| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara! Am si eu o rugaminte as dori o parere un sfat va rog!
Consider ca sunt o femeie ghinionista aducand ghinion in viata barbatilor!
Sunt intr-o relatie de mai bine de 4 ani si in ultima perioda nu ne merge bine avem numai probleme. Datorii lipsuri financiare s-a.m.d.
Am discutii si certuri in relatie in ultima perioada toate provenind din cauza banilor. Iubitul meu imi scoate ochii de fiecare data cand ne certam ca el era mai bine pana sa ma cunoasca pe mine ca era mai fericit ca era mai norocos ca de cand ma cunoscut pe mine norocul il ocoloseste si belele vin.Un sfat va rog ce sa fac! sunt eu oare ghinionul?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai femeie, asta nu-i ghinion ci prostie, ca tu pui botul la toate acuzatiile unui mitocan.

Rupe relatia cu el si cauta-ti un om muncitor si santos la minte, cu care poti avea o relatie si eventual o familie, ca din astia manipulatori care te acuza pe tine pentru ca nu-l intretii si de aia nu are bani, gasesti la toate colturile de strada, se numesc "gunoaiele societatii".

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Noroc, belele?
Mergeti la munca, copilasi. Amandoi. Norma intreaga.
Sa nu mai aveti timp de ghinion si belele feng shui.
Probabil in scurt timp se va intampla sa ramai insarcinata "din intamplare", deci aveti mare nevoie de asigurare medicala, sociala si venituri stabile.
Viata v-o faceti voi, nu v-o pregateste divinitatea. Dupa 20 de ani, totul se face cu munca.

| dullcat a răspuns:

Buna.E inevitabil ca problemele sa nu apara pe plan financiar si altele intr-o relatie, mai ales cand nu exista iubire si comunicare.Asta nu inseamna ca aduci tu ghinion, ci ca, cel mai probabil, te invarti in anumite cercuri, preferi un anumit tipar de barbati?

| Ana011 a răspuns (pentru dullcat):

Nu am pretentii la aspectul fizic la un barbat nu am un anume tipar.Ma.intereseaza caracterul cel mai.mult.Nu sunt genul de femeie sa alerg dupa pitiponci sa zic asa ce vedem.in ziua de astazi cu figuri si masini scumpe nu asta ma intereseaza pe mine nu sunt o femeie materialista.Am.cerut o parere sau un sfat de la comunitate pentru ca ma simt debusolata pierduta de am ajuns sa cred ca eu port ghinion im relatie.

| Ana011 a răspuns (pentru dullcat):

Nu am pretentii la aspectul fizic la un barbat nu am un anume tipar.Ma.intereseaza caracterul cel mai.mult.Nu sunt genul de femeie sa alerg dupa pitiponci sa zic asa ce vedem.in ziua de astazi cu figuri si masini scumpe nu asta ma intereseaza pe mine nu sunt o femeie materialista.Am.cerut o parere sau un sfat de la comunitate pentru ca ma simt debusolata pierduta de am ajuns sa cred ca eu sunt ghinionul.

| dullcat a răspuns (pentru Ana011):

Norocul si ghinionul sunt foarte vagi, insa nu poti spune vreodata despre cineva ca e intruchiparea acestora.Totusi, fragmentul asta da impresia ca mai bine ar fi sa va despartiti:
,, Iubitul meu imi scoate ochii de fiecare data cand ne certam ca el era mai bine pana sa ma cunoasca pe mine ca era mai fericit ca era mai norocos ca de cand ma cunoscut pe mine norocul il ocoloseste si belele vin.''
Imi pare rau, cred ca asa va fi mai bine pentru ambii?

| Ana011 a răspuns (pentru dullcat):

Multumesc frumos pentru sfat

| dullcat a răspuns (pentru Ana011):

Cu placere. Sper sa iei decizia corecta pentru tine, numai bine!

| RAY a răspuns (pentru Ana011):

Sa se maturiseze omul si sa munciti impreuna, fiecare cu banii lui

| RAY a răspuns (pentru Ana011):

Nu am pretentii la aspectul fizic la un barbat nu am un anume tipar
minciuna

| relian a răspuns:

Tu lucrezi ceva sau doar stai acasa? Poate ca inainte sa te cunoasca, el fiind singur, locuia cu parintii, nu platea chirie, ii ajungeau bani sa traiasca usor.
De cand e cu tine, trebuie sa plateasca chirie, toate doar din salariu lui, iar daca are salar mic, normal ca bani nu prea sunt.

Vrei sa va fie mai bine? Pune si ia-ti si tu o munca, asa o sa fie mai bine.
Asta e tot, uite ca tiam rezolvat ghinionul laughing du-te la munca, nu mai sta si taia frunza la capre laughing

| StoicAnalysis a răspuns:

Ai facut-o sa sune ca si cum banii dispar pur si simplu din viata vostra ca prin magie din cauza "ghinionului" tau laughing.
Cam asa sta treaba cu banii:
Daca nu iti permiti un lucru care nu genereaza profit, nu fa rate sa-l cumperi. Niciodata nu cheltui mai multi bani pe lucruri care nu aduc profit. Asta includ: unghiile facute frecvent, haine de firma scumpe, accesorii de infrumusetare scumpe, iesiri dese in oras la restaurante de lux, etc. Nu ma intelege gresit, nu zic sa nu le faci. Ci zic sa le faci doar atat cat iti permite situatia. Daca ai un venit mic, cheltuielile pe lucruri non profit si care nu sunt esentiale vietii, nu isi au rostul in viata ta. Adica prost si batut in cap sa fi atunci cand ai un salariu lunar minim sau mediu si tu iti rupi capul sa-ti cumperi ultimele modele de telefoane, haine de firma sau iesiri dese in oras. In situatiile de genul e si normal ca ramai in lipsuri financiare. Ca asta nu-i ghinion, e ceea ce alegi tu cu mana ta.

Daca vrei sa traiesti intr-un stil de viata mai extravagant sau decent pentru unii, fa tot posibilul sa ai si venituri pe masura. Nu rezolvi nimic daca te plangi pe TPU ca ai ghinion si ca banii dispar ca prin magie.

| adryang78 a răspuns:

Noțiunile de "noroc" și "ghinion" sunt foarte relative. Depinde de percepția fiecăruia. Iar într-o relație nu prea au ce căuta și nici pondere nu au pentru reușita relației.
Ce vreau să spun este că nu este nevoie să te desconsideri, nu e vorba de ghinion sau că ești tu cea care aduce ghinion. Dacă relația scârțâie, factorii sunt cu totul alții. Poate sentimentele au început să pălească, poate comunicarea nu este tocmai reușită, poate caracterele nu sunt compatibile. Oricum, mie mi se pare că iubitul tău nu s-a maturizat suficient, dacă pune la baza relației voastre norocul sau ghinionul. Din câte îmi dau seama, deja sunteți pe cale de a fi prinși într-o relație toxică, reproșurile vor fi din ce în ce mai multe și mai dese. Nu are sens să te complaci, părerea mea. Bineînțeles, noi nu putem ști cu siguranță ce este între voi, dar din câte povestești tu, mai bine cauți o persoană mai matură, mai așezată și mai lucidă de care să-ți legi viața.
S-auzim numai de bine!

| PufuletiStarNesarati a răspuns:

E skill based match-making, de la amandoi vine diff-ul.

| Ana011 a răspuns (pentru PufuletiStarNesarati):

Ai putea fi un pic mai explicit te rog frumos

| Răpităînnori a răspuns:

Nu eşti ghinionul. Părăseşte-l că nu vă potriviți.