| viki1212 a întrebat:

Acum 7 ani eu si sora mea am fost la un chef la niste prieteni. Sora mea in varsta de numai 14 ani si-a facut un prieten in acea seara, el avand 20 de ani. Pe la ora 10 seara vroiam sa plec acasa, mai ales ca toti pe acolo se imbatasera. Si mi-am surprins sora cu prietenul ei, in balcon facand sex pe ascuns. Ea avea panatalonii dati jos, nu de tot si isi faceau amandoi acolo treburile. Am ramas socata, dupa cateva zile am mai facut asta in carier in niste tufe. Vorbesc foarte serios, sa nu radeti. Mi se parea tare penibil ceea ce facea. Prietenul ei este unul dintre cei mai prapaditi din cartier chiar si familia lui. Ai nostri au aflat de existenta lui in viata surorii mele si nu au fost de acord cand au auzit cu cine umbla.
Cand am spus ca este cel mai prapadit, ma refer la faptul ca el nu are scoala nu lucreaza, umbla toata ziua prin cartier cu cainii dupa el si pe deasupra mai si fura. Parintii lui la fel, tatal lui nu lucreaza umbla prin cartier mort de beat, mama lui e nebuna in adevaratul sens al cuvantului, sora lui de doar 18 ani se ocupa cu prostitutia si fratele lui joaca jocuri de noroc, pierde banii care intra in casa adica din pensia mamei lor pe jocurile de noroc. Si nu o spun doar eu ci tot cartierul o spune. Prietenul ei se mai dovedeste acum fiind si un betiv. Ba chiar i-a tras si un pumn surorii mele acum de curand, am vazut eu cu ochii mei si o vecina de-a mea care i-a spus si mamei mele. Sora mea a negat faptul ca prietenul ei a batut-o, m-a facut mincinoasa si pe mine si pe vecina aceasta care are o varsta. Parintii nostri nu sunt deloc de acord cu aceasta relatie. Eu zic ca el i-a facut ceva de e atat de oarba. Nici nu vrea sa se desparta de el.
Acum in prezent tot impreuna sunt el are 27 de ani si de atunci nu a lucrat deloc. Pe sora mea a lasat-o insarcinata iar ea a ascuns sarcina 8 luni de zile. Intr-un final familia noastra a acceptat-o in casa noastra adica pe toti 3 i-a acceptat.Acum ei au o fetita impreuna s-au casatorit si el asta a asteptat sa intre in casa noastra. Au stat 3 luni la noi si tata i-a spus lui sa mearga la lucru, in toate aceste lui a stat acasa mancau amandoi, mergeau la plimbare veneau seara acasa mancau se culcau.Pe fetita o lasau toata ziua la mama sa aiba grija de ea. Ei erau ca in statiune la noi acasa nici de copil nu ii interesa si nici de lucrat nu lucrau stau pe banii nostri in casa.Pana la urma tata i-a dat afara din casa pentru ca s-a saturat de ei, dar sotul surorii mele nu a dus-o la el acasa pentru ce acolo e un dezastru total au 2 camere si sunt 6 oamenii in acel apartament. Sora mea sta in gazda cu fetita la o prietena de a ei. Tatal nostru ii duce in fiecare zi de mancare ei si fetitei si tot tata ii plateste chiria pentru ca sotul ei nu are banii nici de paine, lui ii convine ca sta acasa si traieste bine, dar de soarta fiicei lui si a sotiei nu il intereseaza. Ea nu vrea sa se intoarca acasa decat cu sotul ei. Pe el nu il mai primim doar pe ea si pe fetita. Noi spunem ca sigur i-a facut ceva surorii mele.Cum sa facem sa ii despartim sau sa vada si ea ca el nu e bun pentru ea.
Si-a ales cel mai prapadit om, stim ca e cam tarziu dar totusi trebuie sa existe o sansa sa ii despartim. Cum sa procedeam? P. S. In toti acesti anii sora mea a mai luat batatie de la el, venea invinetita acasa dar tot nega lucrul acesta.

18 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Asa cum iti spuneam si in privat, e o situatie tragica si extrem de complicata. Din pacate trebuiau luate masuri cand ea era minora, anuntata politia care ar fi arestat individul pentru corupere de minore si viol. Acum e mult mai greu de facut ceva, poate o poti convinge pe sora ta sa mearga la un psiholog care ar putea-o ajuta.

| Bacemi a răspuns:

E o situatie foarte delicata. E greu acum sa mai rezolvi ceva. Nu stiu cum s-a indragostit de acest barbat. Poate si-a legat viata de el datorita sarcinii. Poti doar sa incerci sa o convingi pe sora ta ca a gresit dar fiind un copil la mijloc nu e asa usor. Avand in vedere ca a lovit-o si ca nu ii pasa de copil trebuie sa realizeze ca e mai bine fara el. Incercati sa fiti apropiata de ea si sa nu ii impuneti lucruri pentru ca asta o va indeparta de familie. Vorbiti cu ea fin suflet si explicati-i ca nu e bine ce face.

| fabiola a răspuns:

Ea ce spune, pentru ce suporta toate astea? Poate ca ar fi bine sa ii lasati sa se descurce singuri.Cand vor da de greu vor intelege ca trebuie sa mai si munceasca!

Răspuns utilizator avertizat
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Anastasia, am o mare nedumerire, de ce apare poza lui beauty la tine?
Tu nu ai fotografie pe contul tau... iar ea iti este prietena. veti face confuzii si nu este bine, sau poate ti-ai facut 2 account-uri.
Astept inca raspunsul tau pe privat.

| Razvan a răspuns:

Sora ta a creat o dependenta fata de el. E greu sa ii desparti mai ales cand ii leaga un copil si e si mai greu sa faci un om sa inteleaga ca e gresit ce face. Din pacate ea nu stie sa faca deosebirea dintre persoanele care ii vor binele si cele care profita de pe urma ei

| ines a răspuns:

Daca ea al iubeste e cam greu sa-i despartiti.Cred ca ar sa se rezolve totul cand ar sa vada si va recunoaste singura ca a gresit si ca nare un prezent si viitor fericit

| Sოﺁℓε a răspuns:

Sora ta e nebuan doamne km sa stai cu unu care o bATE TATAL TAu fa facut bien ca i-a dat afara dar faci foarte bien ca-i duce mancare spune-i sorei tale mai mica/mare ca nu este bien cea ce face si sa-si puna mintile in cap si daca ea nu vrea sa se desparta de el spune-i tatalui tau sai puna o corectutie laughing thaomne. nu mai am idei. lasa tot sa vina de la sine

| cosima11 a răspuns:

Pentru faptul ca megreau in concediu fara copil si pe BANII FAMILIEI e nesimtire curata. sincerstraight face
urat ce se intampla si pacat pentr sora ta. insa masurile trebuiau luate cand a fost ea mica. si de nu mai iesea din casa 3 ani da cu ala tot nu era. trebuia sa se imouna mai mult ai vostri si poate nu se ajungea aici. acum biata copila nu are nicio vina ca a venit pe lume. nu stiu ce sa zic. sora ta chiar pare oarba, sau poate chiar ii place situatia. si nu se gandeste decat la binele ei. dar stai linistita ca roata e rotunda si calca pe toate partile. o sa plateasca ea candva pentru tot ce v-a facut. aveti credinta in Dumnezeu si mergeti mai departe... asta e tot ce pot spune.

| preadulce a răspuns:

Eu nu te cred laughing

| Iulya_2892 a răspuns:

E o situatie tregica! Aici trebuie sa intervina autoritatiilewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pina nu moare dragostea surorii tale pentru respectivul nu se poate face nimic oricit a-ti apela la alte metode de convingere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii? Dragostea este oarba, deci nu stiu daca se poate face ceva in viitorul apropiat, doar cand se va trezi si sora ta la realitate si vor discuta situatia amandoi in modul cel mai serios, trebuie sa se gandeasca si la copil, el trebuie ocrotit aici! timpul le rezolva pe toate, mai devreme sau mai tarziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai discuta tu cu ea intreab~o ce ii place la el daca el este in halul asta.

| doraz a răspuns:

Doamne, chiar ca un prapadit.Incercati sa cereti parerea unui psiholog, poate chiar si unui preot. E clar ca ceva se intampla mai ales ca daca sta cu el dupa ce a batut-o si nu ia oferit nimic...mult noroc! happy

| FloareaLotusuluiAlb a răspuns:

Scuze ca raspund dupa 7 ani dar sa stii ca exista o solutie sti acea pisericuta fata in fata cu hotelul meriot din Bucuresti? ok daca il sti foarte bine ca acea piserica este foarte ajutatoare ia un tricou de la sora ta si dul la acel preot de acolo va scapa da acrl barbat imediat ca asa am avut si eu o problema cu familia siacea bisericuta m-a scapat de toate necazurilewinking

| AnimeLife123 a răspuns:

OMG -.- Cat creier pot avea unii -.- Si nu ma rafer la sora ta... Cat de tamp putea sa fie ala sa ii faca asa ceva unei MINORE? Si sorta dc nu l-a parasit daca o batea, sau ii e frica de el? Chiar nu mai inteleg nimic! Saraca fata crying Viata ei e distrusa din cauza betivului ala -.-

| alex89 a răspuns:

Sincer sora ta is merita soarta, pacat de copil, surorii tale ia trebuie p,, a de la 14 ani, deci e fericita ca primul ei barbat e alaturi de ea, copilul ar trebui luat si tinut in grija bunicilor, iar ei 2 sa isi vada de viata lor mizerabila si fara rost,