| Ramona_6841 a întrebat:

VA ROG SA MA AJUTATI!

Sunt distrusa. De 3 zile traiesc un cosmar. Nu mananc, nu dorm, ci doar plang ca doar asa ma pot descarca. Am 18 ani si ceva iar prietenul meu aproape 23. Suntem impreuna de aproape 8 luni. Aveam o relatie pe ascuns, fara ca mama sa stie, deoarece nu e de acord din cauza ca e urat pentru mine, cel mai oribil. Acum 3 zile a aflat ca m-am vazut cu el pe ascuns in tot acest timp. Totul s-a intors pe dos. M-a pus sa aleg intre el si familia mea. Nu stiu incotro sa o iau. Eu mai am 1-2 ani de scoala. El lucreaza, el ma vrea pe mine, dar a spus ca e decizia mea, deoarece nu poate sa ma oblige sa imi las familia. De 3 zile numai scandaluri, zi, noapte, nu conteaza. Mama ma ameninta ca se omoara, ca daca plec cu el nu o sa imi mai vad familia niciodata. Tata sufera mult si de asta imi pare cel mai rau. Stiu ca daca plec cu prietenul meu cale de intoarcere nu mai am, dar daca raman alaturi de ea toata viata mea va fi un calvar. Imi interzice sa fiu cu cineva. Ieri a dat in mine. Ma ameninta ca se otraveste si mi-e frica in caz de as pleca daca face ceva sa nu o am pe constiinta toata viata. Nu stiu ce sa fac, umblu pe strazi de nebuna, nu mai am putere, cateodata ma gandesc si sa ma omor si sa pun capat la tot.
Mama mi-a zis ca mai bine ma prefera sa ma vada in mormant decat cu el.
El e primul meu prieten si nu am avut relatii sexuale cu el, desi mama crede ca am avut.
Sfatuiti-ma ceva, de vazut pe ascuns cu el nu pot, deoarece de acum mama merge cu mine oriunde as pleca, nu ma lasa sa ies din casa.
O zi buna!

Răspuns Câştigător
| Relax a răspuns:

Aici gresesc ai tai! Si gresesc foarte mult, eu inteleg poate pentru tine el este fat frumos si tie iti place! Ai 18 ani sa stii ca nu toata viata ti o vor conduce ai tai, stiu sunt parinti tai si te au crescut si bla bla bla... da asta nu inseamna sa te conduca.Viata ta ti o poti controla doar tu si asa este cel mai bine.Gandeste-te ca ei vor muri intr-o zi! Si ce ai facut? Ti ai facut viata cum o vrut parinti tai:iti ei ce loc de munca vor ei, ce barbat vor ei, ce casa vor ei si etc.
Si la sfarsit iti dai seama ca toate astea le ai facut sa i faci pe ei impliniti. Da trebuie sa fie si ei multumiti dar nu sa ti conduca viata prin santaj, si stail inistita ca nu se omoara nimeni...incearca sa le explici ca asta este alegerea ta.Sa stii ca parinti nu isi duc intodeauna copii spre bine, binele lor nu inseamna si binele tau.
Daca il iubesti cu adevarat si esti sigura de el te poti muta cu el o perioada, pana se linistesc apele, dp aia daca e ok mergi inapoi la ai tai, dar sa te lase sa fii cu el...si stai lini ca nu o sa se omore nimeni fii sigur de asta, doar te santajeaza...bafta

14 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Pe mine nu ma lasa parintii sa fac ce vreau! imi aleg ei meseria, ei mi-au ales liceul, ei tot!
Insa spun ca ei si fac ca mine.Nu te omori! Cei care se sinucid ajung in iad si raman acolo pentru eternitate... sper sa tii cont de asta.
Mai degraba ramai alaturi de parintii tai.Chiar daca sunt duri iti vor doar binele.Niciun parinte nu vrea raul copilului. Familia nu ti-o poti alege! Acestia sunt parintii tai pe care ti i-a Dumnezeu (si bine ca ii ai)! Trebuie sa le asculti deciziile chiar daca uneori sunt absurzi. sad

| unnimeni a răspuns:

Sigur nu e mama vitrega? cum sa zica:"ameninta ca se otraveste"; "prefera sa ma vada in mormant decat cu el."?
Scuze ca spun, dar cred ca ii lipseste ceva din partea superioara a corpului...

| Miha a răspuns:

(Cred ca mama ta face toate pentru ca esti singurul copil nu?)Cel mai bine ar fi sa o convingi pe mama ta ca el te iubeste si el iti poate asigura un viitor aproape si de familie si de el! De ce nu faceti o intalnire toti 4 la o terasa asa nu veti face scandal acasawinkingroagal p iubitul tau sa ii cumpere niste flori frumoase mamei tale, o sticla de vin tatalui tau sau alceva...si apoi discutati explica-i mamei tale ca iti doresti o viata apropiata de amandoi(el, si familia)Spune-i mamei tale ca o iubesti, dar iti doresti si tu un vitor cu o persoana pe care o iubesti
Si mai spune-i mamei tale ca e un baiat care muneceste care te iubeste, care nu bea, si ca el iti poate oferi un trai decent si ca pe tine nu te intereseaza imaginea lui sau a amandorora te intereseaza interiorulhappy
Si in incheiere tu nu poti alege intre ei nu il poti alege pe el deoarece familia ta tea crescut cu iubire, dar nu p-oti alege nici familia deoarece il iubesti p acest baiat ssi nu te poti gandi la altcineva in afara de elhappy
pace:]

| Spufff :x a răspuns:

Wow cam naspastraight face. Si chiar crezi ca se va omori mama ta pentru.atata lucru? fii serioasa love struck.Ar trebui sa te lase sa fii cu acel tiphee hee la un moment dat o sa-ti treaca tie iubirea de el thinking :X [poate o sa-ti dai seama singura ca nu e de tine] :X desi. iubirea e oarba love struck

| Deeiu a răspuns:

Dar de ce nu iti rogi iubitul sa vina la tine acasa si sa vorbeasca cu ai tai, poate tatal tau te va intelege ca-l iubestihappy
Fa-o pe mama ta sa inteleaga ca il iubesti enorm, spune-i ca mai bine asa urat, dar sa stii ca e numai al tau, decat un fat-frumos care sa te insele oriunde merge.
Speri-o...amenint-o si tu ca ai de gand sa fugi cu el, reproseaza-i ca nu te iubeste, pentru ca o mama ii vrea binele copilului ei, da' daca ea nu te mai lasa sa umbli cu el inseamna ca nu te iubestesad
Ai sa reusesti, crede-ma!kiss
Take care!sadkiss

| Axel_9404 a răspuns:

Am o singura fraza de zis... poate o sa zici ca nu te inteleg. dar asta e parerea mea. daca ti'a spus sa alegi inseamna ca nu te intelege si nu is da sa seama ca ti la familia ta. dar si la el. daca te'ar iubi si intelege ar incerca sa te ajute nu sa-ti faca rau prin alegeri dianstea

| *.*.*.Punky love .*.*.* a răspuns:

Baieti sunt multi pe aceasta lume, dar parintii tai sunt doar unii.

Alegerea iti apartine, dar gandeste-te bine inainte de a lua decizia!

| annye16 a răspuns:

Prin cuvantul frumos. nu se intelege doar aspectul fizic. o data ce el are ceva special... poate alor tai le e frica ca te vor pierde. ca te vei raci de ei.ca vei pleca de acasa si-ti va face rau. odata ce ai un prieten happy
incerca sa-i duci la un psiholog. pentru ca sincer. nu cred ca e normal ceea ce se intampla la tine in casa si in viata ta,
moartea nu e o modalitate de a scapa de necazuri.ci sa-i faci pe cei din jur sa sufere si sa dai dovada de lasitate. pe deasupra mai e si pacat.
vorbeste cu ai tai. fara sa tipi la ei. sau altceva. ca e viata ta.nu o sa stai toata viata cu ei laughing

nu cred ca te va ajuta ce ti-am zis. am vrut sa te consolez :*

ai grija de tine si sa te ajute Dumnezeu sa ai pace si liniste in viata ta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o sa se otraveasca! Mai bine fii cu el decat tot sa ai socuri cu mama ta cum ar fi: "Ma otravesc daca mai esti cu el!". Acum nu glumesc! Las-o sa se otraveasca daca tot e nebuna! Ca oricum nu o sa faca asta pentru ca zice asta doar ca sa te intimideze. Dar asta zic eu.Alegerea e a ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu si pe mie nu ma lsa sa plec nicionde asa ca fate suparata si daca te intraba ce ai ii spui ca sa te duci cutare :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu si pe mie nu ma lsa sa plec nicionde asa ca fate suparata si daca te intraba ce ai ii spui ca sa te duci cutare :d

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca t iubeste si il iubesti nu conteaza cum arata pentru ca doar inima lui conteaza. daca mama ta prefera sa t vada moarta decat fericita e o prostie.asculta-ti inima, pentru ca ea t va ajuta sa decizi.ai 18 ani esti destul de matura sa iei o hotarare ca asta. daca el t vrea va puteti muta si impreuna scoala o poti continua si stand la el acasa.infrunta-ti parinti pentru ca daca nu o vei face mai tarziu vei regreta ca nu ai facut-o si ai pierdut o persoana importanta ca nu o sa depinzi de ei tai toata viata...acum ai viata ta.demonstreaza-le ca el e potrivit pentru tine...bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama ta are un servici?
Chiar daca acum nu are, a lucrat vreodata?
Are realizari?
Are probleme cu bautura?
O solutie temporara ar fi sa le prezinti un alt baiat ca prieten, ca sa iti demonstrezi tu, tie, daca e vorba doar de celalalt prieten SAU mama ta nu vrea sa ai deloc un prieten intim?!
O zi buna.

| Ramona_6841 explică:

@deeiu' a vorbit cu tata la telefon el, si cu mama, mama a inceput sa tipe si sa ii zica ca el va fi cu mine doar cand o sa fie ea in mormant, ca mai bine ma prefera moarta decat cu el. daca plec cu el, pot sa uit de ai mei, o cunosc pe mama foarte bine, daca prietenul meu vine la mine acasa sa vorbeasca cu ei mama o sa il faca in toate felurile. Ma mai ameninta si ca pune pe cineva sa il bata si mie sa imi rupa gatul daca plec cu el. Pe de alta parte imi spune sa imi fac bagajul si plec la el ca imi arde de p. a.