| anonim_4396 a întrebat:

Bună dragilor!
Azi am sa va spun o poveste despre 3 frați și o moștenire aș dori să știu și părerea voastră despre aceasta situație.
Avem o mama divorțată cu 3 copiii, 2 fete și un băiat, mama are o sora care nu putea avea copii și fiind vecine, fata mijlocie stătea mai mult pe la mătușa ei decât pe acasă, dat fiind acest lucru mătușa a vrut să o adopte, dar mama nu a fost de acord. In schimb când fata a împlinit 18 ani a decis sa se mute la mătușa ei pentru că ea zicea ca aceasta ii este mamă și a rupt legătura cu mama și frații ei, anii au trecut fata s-a căsătorit mătușa ei i-a cumpărat casa, mașină etc.
După câțiva ani a decis ca familia soțului ei e mai importanta și a rupt legătura și cu mătușa ei zicând ca nu o mai interesează de ea, între timp mătușa ei s-a îmbolnăvit și neavând la cine sa apeleze a apelat la ceilalți 2 nepoți ai ei care au decis sa o îngrijească și pe ea și pe soțul ei care era imobilizat într-un scaun cu rotile.
Sora cea mare a dus-o la medic și au aflat ca are cancer în faza terminală și atunci au decis împreună cu fratele ei să-și anunțe sora mijlocie de boala bătrânei și s-o roage sa vina sa o viziteze având în vedere că a crescut-o ca pe propriul copil ea. In schimb a refuzat și a zis ca era și timpul sa moara ca doar nimeni nu poate trai o eternitate!
Bătrâna a decis să-și lase partea ei de avere nepoatei mai mari dar împreună cu averea i l-a încredințat și pe soțul ei sa îl îngrijească și în momentele când acesta va muri îi va reveni toată averea nepoatei mai mari. Zis și făcut dar în momentul în care a murit bătrâna a apărut și nepoata mijlocie și pretinde moștenirea lăsată de mătușa ei!
Acum și întrebarea.
Sunteți de părere că sora mai mare ar trebui să îi cedeze moștenirea?

25 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa-i cedeze nimic, nu are dreptul la mostenire, nefiind mostenitoare legala.

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa am zis și eu și corect ar fi sa rămână ea cu tot având în vedere că se chinuie cu bătrânul de câțiva ani

| Ioandelasal a răspuns (pentru iulia0514):

Ar putea ca sora mai mare sa incheie un contract de intretinere cu batranii, prin care acestia ii transmit proprietatea asupra averii in schimbul intretinerii pana la deces si a inmormantarii.

| iulia0514 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Are contract dar cealaltă din câte am înțeles eu se consideră tradata și ii cere proprietatea

| Ioandelasal a răspuns (pentru iulia0514):

Si ce daca, poate sa ceara, nu inseamna ca va si obtine ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-a facut act notarial (pentru intretinerea matusei sau testament), atunci acela primeaza.
In lipsa unui act notarial, mostenirea se face "standard", adica in egala masura intre mostenitorii.

| iulia0514 a răspuns (pentru Bula):

Sa făcut act notarial și testament dar sora mijlocie a dat-o în judecată pe sora mai mare cum ca ea are dreptul la tot

| Bula a răspuns (pentru iulia0514):

Daca exista acte notariale referitoare la parti de mostenire, aceia extrag partile scriptionate din masa succesurala.
Ce ramane, se imparte intre toti mstenitorii.

| iulia0514 a răspuns (pentru Bula):

Din câte am înțeles eu amândoi au numit moștenitor pe fata ceea mare după ce moare și bătrânul ei ii lasă tot!

| sadrian46 a răspuns (pentru iulia0514):

Și dacă a dat-o în judecată. pe ce bază are drept la tot? Dreptul ma moștenire se judecă pe baza codului civil referotor la succesiune, nu cum decide ea.

| mihai69 a răspuns:

Evident că nu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, sub nici o forma. Nici un leu.

| relian a răspuns:

Nepoata mai mare nu are nici un drept indiferent ca s-a facut acte cuiva sau nu sau facut. Pina una alta mostenitor este sotul matusei voastre, iar cand o muri el, atunci revine la cine a facut act, cum spui la nepoata mai mare.
Restu nu va baga nimeni in sama.Si chiar de nu ar fi facut acte la nimeni, voi ca nepoti tot nu aveti nici un drept pe nicaeri, ma refer la matusa voastra. Daca cineva va mosteni, aia este mama voastra si rude din partea sotului matusii, in rest cum am spus nu va baga nimeni in sama.
Nepoata mijlocie poate sa cinte la trombon laughing

| Freya1 a răspuns:

Sunt de părere ca viata e cruda și ca exista un Dumnezeu, sau măcar o karma.

În primul rand mi se pare aiurea sa te rupi asa de familie zăcând ca matusa ta e mama.Nu te oprește nimeni sa mergi la matusa ta, sa stai cu ea, sa va ajutați dacă e o femeie ok.Dar nu poți sa îți ranesti părinții ce te-au crescut pana la varsta aia rupandu-te în stilul asta.
Bun, pe urma și cu matusa sa procedezi la fel.Sa nu ne intelegem greșit.Eu nu sunt genul de om ce aproba statul cu părinții, legăturile strânse între neamuri dar exista totuși niște obligatii morale.
Adică tu ca și nepot/copil e normal sa îți iei un sot/sotie, sa pleci de acasă, sa îți faci o familie, sa îți organizezi familia tu cu sotul/soția.Cum e normal de altfel ca și copil/nepoata sa nu stai 24 din 24 după fundul părintelui,sau sa îți iei bani din "casa"sa ii întreții financiar.Dar poți sa treci pana la matusa ta,sau mama ta sa o întrebi ce mai face, sa ii cumperi o pâine, sa ii bagi un cearceaf la spălat, sa ii dai un telefon, sa o urci în mașină sa o duci la o analiza ca doar cine sa se ocupe de asta? Pot sa înțeleg ca fiecare e cu greutățile lui dar, nu poți sa te dezici asa de un om ce te-a îngrijit și acum e la necaz.

Părinții mei încă nu sunt asa bătrâni.Dar mai am o singura bunica de care am grija împreună cu mama.Adica da,eu un pic mai rar fiind la distant mare dar ne împărțim sarcinile.
Mama trece pe la ea și ii mai duce o cumpărături,o mai duce pana la medicul de familie după o rețetă,ii mai da un telefon,ii mai ia facturile sa i le plateasca (din bani ei, rar mai pune mama ca nu accepta bunica).Iar eu cu sotul meu mergem și ii mai reparam una alta pe lângă casa, ii mai cosim iarba, ii mai tăiem un lemn, o mai ducem cu mașina la clinica pentru analize sau investigații.Dar ar fi culmea ca după toate astea fratele meu ce nu a mai trecut pe la ea de ani de zile, o vede doar când o mai aducem la mama sa spună ca vrea sa ii rămână lui terenul și casa nu mi-e sau mamei.Nici nu a zis vreodată în gluma,chiar am stabilit ca toate o sa se împartă dar intr-un mod corect. Daca o sa considere mama ca ii da lui apartamentul când o fi,bine, dar de la bunica clar nu are pretenția de nimic.

Am avut un caz în vecini de un nepot tot asa rămas la o matusa ca mama lui a plecat și ia împărțit pe amândoi copii la neamuri.Iar matusa ne având copii l-a luat cu drag și a trecut casa pe el.El la o vârstă si-a găsit pe cineva și a plecat la respectiva nah, sa își facă familie și nu asta era problema, ca de trecut pe la ei trecea, iar matusa era încă zdravănă.Dar saraca din grija pentru sotul diabetic și bolnav de inima si-a ignorat propriile probleme și a decedat subit, iar săracu bătrân a rămas singur cuc ca astea nu treceau pe la el numai din an în paste.El deja nu mai vedea și mergea mama sa ii mai facă o cafea sau o curățenie.Si-a facut rani la maini si picioare cum cotrobaia prin casa sau mai curata una alta.Dar după ce a murit repede au știut sa de-a în chirie sa scoată bani.
Crede-ma ca ma simt extrem de ciudat ca oameni aia au îngrijit toți copii din cartier și sunt amintirea copilăriei mele.Tot ma gândesc de ce nu au putut trece măcar sa ii tina de urat, sau sa ii facă o mâncare ca nu au fost oameni rai și l-au crescut doar cu pretenții și razgaieli.

Revenind la poveste nu, nu merita sa ia nimic atâta timp cât a profitat doar când a fost de luat, si când sa golit sacul sa tirat. Poate asa a face și cu bărbatul ei.

| iulia0514 a răspuns (pentru Freya1):

Eu am rămas puțin șocată ca s-a trezit sa ceara moștenire având în vedere că ea a refuzat sa aibă grijă de ei oricum dacă era sora mea nu cred că îi dădeam ceva

| Freya1 a răspuns (pentru iulia0514):

Ca sa nu poată fi contestat nimic normal se face contract de vânzare cumpărare pe bunuri.Dar oricum, nici asa nu prea cred ca poate sa ia ceva dacă bătrâni au dat deja unei persoane.

| iulia0514 a răspuns (pentru Freya1):

Sincer habar nu am dar eu sunt de părere că bătrâni au făcut foarte bine ca au lansat totul surorii mai mari

| Freya1 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu zice nimeni ca nu trebuie sa fi recunoscător cu cel ce a stat cu tine în casa.Si da, nu e ok sa îl dai la o parte.Dar dacă ea a făcut prima asta poate și bătrânii s-au gândit ca nu au de ce sa ii de-a ei, dacă nici măcar nu ii cauta nu ii trebuie.

Oameni în general sunt dificili și mai ales la bătrânețe.Nu vreau sa vorbesc în neștiință de cauza, ca tuturor le e greu.Dar dacă îți e dificil și nu poți sa faci fata spui asa, nu pleci, ii lași în cârcă altuia și după te întorci ca ai pretenții.

| Dismally a răspuns:

Nu ar trebui sa ii cedeze si nici nu are dreptul la nimic. Daca o adota atunci ar fi avut dreptul legal desi nu pe cel moral dar asa nu are nicun drept acolo. Va avea atunci cand mama ei va muri si atunci va primi, chiar daca nu merita.

| iulia0514 a răspuns (pentru Dismally):

Eu nici de acolo nu i-aș da ca dacă nu o recunoaște ca mama de ce sa primească ceva

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Te cred dar nu prea ai de ales, asa e legea.

| anonim3247 a răspuns:

Dacă te referi la mătușa fără copii - moștenitori sunt frații în viață, adică sora ei și soțul ei ca soț supraviețuitor

| anonim3247 a răspuns:

Moștenitori după ea sunt sora ei, adică mama la cei 3 care vor moștenire și soțul ei dacă va trăi ca soț supraviețuitor.

| anonim3247 a răspuns (pentru anonim3247):

Femeia fără copii are moștenitori din clasa a 2 de moștenitori

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim3247):

Sincer habar nu am ce rude mai au ei ca nu îi cunosc azi am auzit povestea și am rămas puțin uimita de cât de rai pot fi oamenii