| ionitalavinia a întrebat:

poate o sa vi se para o telenovela ce va voi spune dar e pura realitate si sincer nu stiu cum se va termina.Acum 3 ani m-am casatorit cu EL, din pacate pentru mine nu l-am iubit niciodata, pur si simplu m-am casatorit la ambitia fostului iubit cu care fusesem impreuna 4 ani, am aflat ca ma insela de fiecare data cand avea ocazia si am crezut ca facand asta ma voi razbuna.Stiu nu am avut deloc minte dar probabil varsta de 20 de ani de atunci nu s-a gandit ca va veni o zi cand voi regreta pasul facut.Au trecut 3 ani de atunci si tot am sperat ca voi ajunge sa-l iubesc dar nu reusesc, gandul meu era tot la fostul.Problema cu adevarat de acum incepe.Sotul meu mai are o sora care e impreuna cu un baiat de ceva timp si sta la el acasa, sunt ca si casatoriti. Tipul cu care este sora sotului meu este un baiat foarte dragut si comunicativ.De aproximativ 1 an am inceput sa discut cu el problema mea, el mi-a povestit ca nici el nu se mai intelege cu prietena, ne-am apropiat din zi in zi mai mult pana cand am realizat ca ne-am indragostit unul de celalalt iar de 8 luni de zile traim o dragoste frumoasa dar credem in acelasi timp ca este imposibil sa putem fi cu adevarat impreuna.Doua luni de zile m-am mutat la ai mei, am incercat sa le spunem adevarul dar nici nu au vrut sa auda, din contra, m-au fortat sa ma impac cu sotul meu. Ei sunt de principiul ca daca te-ai casatorit, indiferent daca te intelegi sau nu, pasul asta trebuie facut doar o data in viata, nu au vrut sa ma inteleaga si pentru fericirea lor m-am inors la sotul meu. Timpul tot trece si nu stim ce sa mai facem, parintii lui au aflat de noi si sunt de acord cu relatia noastra insa noua ne este frica si in acelasi timp rusine de reactia sotului meu, a iubitei lui, a lumii, nu stim ce sa mai facem, cert este ca ne iubim mult si nu am vrea sa renuntam dar in acelasi timp constientizam ca este foarte greu sa ne lase ceilalti sa fim fericiti.Sotul meu banuie ca intre noi este ceva, chiar mi-a si zis ca daca intr-adevar suntem impreuna nu va accepta niciodata asta mai ales ca este prieten din copilarie cu A.Cum sa fac? Oare ar fi bine sa le spunem adevarul si sa nu mai traim in minciuna asta? Stim ca fericirea nu se cladeste pe nefericirea altcuiva dar nu mai putem unul fara celalalt.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpul rezolva totul.partea proasta este ca la un moment dat nu vei mai putea sa te ascunzi, nu ca nu mai vrei ci ca nu mai poti! o astfel de situatie te solicita foarte mult...sa fi casatorit si sa ai o relatie extraconjugala mi se pare un lucru dificil, oricat de frumos ar parea, oricat de frumos ar fi.esti mereu cu ochii in 4 sa nu fi vazut, trebuie sa fi foarte atent la detalii etc.intr-adevar este si frumos insa la un moment dat o sa ai mustrari de constiinta! Este o vreme a prejudecatilor, noi cei tineri suntem condusi de dorinta de sustinere din partea unor persoane considerate importante in viata de zi cu zi insa mai importanta este calitatea vietii in sine asta insemnand, sentimente trairi experiente.de aceea, parerea mea este ca lucrurile vor evolua fara sa spui nimanui nimic pana la un moment dat cand vei fi foartat de imprejurari sa faci. un pas, acel pas.ca le vei spune parintilor ca nu le vei spune, ca ii vei spune sotului tau sau nu, este inevitabil! asa ca asta este linistea dinaintea furtuni.pregateste-te.
P. s.: parintii sunt cel mai bun aliat, chiar daca nu sunt de acord acum fa tot posibilul si castigale aprecierea. odata ce ei vor accepta asta iti va fi mult mai usor!

14 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

A iubi nu te scuza de raul pricinuit celorlalti.Nu crezi ca iti bati joc de sentimentele sotului? Cu ce a gresit el ca tu te-ai folosit de el pentru a te razbuna? In plus acum il si inseli. Spune-ti adevarul cat mai repede. Mai rau doare minciuna si inselatoria decat despartirea!

| gigiro a răspuns:

Bineinteles! Nu are sens sa va ascundeti, poti sa-i spui ca nu-l iubesti, ca nu l-ai iubit niciodata. Intreaba-l daca mai doreste sa fie casatorit cu o femeie care nu-l iubeste, spune-i ca niciodata nu-ti vei schimba parerea, indiferent ce ar fi. Spune-i ca dragostea cu de-a sila nu se poate, ca nu simti nimic pentru el, ca nu-ti doresti sa -i porti copilul in burta, ca ti-e sila de el. Spune-i tot ce crezi si gandesti, pana se va obisnui cu ideea. De multe ori ei se opun din cauza orgoliului, nu ca te iubesc cu adevarat. Iar cel mai sigur, este sa intentezi proces de divort, cu toate ca necesita bani, dar e sigur, legal si oricum trebuie sa dai divort, daca nu-l iubesti. Stii tu cum e : ''daca dragoste nu e, nimic nu e ''.

| Anca a răspuns:

Nu esti decat inca o femeie care nu ne face cinste noua celorlalte!
Draga mea, daca vrei sa te iubesti cu altu nuºl alege totusi pe cumnatul tau!
Alege un oricare alt barbat - ca balta e plina de peste.
Si totusi. cum ai putut sa-i juri barbatului tau in biserica ceva ce n-ai simtit niciodata?

Mi se pare prea mult sa inteleg anumite lucruri.
Daca credeam ca am vazut si auzit destule. uite ca m-am inselat!
Daca l-as cunoaste pe sotul tau i-as spune sa nu-si mai tina podoaba la usa!

| Anca a răspuns:

Tuska, eu am fost si in rolul de inselata si in rolul persoanei care a inselat.
Stiu cum se vede din ambele situatii.
Si cel mai dureros e sa fii tu ala incornorat.

Eu ma gandesc in primul rand la sotul ei! El traieste in minciuna. Si nu-i vorba de o relatie oarecare. E vorba de o casatorie, in care el si-a pus sufletul pe masa si ea i-a facut un sah mat.

Nu i-a reprosat nimic sotului ei.
Daca venea cu reprosuri, atunci luam lucrurile alfel.
Asa. am inteles doar ca nu-l iubeste, s-a casatorit cu el din razbunare si dupa 3 ani a inceput sa-l insele cu cumnatul lor.
Iti trebuie o doza mare de nesimtire sa faci chestia asta, in familie...
Nu judec cand nu-i cazul. Nu-mi place sa judec oamenii. Dar uneori trebuiesc scuturati! In nici in caz n-as putea sa o consolez. El merita consolarea si sora lui. Ca amandoi au picat de prosti!

| Anca a răspuns:

Io imi si imaginez cum decurg intalnirile lor in familie.
Ea cu cumnatul ei prin bucatarie mai tot timpul, cu semne pe sub masa si cu zambete de toata jena.
Daca tot inseli, inseala frate unde nu te stie nici pamantu, nu sub nasul sotului tau!

| oz a răspuns:

1. Te-ai casatori la "ambitia fostului iubit"? cat spunea-i ca ai, 20?
2.Il iubesti pe fostul, chiar daca in 4 ani te-a inselat "de fiecare data"(nu stiu ce inseamna asta pentru tine)?
3.Ai o relatie cu prietenul sorei actualului sot(brusc l-ai uitat pe fostul(cel dinaintea sotului))

E complicata treaba.Sunt implicate foarte multe persoane, pe care le-ai "lovit" cu sange rece.Nu stiu cum ai gandit tu la timpul acela toate "aventurile" astea. Daca le-ai gandit.
Daca ai putin bun simt spune-i sotului ca nu l-ai iubit niciodata, si ca te-ai casatorit cu el pentru a te reimpaca cu fostul(doamne, cum poti face una ca asta? mai ales cand ala nu da 2 bani pe tine.Iti trebuie o prefacatorie de talie mondiala). Divortezi etc. Ajungem la partea cu sora. Spune-i sotului ca l-ai inselat cu iubitul sorei lui(sa stie si saraca sora, care e treaba). Dupa ce ai facut treburile astea, poti spune ca ai facut ce a fost drept, si esti libera sa alegi ce vrei sa faci in continuare. Daca nu vrei sa faci treaba asta, ai sa primesti ce ai oferit.Cam asa se intampla... teoria compensatiei.

| ines a răspuns:

Nu imi anchipui cum te mai poate suporta soacra cand stie ca le faci rau copiilor sai.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Şi acum eşti sigură că e cu adevărat dragoste, marea iubire a vieţii tale, ori e vorba doar de tentaţia fructului oprit? Spun asta pentru că pari cam impulsivă, te-ai căsătorit dintr-o răzbunare prost înţeleasă care a ieşit dezastruos pentru tine până la urmă, trei ani te-ai tot gândit la fostul, acum ai găsit pe altcineva... El de ce nu renunţă la relaţia cu sora soţului tău, dacă tot nu sunt căsătoriţi? Aşa ar fi corect, dacă nu mai simte nimic pentru ea şi ar fi un semn că intenţiile lui faţă de tine sunt serioase. Îi strică şi ei viaţa şi o amăgeşte cu visuri despre o viitoare căsnicie care probabil va fi nefericită. Gândeşte-te bine ce-ţi doreşti cu adevărat ca să nu regreţi mai târziu, din nou. Dacă vă iubiţi cu adevărat şi nu e o pasiune de moment, singura soluţie este să vă despărţiţi de perechile voastre şi să rămâneţi împreună, eventual puteţi să vă mutaţi din acel cartier(dacă e un oraş mare) ori din oraş. Fericirea nu se clădeşte pe nefericirea altora însă, oricum, nici acum nu mi se pare că vă dă fericirea afară din casă... Dacă mai staţi mult în expectativă, s-ar putea să apară copii, fie în căsnicia ta, fie în relaţia lui şi atunci un divorţ ar fi mult mai complicat.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Offf...foarte grea situatie.sad Dar gandeste pozitiv.nu stiu ce solutie ai avea.ai putea sa ii chemi pe toti intr-o zi "acasa" toate 3 familii a ta, a sotului tau, si a prietenului.nu stiu cum sa-i spun.si sa vorbiti civilizat sa explicati ca asa va indeamna inima si nu poti face tu ce vrea altu.acum este si greseala ta ca nu te-ai gandit la inceput. dar asta este s-a intamplat.
iti urez multa bafta si sper sa rezolvi marea problema

| ////////////// a răspuns:

E rau e foarte rau ceea ce faci, fa ordine in sentimentele tale si alege o cale dreapta ca iar mai apoi sa nu-ti para rau, ai gresit mult in fata sotului tau, e un om bun, dar sa stii ca tot ce faci el simte si odata si odata adevarul ese la iveala.curaj

| tuska a răspuns:

Anca, nu- i frumos sa caracterizezi oamenii in asa fel. Nu ai trecut niciodata prin astfeld e lucriri si de-aia nu poti intelege. Se zice ca mai intai sa te lovesti de pragul de sus, apoi vezi pe cel de jos! Eu, inteleg prin ce trece Lavinia, e dureros sigur si pentru ea pentru ca nu vrea sa raneasca pe nimeni, dar oricat ne chinuim sa nu ranim, se intampla fara sa vrem.
Inimii nu -i poti porunci!
Si in definitiv, e foarte greu sa traiesti singuratatea in doi!
eu zic sa lupti, daca tu crezi ca iubesti acea persoana, fii cu ea!
Viata e atat de scurta, e plina de clipe, din care una a trecut, si vor mai trece si vor mai trece!

| tuska a răspuns:

Aici ai dreptate... Asa e daca inseli, macar nu o fa in ograda, du-te cat mai departe, daca chiar nu esti fericita!

| puiut_6444 a răspuns:

Da complicata situatie. Daca va iubiti asa mult si nu ai coopii, mutati-va impreuna si nu va uitati la ce spun altii.Ar fi bine sa spuneti adevarul despre voi.Restul sa nu mai conteze.

| ionitalavinia explică:

Multumesc pentru raspunsuri, o sa ne gandim mai mult la tot ce se intampla, la toate consecintele acestei relatii care implica atat de multe suflete si vom incerca sa luam cea mai inteleapta decizie. Cert este ca ne mintim pe noi insine traind langa cineva cu care nu suntem fericiti.