| iulia0514 a întrebat:

Bună dragilor!
Întrebarea mea este următoarea!
Cât de importanta credeți că este educația sexuală a copiilor, ar trebui noi ca părinții să îi educam în acest sens s-au ar trebui să îi lăsăm să afle ei singuri cum am făcut noi la rândul nostru?
Am pus această întrebare pentru că am observat că mulți părinții nu sunt de acord cu educația sexuală în școli! Aștept cu nerăbdare răspunsurile voastrehappy

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Pai nu sunt de acord parintii cu educatia ssexuala la copii de prosti. Dar cum am putea fi noi romanii decat tampiti, evident. De aia suntem unde suntem, si occidentul este sus.

Copiii trebuie sa stie serios sa se protejeze dat fiind ca acum relatiile incep de pe la 13 ani.
Nu sa nu ii educi cum ca nu fac ei asa ceva, ca fac.
Si daca educatia incepe de mici, le intra in inconstient ca o indoctrinare "nu ne protejam, nu facem".
Adica regula sa fie in inconstientul lor mai presus decat orice.
Adica sacrifica placerea in favoarea mentalitatii la o adica. Ca mulsumanii in ale lor.

Nu poti sa ii lasi sa afle singuri sa se distruga cu o sarcina, o boala, etc.

Dar multi parinti feresc copiii de ssex ca de flex cu care s-ar putea accidenta.
Nu stiu ca degeaba, ca ei tot fac.

90 răspunsuri:
| DjSannan a răspuns:

Educația sexuală este extrem de importantă pentru copii, deoarece le permite să înțeleagă propriile lor trupuri și emoții, precum și să ia decizii informate și sigure în ceea ce privește sexualitatea lor. Părinții au un rol esențial în furnizarea acestei educații, deoarece pot oferi informații corecte și pozitive despre sexualitate și pot răspunde la întrebările copiilor într-un mod deschis și sincer. Educația sexuală oferită în școală poate fi, de asemenea, un complement important, deoarece poate oferi copiilor informații și instrumente suplimentare pentru a-și proteja sănătatea și siguranța.

| iulia0514 explică (pentru DjSannan):

Din păcate mulți știu ceea ce ai scris tu în comentariu dar tot aleg sa nu facă nimic!

| DjSannan a răspuns (pentru iulia0514):

Pai asa e constructia si gandirea noastra sa nu facem nimic. Din pacate

| iulia0514 explică (pentru DjSannan):

Vai și amar de noi ca tare încuiați mai suntemsad

| DjSannan a răspuns (pentru iulia0514):

Nu toti

| iulia0514 explică (pentru DjSannan):

Corect suntem câțiva care mai și gândim logichappy

suntserios
| suntserios a răspuns:

In contextul in care statul se spala pe maini de educatie sexuala in scoli din motive de biserica si de parlamentari ramasi in secolul trecut si faptul ca suntem fruntasi la minore insarcinate, educatia sexuala data de parinti e critica

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Asta cu biserica nu am înțeles-o niciodată! Pana la urma ce legătură are educația sexuală cu religia și de ce români trebuie sa asculte ce le spun ei?

| suntserios a răspuns (pentru iulia0514):

Biserica ortodoxa nu vrea sub nicio forma ca enoriasii sa fie educati. Cu cat mai putina educatie cu atat mai multi adepti.
La fel, biserica ortodoxa considera pacat capital orice interactiune sexuala care nu duce la proceere.
In final, desi suntem oficial stat laic, biserica ortodoxa are o foarte mare influenta asupra cetatenilor.

| iulia0514 explică (pentru suntserios):

Bine punctat! Oare când nu vor mai asculta românii ceea ce spun reprezentanții bisericii? Părere mea este ca niciodată pentru ca sunt prea îndoctrinați în credința lor chiar dacă știu ca e greșit ceea ce spun preoți tot asculta pentru ca îi considera mai presus de ceilalți oamenii!

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Aha si tu esti fiica lui Core! De ce sa nu ii antrenam in artele bordelului? Mie imi place Kamasutra. Hai sa facem si o scoala pentru hoti. Ca sa stie cum sa fure.

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Eu cred în Dumnezeu nu în popii! Ce are ala mai special decât orice alt om? Măcar știți ce înseamnă educație sexuală? Și din kamasutra ai ce învața dacă ai vârsta potrivita!

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu ajungi tu direct la Dumnezeu ca El ii departe. Trebuie sa accepti un mijlocitor. Intermediarul este Iisus insa aceasta responsabilitate a lasat-o Bisericii. Acei oameni fac parte din corp. Iar acolo nu oricine se potriveste. Suntem norocosi ca sunt perfecti in corpul acela. Pentru ca acolo nu se potrivesc toti. Tu stai in picioare datorita lor, altfel cazi pentru ca nu ai pamant sub picioare. Cazi ca Core care s-a razvratit impotriva lui Moise. Mie imi place sa fur ceasuri. Aia cred ca ma ajuta in viata. Facem o scoala pentru asa ceva? Sau nu vrei sa vi la maestrul de Seba2013 care are nu invatatura kamasutrei ci cosmosutrei. Te invat de la A la Z si mai incolo de Z stiu. Si ψ stiu. Si mai am multi balauri care vreau sa ii eliberez in lume.

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Păcat ca habar nu ai despre ce este vorba! Mare păcat chiar!

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Ah ah dureaza doar 5 minute. Important este sa iti pui manusile si sa blochezi rezultatul in cauciuc. Adica sa te minti si inseli cat mai mult. Tu crezi ca este ca la electrodomestice si trebuie sa stii sa opresti curentul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Seba2013):

Aaaa, da ma, Dumnezeu ala creator, mare si bun, isi abandoneaza copiii mai prosti, aia care vorbesc deschis despre sex (chestie naturala conceputa chiar de EL) si care nu pupa oase moarte.
Inteleg perfect, Dumnezeu sta doar cu bajetii destepti, care citeaza irelevant din Biblie, isi indoctrineaza puradeii si refuza orice tentativa de evolutie.
Pe voi va adora, faceti un bine comunitatii de nu stiu pe unde sa ma pis pe voi de incuiati inutili.

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Unde nu-i cap vai de picioare

| Seba2013 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Pai si eu sunt deschis daca ma inviti. Vreau sa iti cunosc familia asa suntem frati.

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Si tu crezi ca cunosti capul? Vei cunoaste ceea ce este mai jos. Capul se va apleca nu va mai sta drept. Doar nu vei cunoaste cerul ci ceea ce este intre picioare. Si eu vreau sa cunosc sa dau cu matura. Este important pentru societate. Plus ca vreau sa cunosc toate drogurile. Alea de cristal pentru ca sunt si frumoase. Eu nu inteleg de ce doriti atat de mult lucru acesta stiind ca in el a intrat durerea. Va place sa procreati cu durere?

| iulia0514 explică (pentru Seba2013):

Ai o problema mare îți recomand să mergi la un consult psihiatric, vorbesc foarte serios!

| Seba2013 a răspuns (pentru iulia0514):

Da nu iubesc cortizolul. Imi place mai mult adrenalina din sala de gimnaziu. Insa daca tu esti asa deschisa de ce nu ne emanezi calitatile? Asa esti mai efectiva. Asa cum gasesc paine la magazin formeaza si tu unul si pune acolo cele mai calde calitati la pret accesibil. Atunci voi crede in deschiderea voastra. Ma las de religie si ma fac carnal. Sa nu mai existe nici abecedar nici haine ci doar cunoastere senzitiva. Iar cine nu se saluta intim sa fie considerat impotriva legii. Mai trebuie sa si comprimam spatiul sa fie la cat mai putini pasi si tot ce iasa pe piata sa fie direct servit. Atunci Sodoma și Gomora va domina.

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai cum adica de ce romanii trebuie sa asculte de religie? Pai religia de ce a fost inventata de smecheri? La baza era sa faci ce zic ei, iar ei iti ziceau ce sa faci prin religie.
Ca aia fraieri nu se prind ca religia e o farsa, ca daca ar gandi, s-ar prinde de asta, si s-ar prinde si de ce sta in spate la regulile ei.
Totul e politic.

Eu as face asa, as baga ore de educatie ssexuala, cine nu vine, absenta, scurt, fara comentarii.
Nu stau sa intreb niste prosti daca sa fac ceva ce trebuie, sau sa nu fac.

Asa cum a fost in Germania, s-a aprobat casatoria la LGBT in iunie 2017 fara sa intrebe pe nimeni, ca drepturile nu se voteaza.
Si a fost f okey.
Specialistii sa decida, nu niste neavizati.

Asa cum li se ia dreptul de decizie al parintilor in cazul copiilor trans, pai daca psihologul, medicul dupa lungi investigatii a constatat ca asa e, de ce sa vina niste tampiti sa strice viata copilului punandu-se contra, ca sa-l tina pe ala in depresie toata viata de fapt.

Iti iau dreptul democratic daca cu el faci rau altuia.
Asa si cu educatia ssexuala.

Dar cand UE si SUA vor avea interesul, ne va impune sa bagam educatia asta in scoli obligat.
Si daca nu vrem, ne taie imprumuturile, ne taie alea, alea si ne baga in evu mediu, sa vedem ce preferam.

| Mosotti a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate.
Normal ca biserica considera ca e pacat orice interactiune ssexuala care nu duce la procreere pentru ca (stiai de ce?), pe vremea aia aveau nevoie de multi sclavi si soldati sa cucereasca alte tari.
Si nu vroiau sa se iroseasca nici o sansa de a naste asa ceva.

Adica aveai pofta de ssex, obligatoriu ducea la nasteri, de aia si mmasturbarea e interzisa, si lgbt-ismul.
Dar lumea nu se prinde, ca nu gandeste, preia fara a gandi, ca daca stai sa le gandest, se leaga f simplu totul.

Putini si-au pus intrebarea "dar de ce sa fie chestia aia pacat?".

Ca si aia "sa nu omori", dar ei se duceau peste alte tari si faceau genocid, adica tot ei au pus porunca aia, tot ei o incalcau.
Dar aia era ca sa fie liniste, sa nu fie haos intre cei de rand, ca sa o duce aia de sus lux, si aia de jos sa lucre in ordine.
Si sa nu omori pe ei bogatii ca te asupreau.

Acuma cu procreerea vor pe dos, dar nu o mai pot intoarce.
Au nevoie in scurt timp sa scape de multi din noi acum.

| Mosotti a răspuns (pentru Seba2013):

De cand ssexul a ucis pe cineva? Daca stam sa ne gandim, hai sa punem si problema asa.
Copiii oricum o fac de la un timp de la varsta de 13 ani fata de 15 ca acum 30 ani (deci mare diferenta nu e), asa ca macar sa stie cum sa se protejeze de boli si sarcini n edorite.

Atata minte ai sa compari hotia cu asta?
Cu hotia faci rau altora, cu ssexul iti dai tie si partenerului placere si atat, nu faci rau la nimeni.

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai daca Seba atata minte are sa compare hotia cu asta, e clar.
Adica compara ceva ce face rau altora, cu ceva ce nu face nimanui rau, nici celor in cauza.

| Mosotti a răspuns (pentru Seba2013):

Normal ca trebuie sa opresti curentul, sa nu ia boli si copii!
Ori prezervativ, ori ea ia pilule, asta e.

Din cauza hormonilor din mancare si a altor aditivi, copiii se dezvolta mai rapid in ziua de azi, si apar nevoi mai devreme.
De aia unele fete de 13 ani arata de 17.
Iar acum 30 ani aratau a copile.

Si daca hormonal se dezvolta mai rapid, apar si nevoile mai rapid, si daca ti-e foame ce faci? "NU mananc ba ca n-am 18 ani, stau sa fac foame sa fiu nervos, iritat, etc".
Ce dracu, nu te pui cu natura.
Lasa-i sa faca daca vor (ca oricum nu poti sa ii opreti), dar sa o faca fara riscuri.

In momentul cand hormonal esti asa, natura te impinge sa faci ssex, ca sa perpetuezi specia, de acolo vin nevoile si nu-ti dau pace.
Deci ne punem cu natura daca stam sa calculam varsta.
Si pierdem in lupta cu natura de fiecare data.
Noi trebuie sa ne adaptam si doar sa blocam efectele negative si atat.

Foamea de ce apare? Ca sa te faca sa mananci sa nu mori, te obliga cumva sa mananci.

Oamenii vor sa mergem pe Marte dar nu se cunosc pe ei cum functioneaza.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Educația sexuală ca disciplină separată, nu. Dar poate fi discutată la orele de anatomie, biologie, diriginție.

| iulia0514 explică (pentru sadrian46):

Și asa ar fi bine dar din păcate nu e nici măcar asa!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

*părinți
*sau
Nu stiu sa ma pronunt despre orele de educatie sexuala. Mi se par niste informatii foarte importante, dar nu cred ca invatamantul romanesc e in stare sa le prezinte intr-o forma atractiva, din care sa inteleaga si cel mai important - sa aplice - elevii.
Traim in tara in care centura de siguranta e vrajeala, las c-am pus cruciulita de la manastire si matanie pe schimbator.
Copiii ar merge in continuare pe teribilism, si nu ar folosi prezervativul nici macar la 15 ani. Tot ca niste prosti s-ar foute.
Ma refer la procentul ala de copii care ajung sa apeleze la avorturi sau sa aiba BTS-uri, nu generalizez.
O familie decenta i-ar acorda copilului suficiente informatii incat sa nu faca greseli in viata sexuala.
Si totusi, parca as vrea sa-i invete ceva serios si la scoala, dar cum spuneam... Nu cred ca sunt in stare bugetarii nostri, si nici nu cred ca ar schimba parerea puilor de prosti.
Uita-te putin ce impact au avut informatiile din pandemie asupra familiilor de cretini ultraortodocsi; crezi ca aia pot intelege un indemn legat de viata intima, altfel decat o "manipulare diavoliceasca"?

| iulia0514 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

În primul rând mulțumesc ca mai corectat uneori pur și simplu nu stau sa verific de 3/4 ori și ma trezesc ca fac greșeli dar acolo rămân ca și alea îs ale melehappy În al doilea rând poți vedea și tu comentariile de mai sus și de mai jos sa vezi cât de tâmpiți putem fi noi românii uneoriwinking Am mai spus-o și o repet educația sexuală se face din familie sunt cărți speciale pe înțelesul copiilor începând cu vârsta de 5 ani și nu sunt exagerat de scumpe aproape orice părinte și-ar putea permite o carte la 2/3 ani pentru ca copilul sa poată învața despre anumite lucruri și după ar trebui și în școli sa îi învețe dar din păcate suntem prea prosti pentru a realiza câtă nevoie este ca copiii sa beneficieze de educație sexuală!

| Dismally a răspuns:

Buna, cred ca e importanta, ar trebui sa stie macar care sunt riscurile, cum sa se protejeze etc. In plus ar fi bine sa faca si niste cursuri de prim-ajutor, nu se stie niciodata cand ai nevoie. Pe vremuri erau cateva ore de genul acesta, acum nu stiu ce se mai preda in scoli.

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Bună, din câte știu sunt școli private care au și ore de prim ajutor la stat nu-mi aduc aminte sa fi fost vreodată astfel de ore, din păcate noi românii nu știm sa ne educam copiii pentru că peste tot aud aceeași scuza cum ca le este rușine sa abordeze acest subiect cu copilu dar nici nu sunt de acord ca ei sa învețe despre asta! Părerea mea este ca mai întâi părinții ar trebui să fie educați ca să-și poată educa și copiii mai departe dar din păcate nu prea ai cu cine vorbi! Oare vom reuși vreodată sa ne educam noi ca popor? Sau o sa rămânem la fel de ignoranți?
Chiar vreau sa știu părerea! Scuze că-ți răspund cu alta întrebarehappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Cred ca da, se vor schimba lucrurile si la noi dar mai e nevoie de cateva generatii. De asta e necesara in scoli, parintii, ma rog, mare parte dintre ei nu stiu si nu vor sa vorbeasca despre asta cu copii. Sistemul de educatie e la pamant si el, dar e mai bun decat nimic. Problema este de mentalitate a oamenilor, suntem needucati, inapoiati si cu viziuni desprinse din Evul Mediu.
N-ai de ce sa-ti ceri scuze, poti sa ma intrebi ce vrei happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Din păcate m-am tot lovit în ultima perioada de această problemă pur și simplu nu vor sa înțeleagă și sincer încep sa cam obosesc sa le tot explic ca copilu trebuie învățat de mic anumite chestii desigur trebuie explicat pe înțelesul lui dar din păcate parca vorbesc cu pereții! Mulțumeschappy

| Dismally a răspuns (pentru iulia0514):

Te lupti cu morile de vant pe tema asta, n-ai ce sa le ceri happy

| iulia0514 explică (pentru Dismally):

Mie-mi spui am chiar aici un exemplarwinking

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

La prosti nu le poti explica nimic, ca nu vor intelege.
Nu exista pe intelesul lor, nu vor pricepe nici cum.
Ei merg pe ideea "aaa al meu nu va face asa ceva, am eu grija, daca se baga educatia aia, i-ar instiga sa faca".

Un om destept zice "oricum daca vrea, face, asa ca mai bine sa stie tot ce trebuie".

Nu iti mai pierde timpul, cand va veni vremea sa deranjeze pe aia sub al carora papuc suntem, vor "intelege" rapid fara sa vrea, sau vor muri de foame si frig.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Ai dreptate! Sper doar sa ne vina mintea la cap în cele din urma!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

La fraieri nu le vine mintea la cap, care minte? Ca daca o aveau, era deja la cap, asa cum este la aia cu minte.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Din păcate zilnic te lovești de astfel de oamenii chiar și aici!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai aici sunt destui fraieri, ai dreptate, exista un indiciu prin care iti dai seama de asta la sigur, nu neaparat in toate cazurile indiciul este ce posteaza.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Corecthappy sau mai sunt care nu știu sa deducă când vorbești serios sau glumești și te trezești ca îți votează comentariul nefolositor deși uneori și un copil de 5 ani își da seama ca e doar o glumahappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Hai ca iti zic eu care e treaba:

1 - Daca gluma se vede ca e gluma, nu deduc ca nu vor,, de fapt nu te plac pe tine, nu le place ce ai scris in timp.
Ca daca e cineva pe care-l simpatizeaza, sa vezi cum deduce imediat.
Ca daca ar deduce si ti-ar arata, o sa arate ca ai si latura buna, iar ei nu vor asta.
Dar ei au dedus de fapt ca era gluma.

Sunt si glume care nu se vad ca-s glume, dar aia e altceva.
De ex RAY a zis ceva si eu nu m-am prins ca e gluma, dar a zis-o serios.
A zis-o la aria FUN dar nu am vazut unde era postata treaba, nu ma uitasem.

A zis ceva serios dar era de fapt asa la amuzament.

2 - Cand cineva iti da ignore fara nici macar sa fi vb cu el, iti da pentru ca nu accepta ce zici, ori pur si simplu nu vrea sa fie contrazis (deci tot prostie), ori te vede mai capabil si iar nu ii convine (tot prostie), pentru ca daca fara sa vrea vede ce ai scris, se prinde ca e prost, daca nu vede, aia e, nu mai ii este asa evident.
Nu vrea sa iti mai vada ce scrii

Sau cineva cu care ai vorbit, ai contrazis, nu i-a placut, ti-a dat ignore, desi nu ai indeplinit motivele de ignore, insulte, jigniri, hartuire, calomnie, misto, spam.

Ca poate sa nu bage in seama mesajul de la intrebarea lui, dar il vede, si asta il deranjeaza, ca ii aduce aminte ca e prost.
Stiu psihologia omului destul, am stat 20 ani in cabinet cu psihologu si pacient (m-am imprietenit cu psihologu, ma dadea student, si puteam sa stau acolo).

Si in terapie ajungeau la concluzia ca erau fraieri ca se purtau asa (ca asta e un tipar sablon ce zic eu, si ce e si aici).
"Ce bou am fost, in loc sa fiu deschis la orice parere cum si altul o fi, ma ascundeam in prostia mea, de parca asta m-ar fi ajutat, in loc sa ma deschis la orice parere, ca ma poate ajuta, sau pot eu ajuta pe altul".

Ca asta se intampla si cu partenerul, si cu prietenii, nu era vb de forumuri prin 1998-2000, cu colegii de munca.
Dar oamenii sunt aceiasi si in real si aici.
Orgolii demontate tot in terapie, ca orgoliile duceau la din astea, se aflau traumele de unde venea orgoliu, etc.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Știu ca nu ma plac pentru că nu sunt genul care tace și răbda dacă consider ca ceva nu e bine ii spun verde în față și aia e problema! De exemplu Violetei m-a blocat doar din simplu fapt ca am îndrăznit sa o contrazic dar înainte a modificat răspunsul în asa fel încât sa para ca ea nu a greșit și când i-am zis a devenit violenta verbal și m-a blocat! Nu am nimic cu ea doar că nu-mi place cum se comporta cu copiii nu are pic de empatie!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai si eu sunt la fel, dar uneori iti da ignore desi nu zici lui nimic, doar ca nu ii place ce zici desi zici altora, vede ca zici mai bine ca el, in loc sa ia aminte, te elimina, stie ca nu faca bine, dar pe moment are o satisfactie.
Aici e vb de nivel, ca sa nu vada cat de jos e, te elimina.

Cand contrazici si acolo e vb de nivel de fapt, ca stie ca ce zici zici bine.
Ca daca nu ziceai bine, nu deranjai, chiar avea satisfactie sa iti arate ce nu zici bine, si venea cu argumente.

Si mai stie ca eliminatul e destept si nu va face nimic sa treaca peste ignore (ca daca e destept poate cu 100 de admini si tot, se face de pleaca prostu singur de pe forum, pana la urma se poate ajunge sa se inchida forumul), pentru ca a incerca sa treci peste, e prostie, iar daca eliminatu e prost, autoru nu l-ar mai fi eliminat.

Aici e vb de nivel, ca sa nu vada cat de jos e, te elimina.

La mine nu merge cu modifcare de raspuns, ca eu fac prin screens la mai tot.
Si fac de cacao pe oricine care modifica.
Pe langa ca uneori fac si filmare la tot ecranu, si pastrez probele.
Pai stai asa ca nu e asa!
Si pun prostului probele sub nas daca zice ca nu a zis, si sa vezi atunci ca, crapa de nervi.

Nu merge pe vrajeli cu mine.
Tu cand ai o discutie din asta, fa probe, cand te astepti ca vrea sa te pacaleasca, si da-i sa vada.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

De atunci fac capturi de ecran ca mi-a fost învățătură de mite! Sincer o credeam femeie serioasa și asumată dar din păcate e opusul!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Dat fiind si celalalt mesaj, lumea nu e complicata, au prost caracter dar sunt destepti, au prost caracter si prosti, bun caracter si prosti, bun caracter si destepti.

Nu e deloc complicat.

Cu, capturile da, faci capturi cand ai o contra ceva cu cineva, asteptandu-te sa nu mai recunoasca.
Si la privat faci si capturi dai drumu si la screen recorder, si le pui bine. Eu folosesc ScreenRecorder ca soft, pot updata la ScreenRecorder 4 dar ajunge cum este.
Daca zice ceva ca nu ca nu, ii arati tot si film.
Si sa se vada si data si ora mesajelor.

Pai altfel nu merge, la general zic. Ca nu stii oamenii cum sunt.
Nu conteaza ca nu pare ca ar fi, poate fi nasol in anumite situatii.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Asa am sa fac mulțumeschappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

La unii nu ai ce le face, trebuie probe ca sa nu te prosteasca pe fata.
Adica la toti faci probe, si daca e om, nu ai nevpie de probele alea, dar daca nu e, ai ce sa faci.
Si sa vedem ce mai zice cand arati?

Eu am aratat aici probe, cineva care zice ca scriam mult, am aratat ca persoana scria si mai mult sau la fel.
S-a facut de cacao. N-a mai zis ceva, dar ceilalti au vazut.

Pai vrei sa cazi de cacao, cazi, aia e!
Scria inteligent, era f ok, nu zic ca nu trebuia sa scrie, dar nu sa ma condamni pe mine cand faci acelasi lucru.
Ptr ca subiectele ce le punea, necesitau sa scrie mult.

Eu comentam si eu destul la ce scria. Dar cat ii comentam la ce zicea, nu era problema.
Cum ziceam altceva altora sau acelei persoane, atunci era problema, pai cum?
Adica cand nu o mai interesa pe persoana tema, scriam mult si nu era bine.
Cand o interesa, nu conta cat scriam.

Astia is oamenii. Am pus probe ca sa vada toti cine este acel om.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Eu am un pe aici unul care nu e capabil sa citească un text și mai și afirma ca urăsc bărbați doar pentru ca am zis ca unii bărbați stau în cârciumă și freacă menta în timp ce nevestele muncesc! Din păcate asta e adevărul sunt și astfel de oamenii dar de multe ori adevărul doare happy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai ai zis corect! Multi barbati sunt nenorociti, considera femeia sluga in casa si masina de facut ssex.
Ei vin de la munca si nu fac nimic, aia trebuie si munca si casa si tot, si dupa aia tot el vrea ca ea sa fie zambitoare si apetisanta, cand aia nu are timp de nimic.

Mai ales alea care au si copii.
Chiar si alea care stau acasa, pai alea muncesc de 5 ori mai mult ca ala la munca. Cand plange copilu de ex, nu stii de ce plange, e nasolie.

Dar cum ambii in general au munca, trebuiesc impartite treburile in mod egal dupa munca.
Sigur ca nu toti barbatii sunt asa, dar multi.

Adevaru trebuie sa fie apreciat.
Eu aveam 27 ani si aveam un server, a venit unu de 16 si mi-a zis "baaai, ai serveru praf pe securitate, nu stii sa-l faci".
A intrat acolo dar nu mi-a facut nimic, ca ne stiam de pe un canal de socializare, doar mi-a aratat cat de fraier sunt.

Eu "mersi nene ca mi-ai spus, ca sa invat".
Ma durea daca nu stiam adevarul.
Bine ca m-a facut fraier cu alte cuvinte, ca sa ma destept.
Si am invatat, l-am mai intrebat si pe el, nu conta ca e mic si eu mai mare.
Necunoasterea nu are varsta, invatam toata viata.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Sunt tot felul de bărbați sunt și care se ocupa singurii de tot și nevasta sta și freacă menta e vice-versa chestia asta!
Eu sunt de părere că cât trăim tot învățăm, în plus copiii din ziua de azi sunt mega inteligenți chiar geniali din păcate părinții nu îi prea înțeleg și ii critică și ii compara cu ei!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Normal ca-s si barbati care se ocupa singuri de tot, dar doar aia pasaricati, ca acolo e pe dos, femeia abuzeaza de ei.
Sunt copiii la fel de destepti ca mereu, doar ca vezi acum din cauza ca au tehnologia, capacitatea o aveau mereu, dar acum si-o arata.

Exact, multi parinti nu ii inteleg (desi si ei cand erau copii erau la fel, dar au uitat, stii eu asta, ca am avut 29 de colegi la liceu 1992-1996).
Gandesc ca, copilu nu are nici un drept, dar sa invete si sa faca ce vor ei, evident, daca copiii sunt okey zic asta.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Ști vorba aia "o uitat boul ca o fost vițel". Exact asa sunt și părinții uita ca și ei au fost copiii și ca copilul are nevoie de puțină libertate cu cât îl stresezi mai mult cu învățatu cu atât va fi mai rău pentru ca dacă aude zilnic aceleași lucruri îl afectează psihic și va simți ca orice ce face nu e bine!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai uite Violeta este opusul meu desi avem cam aceiasi varsta.
I-am zis ca nu e bine asa. Induce copiilor sentiment de inferioritate, si asta ii va marca pe viata!

Suna asa: "nu meriti nimic, nu ai nici un drept, trebuie sa faci ca noi parintii, nu comentezi, datoria ta e sa inveti cu vagonu`, sa executi ce zicem noi, sa nu iti luam nimic, daca iei o nota mica te bardim fie verbal fie mai rau, asa ca mucles".

Asta la inconstient il poate handicapa toata viata! Cu gandirea asta nenorocesti un om.

Eu zic asa:
"Daca imi inveti bine, stii sa te comporti, ne respecti ca parinti, nu te droghezi, nu bei, nu fumezi, noi te respectam pe tine si ai toate drepturile, iti luam ce putem in limita posibilitatilor, insa si tu sa-ti respecti partea ta".

Si atunci ii induci ca are valoarea daca si el pune valoare pe parinti si ceilalti, si se instruieste bine pentru viata lui.
Va intelege ca, ca sa fi respectat, sa ai drepturi, trebuie si ei sa faca la fel cu ceilalti.

Pai la nepoata am intervenit eu, verisoara are o fata de 15 ani jumate, in vara avea capacitatea.
Prin aprilie vroia intr-o excursie, ma-sa "aaa nuuu, vreau sa invete, nu sa piarda timpul", barba-su nu prea se baga in din astea.
Eu am zis "bei, lasa fata sa duca, ca nu se intampla nimic daca cateva zile nu invata, nu pierde ce a invatat 1-2 ani de cand face meditatii, asa cum nici nu recuperezi ce nu ai invata in 1-2 ani, lasa fata ca...ai uitat.ce faceai si ce nota mediocra la admitere de la liceu avusesi".

Pana la urma a lasat-o, a zis ca i-ar fi placut sa fiu eu tacsu.
Ptr ca fata invata binisor si se comporta okey.
A vrut nu stiu ce, am zis "i-ai ma...".
Aia ma ruga sa vb cu ma-sa cand avea o problema.
M-am dus odata la sedinta la ea, am zis ca ma duc eu, avea 2-3 note proaste si profa era disperata sa vb cu parintii in sens acuzator la adresa fetei.
I-am zis "asa si? A luat notele astea si care e treaba? Dumneata n-ai avut note proaste sa inteleg? Sau cum? Lasa le indreapta, no problemo, lasa sa ia si 2 si 3, face parte din scoala si asta".
Si gata! Era ceva mai mica ca mine profa, deci stiam f clar generatia ei cum a fost.
"Ca domne unchiu, ca sa vedeti"..., nici un sa vedem.

Nu s-a dus verisoara ca daca se ducea cine stie cum ii zicea profa si venea cu draci acasa, a zis sa ma duc eu.
Ta-su nu se baga, e cam absent.
Eu m-am inteles f bine cu verisoara mea de mici, imi permit sa ii zic una si alta, e de seama mea.

Si fata e cuminte, e okey. Dar ma-sa se lasa influentata de parintii ei din pacate, adica de unchiu si matusa mea.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Din păcate nici profesori nu înțeleg copiii dar au pretenții, în loc sa incurajeze elevi ei îi umilesc dar asta mereu asa a fost! P.S. Am gustat cozonacul de care ai zis tu chiar e bun la gust dar tot am avut aceea senzație ca parcă e umflat cu pompa happy dar e în rest e bunhappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Nu e vb ca profii umilesc elevii, e vb ca multi sunt prea duri in sens nu de comportament, ci de indulgenta.

Care cozonac, Boromiru? Aoleu da` bun e.
Pai asa e cam orice cozonac, din contra, asta nu e asa pufos ca altele, nu mi s-a parut umflat cu pompa.

Stollen ala german e invers, e ca o coca necrescuta, mai dens.
Dar aia gasesti doar la Lidl in noiembrie-decembrie.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

De la boromir! Eu am ceva cu produsele cumpărate find obișnuită sa fac eu cred ca ma aștept sa fie la fel ca cel făcut de minehappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai poti face un cozonac cu ciocolata ca lumea in el dar si si coca mai okey si mai buna?
Sau unu ca lumea cu nuca mai multa?
Ca mie a fost capabila doar o doamna sa faca prin decembrie 1987 cand aveam 10 ani.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Eu îl fac bun dar presupun ca în ziua de azi toată lumea îl poate face bun având în vedere că există malaxoare care ajuta enorm pentru că coca e foarte importantă trebuie să fie bine framantata dacă faci coca bună poți pune o cantitate mai mare de umplutura asta e tot secretul!

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Il fac bine pe dracu, ca daca nu stiu ce sa puna in coca, tot degeaba.
Si daca vreau doi cozonaci, unde naiba ii malaxez? Ca masinile de facut paiine isi mici, si mai costa si 500 de lei.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

De rețete nu-ți face probleme am eu câte vrei happy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Si merg retetele alea la masina de framantat? Eu nici nu am vazut masina pentru cozonaci, o exista? Dar la aia nu ai cum pune umplutura, ca la paine amesteca coca si atat, dar aici?

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Nu exista dar poți face și în mașina de făcut pâine dar nu cu umplutura ci doar cu rahat, stafide, fulgi de ciocolata, fructe confiate, alune, nuci, fistic etc.

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Mda, vreau cu destula crema de nuca din aia buna rau.
Da in afara nu am vazut cozonaci din astia ca la noi.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Dacă vrei cu crema poți face doar aluatul în masina de făcu pâine sau malaxor și-l coci în cuptor eu asa fac! Dacă îl frământ de mână nu iese asa bun și e și obositor trebuie frământat în jur de 2 ore sa iasă ce trebuie

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Adica sa iau coca framantata si sa pun umplutura in ea si sa bag la cuptor zici.
Crema aia de nuca buna cum se face? Ca nu pui nuca si atat asa uscata, e o crema de nuca buna asa mai umeda putin cumva.
Parca se amesteca cu lapte, zahar.

Imi dai idei..haha.

Masina de paine cam care e cea mai mare pentru acasa? Paine de cat greutate iese.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Eu am de un kilogram jumate maxim dar aluat poți face mai mult pentru ca nu-l coci sa dea pe afară! Ma uit mâine în caietul de rețete și-ți trimit câteva dacă vrei eu amestec nuca cu albuș bătut spuma dar am mai multe variantehappy

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Pai eu aia de 1, 5 Kg o mananc cam in 3 zile, poate uneori si mai devreme, e cam mica. E bine sa mai tai felii sa pun si la congelator sa am mai mult timp.

Pai da, chiar te rog sa-mi dai retete de crema de nuca pentru cozonac daca ai.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Am destule am să-ți dau și rețete de cozonac dar mai întâi trebuie să le scriu în not pad și după copiez să-ți pot trimite ca aici e dificil de scris ca se șterge

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Sigur, scrii in notepad, ce se sterge? Nu se sterge nimic, dar e mai bine in notepad.

| iulia0514 explică (pentru Mosotti):

Am mult de scris și dacă se blocheza telefonul se șterge tot ce scriu aici

| Mosotti a răspuns (pentru iulia0514):

Da, scrii cand poti si unde poti, si imi zici, iti dau mailu pe privat sa-mi trimiti daca vrei.

| Emma30555 a răspuns:

Pe noi cine ne a învățat? Problema e sa ii ducă și pe ei capul puțin, în secolul tehnologiei ei nu pot sa își ia singuri informațiile?

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Problema este că nici pe noi nu ne-a învățat nimeni și vezi câte boli cu transmitere sexuala au apărut în ultimi 30 de ani! Aia e problema ca nu ne-a învățat nimeni și am făcut de capul nostru ști câte avorturi sau făcu în ultimi 30 de ani, de ce pentru ca habar nu avem despre educația sexuală!
Nu mai bine am învața sa ne educam copiii în asa fel încât să evităm cât mai mult transmiterea bolilor, avortul si sarcinile la vârstă fragedă?

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Bolile cu transmitere sexuala au apărut peste tot în lume. Sunt convinsa ca știu riscurile dar le ignora. Cunosc adulți de peste 35 ani care Ignora prezervativul nefiind într o relație stabila

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Știu ca sunt peste tot în lume, dar noi ca oamenii ca părinții de ce sa nu ne informăm copiii despre aceste lucruri și sa ii lăsăm sa afle singuri?

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Copiii nu prea sunt receptivi la ce spun părinții când e vorba de acest subiect, în plus nici toți părinții nu sunt asa bine informați, dar nu ii oprește nimeni în fond. Probabil este un subiect mai greu de abordat.

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Sora mea are 4 băieți 2 sunt majori deja când l-am surprins pe cel mare la mine în casa cu o fata am decis ca eu trebuie sa discut cu el despre asta și bietul copil habar nu avea de ce are nevoie de prezervativ și atunci am zis gata trebui sa iau atitudine și asa am ajuns sa cumpăr cărți despre educația sexuală pe înțelesul copiilor și asa în fiecare an le cumpăr aproape tuturor părinților drept cadou happy

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Cred ca se prefăcea ca nu știe nimic. Repet, în secolul informației, tehnologiei nu ai cum sa nu auzi de boli venerice, boli cu transmitere sexuala, sarcina, etc. Chiar și pe timpuri când nu exista tehnologia oamenii știau, aflau. Probabil copiii din ziua de azi sunt mai retarzi, sau prea nepăsători altfel nu îmi pot explica, sincer, nu vreau sa fiu răutăcioasa.

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

La 13 ani nu știu dacă se prefacem sau era doar speriat! Eu consider că copiii din ziua de azi sunt inteligenți dar nu știm cum sa ii educam atâta tot!

| Emma30555 a răspuns (pentru iulia0514):

Ok, înțeleg ce spui, dar sunt curioasa dacă ție personal ți au făcut părinții educație sexuala. Nu cred ca educația sexuala se refera doar la a i spune sa folosească prezervativ și a i spune cum rămâne o fata însărcinată, astea oricum bănuiesc ca părinții discuta cu copiii lor. Educația sexuala presupune un pic mai mult.

| iulia0514 explică (pentru Emma30555):

Răspunsul este nu, am precizat chiar și în întrebare tocmai de aceea îmi doresc ca copiii sa aibă parte de educație sexuală pentru a învața ceea ce noi nu am avut de unde sa învățăm!

| TheGentleman a răspuns:

Bineînțeles că părinții ar trebui să se ocupe de asta, dar părinții români sunt la rândul lor needucați și traumatizați, deci cine să le vorbească despre aceste aspecte?

Aaa, să nu creadă cineva că sex ed. va eradica problema sarcinilor în rândul minorilor, pentru că nu garantează nimeni că o să asculte musai sau că o să aplice cele învățate laughing având în vedere că multe comunități nu frecventează școala sau o fac selectiv, pentru alocație/ajutor social.

Și în lumea civilizată există mame minore, diferența este că acolo o fac în cunoștință de cauză și sunt ajutați și sprijiniți la nevoie, nu blamați.

Iar prim-ajutorul nu este pentru oricine. Sunt persoane care se panichează, nu suportă să vadă sânge, nu suportă mirosuri sau secreții.

Există o aplicație numită HelpMe, dezvoltată de Academia de Prim Ajutor pentru asta, și poate fi descărcată din App store, Google play

| iulia0514 explică (pentru TheGentleman):

Nu a zis nimeni ca dacă se face educație sexuală în școli nu vor mai fi mame adolescente dar cel puțin ar ști cât de cât la ce riscuri se expun!

| TheGentleman a răspuns (pentru iulia0514):

Da, de acord. happy

| asinedthereal a răspuns:

Ținând cont de numărul avorturilor făcute de minore, nu înțeleg de ce lumea își mai pune întrebarea "e importanta educația sexuala în scoli". Copil fiind, atunci când ești curios de un lucru și nu ți se dau răspunsuri pe acel subiect, începi sa cauți singur, și asa se întâmplă nenorociri. Părinții ar trebui sa ii lămurească de mici pe copii ce înseamnă chestiile astea, pentru ca trăim o generație dură, anormală. Tre sa ii pregătim pentru ce e mai rău, nu sa dea ei cu capul sa vadă pe propria piele, pentru ca nimeni nu s-a născut învățat. Trebuie sa lămurim lucrurile astea, dar în România ceri prea mult mereu.

| iulia0514 explică (pentru asinedthereal):

Vezi eu asta tot încerc să explic de ani de zile și din păcate nu ma asculta nimeni! Sunt cărți pe înțelesul copilului care în care i se explica anumite lucruri despre corpul lui încă de la vârsta de 5 ani dar din păcate dacă mergi în librari și întrebi o să-ți răspundă ca nu cumpăra nimeni! Dacă citești comentariile ai sa vezi ca de unii e considerat chiar păcat să îi vorbești copilului despre corpul lui sau despre sex de parcă ar fi o crima!

| asinedthereal a răspuns (pentru iulia0514):

Da, trist. Toată concepția asta proasta și veche va dispărea odată cu generația încă comunistă, ceea ce înseamnă că trebuie să ne adaptam printre răutățile astea. N ai cu cine efectiv. Proști cu grămada.

| iulia0514 explică (pentru asinedthereal):

Asta e cel puțin mai suntem câțiva care avem alta concepție!