:

Nu-mi vine să cred că trebuie să explic asta, dar chiar și tu ar trebui să înțelegi că nu am ce să fac pentru tine aici. Ai nevoie de ajutor și consiliere juridică pentru situația ta de familie. Dacă nu aveți resurse financiare, există organizații neguvernamentale care oferă asistență juridică gratuită sau cu tarife reduse. Cât despre situația școlară, trebuie să discuți cu directorul școlii și să îi prezinți situația ta. Poate ar putea să te ajute în vreun fel să îți găsești o soluție. Dar să fii sigur că, cu atitudinea asta, nu vei obține prea mult ajutor de la oamenii care încearcă să îți ofere consiliere.