| Horatiu92 a întrebat:

Bună seara dragilor, am nevoie de un sfat, o părere din partea voastră. Sunt într-o relație de aproximativ 2 ani de zile, o relatie cu urcușuri si coborâșuri (despărțiri, împăcări). Despre mine ce sa zic am 30 de ani, trecut prin multe încercări ale vieții, multe dezamagiri pe plan sentimental, am casa, job, dar nu consider ca astea sunt cu adevărat importante în viata! Problema este alta cum menționam, aceasta relație nu îmi conferă încredere! Nu știu de ce. Simt din păcate asta! Nu este o fata urâtă, are job destul de bun, masina personala, mai gătește din când in când, curățenie mai face, într-adevăr este puțin plinuță iar eu nu prea sunt obișnuit cu genul asta de fete! Sincer sa fiu m-am împăcat cu ea ca nu găseam o alta fata pe gustul meu asa cum trebuie! Da sunt conștient ca am varsta în care ar trebui sa fiu la casa mea, dar tot timpul am avut un feeling asupra unor femei și timpul mi-a dovedit ca aveam dreptate, nu știu ce sa fac sa închei povestea cu toate ca nu e ușor. Problema este ca găsesc altceva o fata pe gustul meu. Am fost și la psihoterapeut și mi-a zis clar ca ea este în regula și sa mai las de la mine! Nu știu cât ma veți înțelege tot ce îmi doresc este sa găsesc acea dragoste adevărată sa simt cu adevărat ca ea este aleasa, ca pot întemeia o familie alături de ea. Știu ca este foarte greu la ce mai sper eu ca totuși am 30 de ani, nu mai am 20 ani.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Tu vei fi iubit în măsura în care iubești; dar nu este o regulă.
Dragostea este un principiu, nu sentiment.
Dacă nu îți place de ea, atunci nu mai sta cu ea. Dar trebuie să știi că poți ajunge să iubești așa cum îți dorești, dar în același timp să nu te simți iubit tot la fel.
Totuși, atunci când cineva te iubește, persoana aceasta va depune eforturi să se schimbe ca să fie pe gustul tău. Va găsi placere să facă asta. Tu vei conviețui cu caracterul persoanei, mai mult decât cu trupul ei.
Dacă fata aceasta nu te place, ai două variante: ori depui eforturi să te placă, ori cauți persoana potrivită.
Eu aș alege a treia variantă: să merg pe mâna lui Dumnezeu; adică să caut să trăiesc în ascultare de El, pentru că numai așa El va putea schimba inimile noastre, și doar așa vom putea fi fericiți. Relațiile sexuale în afara căsătoriei nu vor aduce niciodată binecuvântare în viața noastră; și nici trăirea într-un alt păcat cunoscut.
Relația trebuie să fie în armonie cu Dumnezeu. Altfel niciun sfat nu va fi de vreun folos.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Problema este ca găsesc altceva o fata pe gustul meu? Găsești dar eu zic să te ocupi de asta pe care o ai acum. este sa găsesc acea dragoste adevărată.
Nu există așa ceva, nu te amăgi singur.

| Freya1 a răspuns:

Atat de urat și dureros suna "stau cu ea de teama ca nu găsesc altceva". Adică asta denota multe.

O sa o iau cu începutul.Nu vreau sa te superi pe mine dar eu nu am putut niciodată agrea oameni ce stau cu alți oameni pana găsesc ceva mai bun.Nu stiu dacă ști,dar asta e numește sa profiți de cineva.
Ba,lasă omul sa suferă o luna doua și sa ii treacă.Da nu îl tine luni,ani blocat intr-o relatie în care e mințit ca e apreciat și iubit.

Bun, acum ca am spus asta da, psihoterapeutul tău a spus bine ca nu e ea de vina, dar nu ca e ok sa mai fi cu ea daca nu o vrei.
Plus ca ar trebui sa te gândești mai bine la stima ta de sine și de ce ai crede ca nu ai găsi ceia ce chiar îți dorești? Nu te consideri suficient de bun pentru ceia ce ai vrea tu sa ai lângă tine? Pai analizeaza-te atunci și calculează sa vezi ce meriți, ce oferi ca să primești și tot asa.

Legat de casa și job le crezi neimportante pentru ca le ai. Daca nu le-ai avea "altfel ai vedea narnia".

| Lioana a răspuns:

Mai bine paraseste-o acum decat sa o faci sa sufere mai tarziu dupa ce o faci mama copiilor tai. E clar ca nu o iubesti si ca te complaci in aceasta relatie doar pentru ca nu ai altceva mai bun.

| anonim3247 a răspuns:

La 30 de ani nu aștepta femeile frumoase sau foarte frumoase că te găseau ele dacă erai ce vor ele.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Foarte trist sa stai cu o persoana și sa ii pierzi timpul și tinerețea doar pentru ca nu găseai tu ceva mai bun.
Dacă nu o poți accepta asa cum este, ca din tot ce reiese aici ai o problema cu fizicul, atunci next, dar nu te aștepta să alegi o persoana doar 90% după asta, ca degeaba are fizicul frumos și sufletul și inteligenta praf.
Despre gătit și curățenie- dacă ai astfel de așteptări mai bine îți cumperi o menajera- nu este nimeni obligat sa facă asta( adică mi se pare normal și tipul cu care ești într-o relație sa contribuie, altfel, fiecare sa își gătească pentru el, etc).

Ai toate șansele la 30, te consideri prea bătrân când nu este cazulhappy, dar nu uita sa cauți o persoana și cu astfel de dorințe.
Dragostea adevărată o să apară când nu te aștepți și probabil și atunci când o sa lași lucrurile natural( fără să zici - nu e după tiparul meu, nu face asta, asta) atunci o sa o și găsești pe cea potrivita

| tedi23ptv a răspuns:

Las-o varule si traieste-ti viata, ai 30 de ani nu 75.