| anonim_4396 a întrebat:

As avea nevoie de niste sfaturi de la voi. Acum jumatate de an sora mea a murit si am ramas singura la parinti. Sunt o fire foarte timida si nu prea am prieteni. M-am simtit foarte singura atunci, dar am reusit sa imi fac o prietena care m-a inteles si mi-a ramas aproape. Acum cateva luni am inceput sa iubesc un baiat. Nu am avut niciodata iubit, desi am 17 ani. Am vorbit cu el, dar nu ma place. Nu stiu ce sa fac ca sa il uit. Ma gandesc mereu la el si cand vad ca vorbeste cu cate o fata imi vine sa plang. Parintii mei lucreaza in strainatate si peste cateva zile trebuie sa plece. Ma simt asa trista cand stiu ca o sa raman iar doar cu bunica mea. Aici nu am cu cine sa vorbesc, unde sa ies. Ma simt foarte singura. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa uit? Cum sa fiu fericita?

Răspuns Câştigător
| credeintine a răspuns:

Buna! Pentru ca este prima iubire iti va fi greu sa treci peste. Iti recomand sa inchei orice discutie cu el. Apropo imi pare rau pentru decesul surorii tale. Daca esti ambitioasa o sa poti sa treci peste. Incearca sa iti faci prieteni, sau sa ramai in relatii cat mai bune cu colegii de liceu. Ocupa-te de invatat, pentru ca la anul presupun ca o sa dai bacul. Stiu ca e important sa ai cu cine sa vorbesti insa ai grija si pe cine tii alaturi. Nu lasa pe nimeni sa profite de tine. Apropo esti destul de mare sa ai o discutie serioasa cu parintii tai. Nu ar putea renunta unul la plecatul in strainatate? Explica-le faptul ca nu banii te fac fericita ci prezenta lor.
Ca sa fii fericita fa ce-ti place, asculta muzica, joaca jocuri on-line (acolo poti interactiona cu oameni)/ sau jocuri pe calculator, citeste, plimba-te, vorbeste cu bunica ta, plimba-te cu ea, afla detalii despre viata ei...la un moment-dat nu o sa mai fie...
Ca si concluzie : nu te lasa doborata de nimic, lupta pentru tine deoarece tu iti faci viata. Profita inca de timpul liber disponibil pentru a face ceea ce iti place sau invata ceva nou ce ti-ar placea/ fa un curs sau perfectioneaza-te intr-un domeniu.
Bafta!

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde sti ca nu te place?

| AndreeaAna123 a răspuns (pentru RAY):

Am vorbit cu el de cateva ori. El mi-a scris, dar de o luna nu am mai vorbit.

| RAY a răspuns (pentru AndreeaAna123):

Aia nu-i o dovada ca nu te place, eu ma stiu pe mine am si eu orgoliu prostesc dar il am, desi dai tu mesaj nu astepta sa isi trimita el

| AndreeaAna123 a răspuns (pentru RAY):

El a intrerupt brusc conversatia cu mine. Imi dadea cu seen. Nu cred ca mai am sanse.

| RAY a răspuns (pentru AndreeaAna123):

Nu stiu ce e aia eu sunt generatia 89, in concluzie asta e, mai sunt si alti baieti pe lumea asta, faza proasta e ca ganduri reprimate revin mereu in mintea noastra, eu cu iubita am ramas dusmani apoi amici apoi nimic asa am trecut peste iubire

| OldSoul a răspuns:

De uitat, nu-l vei uita, asta e adevarul. Toata faza cu "uitatul" e doar o exagerare, e mai simplu sa spui "uita-l" decat sa ii explici ca "nu il/o vei uita, face parte din trecutul tau, face parte din tine, trebuie sa intelegi ca nu a fost sa fie, sa te impaci cu ideea si sa mergi mai departe."
Cat despre cum sa fii fericita... e greu de spus, nu exista o reteta a fericirii, iar ceea ce te face pe tine fericit difera de la persoana la persoana.

Asculta asta:
https://www.youtube.com/watch?v=b_QI94xu36s

| Bondarel99 a răspuns (pentru OldSoul):

Din moment ce nu a fost absolut nimic între ei, nu are cum sa nu îl uite. E doar o dragoste platonică, mai mult o obsesie.

| RAY a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu e o dragoste platonica, a atraso fizic si fata s-a indragostit de el e ceva normal
http://www.ele.ro/sex/seductie/dragostea-platonica-13967

| Bondarel99 a răspuns:

Te înțeleg, dar ești tânăra și viața e prea scurta ca sa te gândești la un băiat care nu te place. Serios acum, peste câțiva ani o sa razi când o sa îți aduci aminte de asta. O sa găsești un băiat care sa devină iubitul tău si care sa te iubească si o sa uiți complet de asta de acum. Cred ca ai nevoie sa ieși din casa, sa te întâlnești cu niște prieteni, așa nu vei mai fi trista. Dacă stai in casa și te gândești la tot felul de lucruri nu te vei simți mai bine. Încearcă sa găsești o activitate utila, vezi la ce lucruri te pricepi tu cel mai bine. Și gândește-te și la posibilitatea de a pleca cu părinții tai in străinătate, poate după ce termini liceul, ți se va schimba viața, cred ca in bine, cunoscând alți oameni și alte locuri.

| mudokins78 a răspuns:

Play Station 4!
ca sa termini un joc iti ia 2 ani.
sau incepe sa urmaresti telenovela, Tanar si nelinistit! (dureaza 25 de ani) vezi!, poti fi fericita daca vrei...