| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o mare problema, mai am putin si intru in depresie. Nu stiu exact ceea ce simt dar sunt foarte suparata pe mine si plictisita in acelasi timp. Am 22 de ani, m-am lasat de scoala in clasa a 10-a, drept urmare nu-mi pot gasi nici un loc de munca. As vrea sa am si eu o viata normala, sa intru in randul oamenilor, sa vin acasa seara obosita. Toata ziua fac curat, mananc, stau pe fb, mai ies cu o prietena, ma uit la TV... Sincer m-am saturat. Unde ma pot angaja k nu se uita nimeni la mine? Prima mea intrebarea ar fi daca aveti ceva idei sau sfaturi care sa ma ajute si a doua daca stiti cumva un curs in urma caruia sa obtin o diploma si sa ma ajute pe mai departe( avand in vedere ca am 10 clase, adica nici diploma de 10 clase nu o am) sad.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vei face in viata numai ce ti se da, nu vei ajunge prea departe. Un job e usor sa-ti gasesti daca esti harnic si nu vrei multi bani. daca insa ai pretentii mai amri (bani mai multi decat minimul pe economie, o munca mai usoara) trebuie sa faci, intotdeauna, macar dublu a cat ti se da. Pana la urma pentru tine inveti, nu pentru altcineva si invatatura, informatiile, cunostinetle sunt lucrurile cele mai importante in viata psihica a unui om. Timpul trece pe langa tine si informatiile pe care nu le-ai retinut azi, sunt pierdute irevocabil si tu ramai mai ignoranta si deci mai saraca mental si sufleteste. Si te trezesti la 30 de ani ca rad toti de tine ca ai ramas la nivel elementar de educatie si nu poti purta o discutie inteligenta ca n-ai ce spune. Nu te enerva degeaba, mai bine foloseste-ti energia sa acumulezi cat mai mult. Nu e bine sa fii avida de bani, e o prostie sa incerci sa faci averi, ca nu le vei lua cu tine pe lumea cealalata. insa e bine sa fii cat mai avida de invatatura, sa cunostinte, de inteligenta capatata, fiindca asta iti raman si sppiritul tau se va eleva si le va lua cu el si dupa moarte. ca sa nu mai zic ca banii se pierd intr-o clipa, averile se risipesc in foc sau apa sau cutremur, dar ce ai in cap nu-ti poate lua nimeni niciodata

42 răspunsuri:
| Iul08 a răspuns:

Stai linistita, curaj si nu te da batuta!

| fabiola a răspuns (pentru Dorin93):

Stiu firma Amway, a intrat in Romania prin anii''90! Pentru ce sa platesc 105 lei? Din start se vede ce urmaresc.Sa castige cei existenti, sa piarda cei care se lasa corupti! Valentino spune bine ce spune : daca vrei sa ai castig fii propiul tau director, ai propria ta firma! Nu este usor, e nevoie de multa munca, de ceva investitii.Dar le regasesti candva in rezultate.Parerea mea!

| Rruxyy a răspuns:

Sfatul meu este sa iti termini liceul, dupa ce ai facut acest lucru, cauta cursuri la distanta sau daca vrei chair si o facultate, dar pentru incepu terminati liceul, e cel mai bine.

| crystiyna a răspuns (pentru Brigaela):

Poii daca sunt in vacanta acum ce sa mai invat?laughing ha buna si tu

| crystiyna a răspuns:

Da ce sa spun, multumesc foarte mult pentru pareri si sfaturi, sper sa-mi intre la cap. Daca voi avea ocazia voi reveni cu niste vesti. Pentru inceput ma voi angaja la un magazin ceva, poate imi voi gasi si un curs pentru a ma perfectiona in ceva, iar mai apoi cand voi termina liceul mai vedem. Cred ca problema este si la mine ca dramatizez prea mult si in loc sa fiu fericita si multumita pentru ce am, imi arat numai neajunsurile:* va multumesc din suflet :* AAA si in ceea ce il priveste pe dorin multumesc dar m-am increzut eu in chestii de genul asta si nu-mi mai trebuie toata viatahee hee

| dragos914 a răspuns:

Du-te la o scoala de televiziune (nu iti trebuie nimic nici bac nici nimic), iar dupa, am inteles ca se castiga bine

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru crystiyna):

Nu te opresti niciodata din invatat, ca iti pierzi antrenamentul. Iar acum, din cate stiu eu, nu e vacanta. Si tu vrei sa stpui ca stii tot de 10 plus (mate, romana, istorie, geografie, limbi straine) si nu gasesti nimic nimic la care sa mai mearga niste lucru suplimentar, la care sa stii de 9.80 si sa vrei sa stii mai mult? Nu cxred ca esti atat de stralucitoare la invatatura, cred ca doar ti-e lene si vrei o viata buna, dar fara sa muncesti pentru ea

| SmokeyEye a răspuns:

Stai pe facebook? De pe telefonul/calculatorul cui? Cine plateste curentul? Familia? Ce parinti te-ar lasa sa nu mergi la scoala? Sunt impotriva violentei dar mi-as bate copii daca ar renunta la scoala. Fara diploma de bac nu prea ai sanse, decat daca dai de un noroc imens...iti deschizi o afacere, un magazin ceva...si sa iti mearga bine, sau un baiat care sa aiba deja bani, afacere, si te casatoresti cu el, si il ajuti in continuare.
Ai avut vreun loc de munca pana acum?
Altii cu diploma de masterat se plang ca nu au job si tu vrei...
Ce parere ai despre restul oamenilor fara scoala? Ai angaja la firma ta o persoana fara diploma?
Nu! Pai vezi? Pune pana pe carte.

| crystiyna a răspuns (pentru Brigaela):

din cate stii tu nu e vacanta dar eu am terminat k asa e la frecventa redusa, iar treaba cu lenea da ai ghicit mi-e lenebig grin

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru crystiyna):

Atunci de ce pui intrebari fara rost: daca ti-e lene, nu ai nici o sansa sa-ti construiesti un viitor bun. daca vrei ceva, trebuie sa muncesti, depinde doar de tine. Fiecare ora in care ti-e lene te departeaza cu zi de o viata mai buna. Si nimeni nu e nemuritor

| crystiyna a răspuns (pentru Brigaela):

Cum dc pun intrebari? in primul rand nu sunt fara rost. am vrut sa aud niste pareri, sfaturi care sa ma ajute. Imi place cum vorbesti, sunt constienta ca trebuie sa muncesc pentru un viitor bun, insa cred ca o iei prea personal si ma enervezi poate fara sa vrei. Pentru ce naiba sa invat mai mult decat ce mi-a dat? mai ales ca mai sunt 6 luni pana incep din nou. Cred ca sunt foarte rare persoanele care invata extra. in fine, numai zic nimic. Vreau sa-mi gasesc un job si cu asta basta. Cred ca am facut prea mult tam-tam unde nu trebuia.

| ZvT a răspuns (pentru crystiyna):

Eu la 20 de ani am plecat in Irlanda, fara bani si fara vreo diploma si chiar daca mi-am gasit de lucru, si vin seara obosit tot mai arunc un ochi pe o carte. Si la 60 de ani trebuie sa gandesti ca nu ai invatat destule si inca mai ai timp.