| Ramona_6841 a întrebat:

Buna seara, la toti!
Mama imi distruge incetul cu incetul sufletul prin ceea ce zice, ceea ce ameninta si ceea ce face. Nu este de acord cu prietenul meu, de fapt nici nu stie ca suntem impreuna, m-am vazut cu el pe ascuns, si in casa la mine e un amic cand vine. Nu il place deloc. Stie ca el ma place si eu pe el, stie ca a vrut sa fie impreuna cu mine, dar doar atat. Nu este de acord deoarece zice ca este urat si nu e de mine, si mai rau este ca toata lumea zice asta, dar nu cred ca lucrul asta are vreo importanta. Mi-a zis ca ea inca nu are lan de porumb ca sa il puna pe post de sperietoare si ca daca tot vreau sa fac ceva sa ii zic din timp ca sa nu mai cheltuiasca banii pe mine si nici sa isi mai piarda timpul, sa plec direct de pe acum. Eu i-am spus ca sunt satula de tot ceea ce zice, ca ma scarbesc vorbele ei si felul cum judeca un om, doar dupa infatisare. A zis ca sa nu o iau cu chestii de astea. Mi-a zis ca eu deja iau in serios treaba cu el si nu-i a bine. Mi-a zis ca daca fac un pas gresit, daca calc stramb, la ea nu mai am ce sa caut chit ca o sa o doara tare, si eu o sa ma chinui apoi, nu ma mai primeste. Am vb cu prietenul meu toate astea (el nu stie ca nu il vrea din cauza ca zice ca e urat) si el a zis ca nu ma lasa mi-a demonstrat de multe ori cat ma iubeste si fapte, nu gluma, prin multe chestii. Imi este frica de ceea ce va urma, mi-e frica ca atunci cand ea va afla sau ma va prinde cu el ma va lua la bataie, etc. Stiu asta sigur. Nu stiu cum voi reactiona. Trebuie sa ies pe ascuns, il iubesc exact asa cum este el, pentru mine e cel mai special, ma iubeste si el, ma respecta, etc, sunt virgina, ma asteapta pana voi fi pregatita, am fost si la el acasa si nu am facut nimic, nici macar nu a incercat.
Nu stiu ce sa mai fac cu mama, sau cum sa reactionez atunci cand va afla, o sa sara la bataie, ma va da afara din casa, offf. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi, pareri, orice, caci nu mai pot. Eu am aproape 19 ani si el face 23 in curand. Va multumesc tuturor!

Răspuns Câştigător
| Alisa a răspuns:

Si parintii mei sunt impotriva relatiei mele. Nu il vor pe el deloc, din cauza ca lucreaza in constructii, ca nu e de mine, ca nu am viitor cu el, etc.
Degeaba ai vorbi cu mama ta sa ii explici sau altceva, deoarece tot pe a ei o va tine. Daca stii ca prietenul tau te iubeste, si tu la randul tau pe el, nu renuntati, chiar daca mama ta se impotriveste. Este greu sa ai o relatie pe ascuns, dar daca alta solutie nu ai, asta e. Profita de timpul pe care il petreci cu el si atunci cand mama ta va afla sau te va prinde, vei vedea atunci exact cum va fi situatia si ce trebuie sa faci. Este foarte bine ca poti conta pe sprijinul lui si ca poti sa ai incredere, asta te va ajuta foarte mult. Dumnezeu va va ajuta, fii sigura, caci iubirea invinge totul! Incearca sa fii indiferenta si atunci cand mama ta deschide subiectul fii calma si evita cearta, ca daca incepeti s ava certati, ii dai apa la moara, si mai rau va face si va reactiona. Lasa-o sa spuna ce are de spus si mai departe tu stii ce ai de facut.
Numai bine si o relatie cat mai frumoasa iti doresc, sa puteti trece peste tot!

13 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Mama ta probabil s-a prins ca e mai mult intre voi dar considera ca fiica ei merita ceva mai bun. Oricum, tine minte ca iti va fi mama toata viata iar relatia poate merge, poate nu. Spune-i ca este alegerea ta, si ca e important sa-l placi tu, nu ea. Trebuie sa te lase sa alegi, nu poate sa-ti dicteze viata cu cheia de la usa si o farfurie de mancare, esti deja mare. Dar chiar asa urat sa fie? Din toti baietii sa fi ales tu o sperietoare de ciori? Pare haioasa situatia, daca doar n-ar fi atat de trista. Sa te dea mama afara din casa ca nu-i place prietenul... uneori ma minunez cat se schimba lumea, alteori cat de mult poate sta pe loc.

| Lorelai a răspuns:

In primul rand esti majora asa ca nu trebuie sa ai acordul mamei la tot. Poti face ce vrei tu, ai peste 18 ani ok? Si cum sa te ia la bataie? ai 19 ani? Nu mai sta cu ea in aceeasi casa, muta-te cu prietenul. Ai o varsta totusi, nu mai esti o fetita sa depinzi de mama. Ia-ti viata in propriile maini. Asta e cea mai buna solutie si daca nu o pui in aplicare, o sa iti fie si mai greu, parintii sunt uneori imposibili.

| YukiMrM a răspuns:

Pai daca consideri tu las-o pe maicata daca si la 40ani o sa te iei dupa maicata sa nu te insori o sa ramai fata mare laughing poate nu fara mare dar nemaritata o sa ramai sigur. maicata vrea unu frumos cu bani cu tot ce exista, ia-l pe asta daca il iubesti ca viata nu iti mai da a doua sansa.

succes

| Armyde a răspuns:

Hi! situatie cam complicata insa daca il iubesti si el te iubeste merita sa continuati relatia indiferent de ce se va intampla! iar problema cu mama... ei bine ar trebui sa vorbiti deschis despre acest subiect pentru ca dupa parerea mea esti destul de mare ca sa stii ce vrei si dreptul sa iubesti pe cine vrei! poate mamei tale ii e frica ca te va pierde si cal vei iubi pe el mai mult decat pe ea, de dat afara din casa nu te va da, adica te iubeste si daca te iubeste intr-un sfarsit de va lasa sa fi cu el si se va obisnui nu ideea asta. poate are nevoie de timp sa inteleaga tu doar lupta in continuare(dacal iubesti si e ceva serios). succeshappy

| Im.GIulee a răspuns:

Hey mama ta probabil iti vrea doar binele, nu sunt eu aici ca sa judec daca face bine, dar prin ce zice isi doreste doar sa iti fie bine si neavand alta cale sa te dea inapoi incearca cu amenintari. Te sfatuiesc sa vorbesti cu ea despre baieti (nu aduci in discutie despre el) si sa incerci sa afli de ce nu il place, trebuie sa fie ceva la comportament, nu la cum aratawinking

| negrutzaa a răspuns:

Buna! sper sa nu mi o iei in nume de rau daca vrei o sa mai discutam.am avut si eu o relatie exact ca a ta.mama mea nu era de acord ma amenintza, etc.si am iesit cu el in continuare eram sigura ca ma iubeste de fapt chiar asa era, doar ca dupa o relatie de 2 ani si 8 luni deja intervenise monotonia, a fost primul meu prieten, si acum o luna jumate eu am pus punct relatie pentru ca a inceput sa se comporte si urat cu mine, iar acum am intalnit pe cineva cu care e de acord si mama, sunt asa fericita si ma simt implinita, problema e ca a vazut o poza cu mine si cu el, si a inceput sa ma ameninte ca ori cu el ori cu nimeni, ca o sa ma omoare o sa l bata si pe el, sa nu mai ies din casa, si ca in scurt timp mama va afla totul pana l cele mai mici detalii, acum imi vine sa ma dau cu capul de pereti ca nu am ascutat o pe maama...gandeste te bine, si eu am crezut ca e viata mea si acum il urasc din tot sufletul, nu pot sa cred ce jigodie am avut langa mine, sper sa trec si peste asta sa se calmeze. aveti grija, parintii chiar nu va vor raul, si va spune o fata care s a incapatanat aproape 3 ani, ca mamam ei ii vrea raul. Aveti grija

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! vreau sa zic ca si eu am fost exact in aceeasi situatie ca a ta acum 8 ani de zlie. eu aveam 18 el 19. ne-am vazut pe ascuns si pana la urma el a vb cu mama lui sa vina sa vb cu mama mea. toate buna pana aici dupa ce au vb mamele noastre tot mama mea nu a fost de acord pana cand eu am decis sa plec la el acasa eu fiind din br el din gl. m-am mutat cu sc la gl. mama nu a mai vrut sa mai vb cu mine timp de 2 ani a zis ca pentru ea eu nu mai exist. in anul 3 de fac am nascut un baiat si cand a auzit a venit la mine si mi-a spu ca ma iertat demult si ca m-a lasat sa invat singura din greselile mele fara sa imizic ea ceva. acum tinem legatura la tel zilnic si am 8 ani de cand sunt cu sotul meu cu care avem un baiat de 3 ani.ne-am casatorit imediat ce am aflat ca sunt insarcinata mama spunandu-mi ca ma va lasa cu tot cu copil dar i-am demonstrat ca nu a fost asa ca suntem impreuna si acum dupa 8 ani si f fericiti. sfatul meu este sa iti urmezi intotdeauna inima fara sa te mai gandesti la consecinte. daca va iubiti at asta conteaza. pe mine ma ajutat f mult soacra mea a fost sprijinul meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna sa stii ca si eu am patit la fel cu mama mea! sa stii ca asa sunt mamele egoiste, le este frica sa nu ne indepartam de ele si de aceea reactioneaza in acest fel dar sa stii ca nu-ti vrea raul! eu am 20 de ani si sunt cu pr meu de 3 ani si jumate iar de 5 luni ne-am mutat impreuna sa stii ca mama nu a fost de acord tot asa spunea ca nu-i pentru mine ca e urat, prost etc dar eu nu m-am lasat si suntem fff fericiti acum! de cand stam impreuna sa mai calmat deoarece acum vede ce fel de om este lucreaza si ma trateaza ca o printesa! asa ca sfatul meu este sa incerci sa vb cu ea si sai explici ca nu mai esti un copil ca esti un om matur capabil sa ia propriile decizii! mai poti sai spui ca baietii ''fotomodel'' isi bat joc de fete si ca ar tb sa fie fericita pentru tine ca tiai gasit un iubit care te respecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt cam in aceiasi situatie acum doar ca el are 17 ani si eu 14 dar ma iubeste cu adevarat mia demonstrato de multe ori si eu il iubesc pe el foarte mult.si la inceput mi-am facut ziua impreuna ca el am crezut ca o sa ramanem toata viuata amici dar dupa lucrurile sau schimbat si am inceput sa ne placem si sa ne iubim.mama mea nu este de acord ca relatia mea ca el... dar nu renunt, intotdeauna am facut ce mi-a zis inima si nu ce vor altii si asa ar trebui sa faci si u. iar eu sunt tot impreuna ca el si asa o sa raman pentru ca il iubesc si ma iubeste...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta in mod sigur iti doreste binele; insa nu la fel de sigura este si priceperea ei in a-ti face bine; este posibil ca faza cu uratenia sa fie numai un pretext pentru ca mama ta sa nu fie de acord cu relatia voastra, iar motviul sa fie altul;
daca tu crezi ca prietenul tau chiar te iubeste si daca tu crezi ca il iubesti cu adevarat, ar trebui sa incerci sa o convingi pe mama ta ca asa e; din cate povestesti mama ta are un comportament cam imatur, agresiv, apeleaza la santaj, etc. fara un motiv solid;
tatal tau ce parere are?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Credeam ca numai eu am problema asta,dar se vede ca nu,tot cu santajuri din astea ma lua si pe mine,dar stai linistita ca nu va face asta, sa te dea afara, eu am fugit cu prietenul meu.si chiar ea te va implora sa te intorci, se va tine ea oleaca tare, dar ii va spune sa te intorci. mamele astea.pffoh go on

| emignon a răspuns:

Și cu mine au procedat exact la fel. Până nu prea mai am suflet sau mai nimic original în mine! Și-i păcat! Ascultarea de părinți în chestiuni ce țin de suflet e mare păcat!
La mine în viață s-au băgat și se bagă,nu doar în relații,care nici una n-a fost bună,nici carieră n-am putut să fac,am devenit un fel de robot, un om fără inimă și fără suflet! Atenție mare!
Trăiți-vă dragostea, bucurați-vă de ea la maxim unde mama nu vede nici nu simte, căsătoriți-vă în secret!
Să nu uitați să-i trimiteți și mamei o copie a certificatului de căsătorie, astfel o să aibă ocazia să vadă că nu vă poate domina!
Fie ca iubirea voastră să triumfe!

| lover_5693 a răspuns:

Aceiasi problema o am si eu cu mama... ea l-a vazut in poze si a spus ca daca vine la mine si il vede in realitate nu o sa mai fim impreuna.tot ca e urat si ca trebuie sa am pretentii. si noi ne vedem p ascuns