| byoana a întrebat:

Buna peste cateva zile trebuie sa am grije de o fetita de 2 ani si faza e ca raman singura cu e si eu nu am mai avut grije de copi si nu prea stiu cum sa am grije de ea.As dori niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! pai spun ca te pot ajuta pentru ca am un frate de 2 ani si am avut grija de el de cand s-a nascut pentru ca eu am 16 ani. Ai sa vezi ca o sa te inteelgi cu ea pentru ca este maricica si sa stii ca cel mai mult copiilor le pace sa mearga prin parc sa se joace. Distragei atenita cu jucarii, pacaleste-o sa manance ii spui a mergeti la plimbare dupa si chestii din astea, iar porblema la mancare nu este pentru ca e destul de mare si poate manca danone, banane, pufuleti, chiar si mancarica pregatita de tine cum ar supele usoare de pui, piure de cartofi etc. deci iti urez bafta!

16 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Daca fetita este cuminte totul este foarte simplubig grin Sper nu dai peste o fetita rasfatatalaughingCa atunci lucrurile se mai complica putinbig grin
Joaca-te cat poti de mult cu eabig grin
Vorbeste-i frumosbig grin
Alint-obig grin
Si totu o sa fie binekiss
Bafta!kiss

Răspuns utilizator avertizat
| Madalina1455684 a răspuns:

Buna.Eu am grija de verisorul meu de cand avea el 3 luni si eu aveam 10 ani jumate.Si m-ai am grija de el si aucm ca are 3 ani si eu am 13 jumate. O sa vezi ca o sa fie simpatica.In primul rand trebuie sa te faci placuta ei. Daca ea zice ca ii trebuie o jucarie m-ai fin tu o sa eu dai dar sa ii spui inainte consecintelelaughingNu stiu cat o sa inteleaga dar eu asa faceam cu el pe and avea vreo 2 anisori.Si el e baiat si are multa energie. O fata este m-ai calma si daca nu te cunoaste poate ca la incpeut o sa fie rusinoasa.Succes.

| Rebecca a răspuns:

laughing Nu e greu deloc. Las'o sa iti spuna de ce are nevoie, si cere sfaturi parintilor. Citeste'i carti, dar la cum scrii, nu stiu daca stii sa citesti foarte bine. Te pup!

| amaadina a răspuns:

Sa nu te enervezi, si daca vezi ca nu vrea sa manance deloc, sa nu o fortezi, ca dupa aia poate'ti boraste in poala;))
Canta'i ceva, mergeti prin parc, pune'i desene cu Hannah Montana... Poarta'te cu ea, ca si cum ar fi fiica ta :D
Pune'i, de exemplu video'uri de'astea:
http://www.youtube.com/watch?v=mlncMQyzEXc&feature=related

Bafta!;)

| versavia a răspuns:

Pai dai sa manance, duo in parc (sa ai intotdeauna o sticluta cu apa la tine), joacate cu ea, invato poezioare, citeste-i povesti cu printese, zane.

Răspuns utilizator avertizat
| deedee_3754 a răspuns:

Fi cu ochii dupa ea la fiecare miscare a ei gresita atrage-i atentia si spune-i ce nu este bine sa facastraight facewinking:*

| cristina a răspuns:

Buna
pai joaca-te cu ea acorda-i toata atentia nu o lasa sa umble la cutite sau la obiecte ascutite, taioase
lasa varsta ta de o parte si joaca-te cu ea vorbeste-i asa pitigaiat adica cu alta voce ...asta o sa-i placa.
succes.
fundita?

| Alecsandraa97 a răspuns:

Joaca-te cu ea, fai cam toate pofturile, dar nu cred ca e neastamparata la 2 anisori. Eo cred ca o sa te distrezi super :*

| romaniaaa a răspuns:

Da-i sa bea o gura de vin sau 0, 5 bere si o sa doarma ca paraizatahappy: la fratemiu merge mereulaughing

| DeliciOaSaTaa a răspuns:

Buna si eu am stat cu o fetita de trei ani si alor mei le era frica ca iese pe geam sau nu-s ce ca oricwe parinti isi faceau griji insa trebuie sa te joki cu ea ca so obosesti sa o distrez sa fi cu ochi pe ea caci poate intr-un min e acolo apoi e acolo sa fi cu ochi pe ea sa ii dai sa manace ce vrea sa o asculti cand gongane sau vb... cum ar fi sa te pui la mintea ei sa vb cu ea sa te joki sa fcai tot cei place ei asta nu inseamna ca trebuie sa iesi cu ea pe afar daca ai tai nu te lasa in final trebuie sa fi foarte grijulie cu ea si sa fi cu ochi pe ea sper ca ti-am fost de ajutor daca crezi ca raspunsul meu este castigator te rog sa-mi imanezi fundita! pooop norock.

| MuadDib a răspuns:

Trebuie sa ramai calma, si sa ai grija sa nu se otraveasca... sau daca vrei sa scapi usor poti sa o lasi si sa se otraveasca...

Ideea e ca nu's pretentiosi atata timp cat sunt curati, cu burta plina, si li se acorda atentie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fi-i in preajma ei, doar atit pentru ca e marisoara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa o supraveghezi non-stop-este mica, sa ai grija sa nu se joace cu ce nu trebuie, sa ii dai sa manance, iar daca plange incearca sa o inveselesti : joaca-te cu ea, fa-o sa rada, da-i drumul la desene, schimba-i pampersul (daca este cazul). Succes!

| panda_3764 a răspuns:

O inchizi in camara si totul se va rezolva de la sine