| papuciirupti a întrebat:

SOS. tata este alcolic iar mama a început sa consume și ea. ei se certau mai mereu de când eram mic doar ca acum a apărut și violenta. ambii au firi vulcanice. tata nu mai lucrează iar mama are grija de un bătrân de unde ia pensia lui și astfel intra bani în casa. certurile încep uneori din refuzul mamei de a ii cumpăra țigări sau băutură...
mama tot spune ca o sa mergem la bunica și ca nu se mai întoarce cum a făcut în alte dați. mai am 2 frați mai mici și mi se rupe sufletul când ma gândesc prin ce trec ei, eu am probleme de sănătate și cred ca asta doar din cauza stresului provocat de certurile lor. în prezent sunt la facultate anul 1 și mi.e frica ca nu pot sa o termin, fără ea nu pot fi de folos fraților mei mai mici. El nici nu mai pot spune ca este tata, înjură pe toți la rand când este beat, nu mai am niciun sentiment ca pentru un tata.
voi ce ați face?
tremur tot acum, am venit de la facultate și uite ce primesc

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Si tata consuma alcool dar am noroc ca mama nu. Tatal tau este din cate observ mai mult cu detul decat cu munca si de aici necazurile si neajunsurile in casa. Vorbeste cu mama ta si spune-i ca daca va pleca la bunica ta sa ii ia si pe cei doi si si de nu va avea ea grija sunt sigura ca bunica o va face.Sa il lase pe el acolo cu alcoolul lui si asa o sa vezi ca nici ea nu va mai bea si va fi mai responsabile.
Am avut o matusa care a devenit alcoolica din cauza sotului ei, el consuma alcool si o obliga si pe ea sa tot bea cate un pahar ca ci sa fie el sigur ca nu i-a pus nimic in bautura.Sau mai sunt altele care fac asta sa nu simta atunci cand sunt agresate fizic sau cred ca asa gasesc un refugiu sa nu se mai streseze atat de tare.
Tu vezi de scoala sa ajungi cineva daca vrei sa isi scoti fratii din saracie si necaz.

| Caro34 a răspuns:

Fii tare si lupta sa ajungi un cineva ca sa-i poti ajuta si pe fratii tai! Invata bine sa primesti bursa si mutati-va impreuna. Cu banii tai si alocațiile lor, ar trebui sa mearga! Mai poti gasi juma de norma de lucru si se mai aduna bani... Nu te da batut! Esti un om puternic si vei reusi! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca cum poti sa termini facultatea. Cum ai zis si tu, viitorul tau depinde de asta. Mai mult chiar nu stiu ce sa zic. E cam aiurea situatia.

| Ara997 a răspuns:

Of, john, or sa se aranjeze lucrurile intr-un fel sau altul., rabdare

| Kiitra a răspuns:

Eu am auzit cazuri de genu asta la biserica din satu meu( exista un preot bun, vine multa lume aici cu probleme de genu asta si cica reuseste sa le rezolve) incearca sa mergi la manastiri sa vorbesti cu un preot. Daca nu iei initiativa nu o sa se schimbe nimic. Nu o sa ai putere sa iti ajuti fratii cum pot parintii tai sa ii ajute. Poate nu crezi in Dumnezeu. Dar incearca si asta, alta solutie nu prea ai. Iar situatia o sa devina din ce in ce mai urata! Trebuie sa vorbesti si cu mama ta, dar daca a inceput sa bea si ea ...nu e bine pentru ca o sa ramana amandoi si o sa bea o viata intreaga. De genu asta au fost bunicii mei. Copii lui au avut noroc de bunici ca le au oferit tot ce trebuia.

| Ghencea_Daniela_1990 a răspuns:

Totul va fi bine. Sper ca vei trece si prin asta.

Cu Rabdarea treci si marea.