| iulia0514 a întrebat:

Bună seara dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Credeți că într-o relație e benefica gelozia? Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastre!

53 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deloc.

| darrio2007 a răspuns:

Niciodată.

| CataaS a răspuns:

Dacă de multe ori, la început de relație Gelozia poate fi văzută ca un lucru drăguț; cu timpul Gelozia este chiar groaznica. Sa fii mereu verificată, sa nu fii crezută, sa ai limite și interdicții in a ieși și a socializa cu alte persoane.
Deci Gelozia nu este deloc benefică intr-o relație pentru nici una dintre persoane.

| flixbuster a răspuns:

Mai bine citesti ce scrie cineva putin mai calificat decat lumea de pe aici:

https://www.reginamaria.ro/......m-gestiona

| helpforyou a răspuns:

In nici un caz gelozia nu este buna. Relatia trebuie si poate sa se bazeze pe incredere.

| BeingSelfless a răspuns:

Niciodată. Relația trebuie să fie în pură iubire și decizii bune, fără experiențe de gelozie, nici măcar în joacă sau tentații. Cei care argumentează cu motive de exemplul "cineva își arată adevăratele sentimente și latura protectivă atunci când se simt geloși", atunci relația nu este serioasă. Pot fi mereu tentații de a cădea în capcanele de farmece din partea altor indiviz sau pot folosi mereu scuza "dacă nu mă iubești sau faci asta, caut pe altul, și tu mori de gelozie" (vreau să spun că mereu vor exista asemenea posibile evenimente, neplăcute nimănui).
Fii curat de la început, ferm și neechivoc, și pe tot parcursul relației, și nu vor fi probleme. Dacă cineva vrea despărțire, să spună acest lucru clar, nu să facă jocuri josnice pe la spate sau jocuri manipulative.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Distruge relația.

| Drimmero a răspuns:

Nu e benefica gelozia dar uneori e provocata de actiunile partenerului. Nu zic ca nu exista gelosi care au obsesii grave sau devin paranoici din orice, dar acum doar nu or fi toti nebuni fara sa aiba un motiv de gelozie. Indiferent daca e provocata sau nu nu prea e benefica.

| AS1989 a răspuns:

Gelozia cu măsură.sau poate gelozia in spirit de gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pui numai intrebari din astea, ai probleme?

| AlinCC96 a răspuns:

Never.Ea se va accentua pe parcursul relației.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gelozia are partea ei frumoasa intr-o relatie bineinteles, fiindca intretine cumva interesul intre cei doi indragostiti si sentimentul de apartenenta, insa ceva benefic nu pot spune ca este fiindca suprima liberul-arbitru si poate dezvolta actiuni neplacute in timp.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este benefica si gelozia, pentru ca arata ca persoana aceea tine la tine, dar acum depinde si de situatie.

| Dismally a răspuns:

Clar nu, daca nu exista incredere ce fel de relatie mai e aia?

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns:

Nuuu! Gelozia se naște din neîncredere. Daca apare, exista minim o fisura la capitolul încredere în acea relație. Și cum increderea e baza... Gelozia poate doar sa strice.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

"tu prea sexy eu prea gelos"

| slayer09 a răspuns:

Nu e benefica gelozia, pentru ca gelozia se naste din orgoliu interior. Benefica ar fi iubirea cea adevarata, pura, care cuprinde increderea, gingasia cuplului trebuie sa existe in relatie (ca 2 copii), intelegerea si intelepciunea. Deci dupa parerea mea daca exista gelozie va exista si cearta la un moment dat.

| Freya1 a răspuns:

Fiecare cu părerea lui.Eu consider ca orice om fie ca recunoaște sau nu, când iubește, tot are un dram de gelozie (cu motiv, nu exagerat).E normal sa nu vrei sa pierzi persoana iubita.

| iulia0514 explică (pentru CataaS):

Perfect de acordhappy

| iulia0514 explică (pentru flixbuster):

Mulțumeschappy

| iulia0514 explică (pentru Drimmero):

Ai dreptate

| iulia0514 explică (pentru AS1989):

Există gelozie cu măsură?

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Sincer eu o consider o boală!

| iulia0514 explică (pentru Celcestietot):

Asta e cu dus întors

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Bine punctat

| iulia0514 explică (pentru cristi202):

Corect exact asta voiam sa citesc! Dacă ai încredere in persoana de lângă tine atunci gelozia nu ar trebui să existehappy

| iulia0514 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Aha deci ești geloshappy

| iulia0514 explică (pentru anonim_4396):

Pun întrebări din care sa avem ce învața nu sunt întrebări personalehappy

| iulia0514 explică (pentru slayer09):

Frumos explicat! Mulțumeschappy