| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU! Am o mare problema, mai am putin si intru in depresie. Nu stiu exact ceea ce simt dar sunt foarte suparata pe mine si plictisita in acelasi timp. Am 22 de ani, m-am lasat de scoala in clasa a 10-a, drept urmare nu-mi pot gasi nici un loc de munca. As vrea sa am si eu o viata normala, sa intru in randul oamenilor, sa vin acasa seara obosita. Toata ziua fac curat, mananc, stau pe fb, mai ies cu o prietena, ma uit la TV... Sincer m-am saturat. Unde ma pot angaja k nu se uita nimeni la mine? Prima mea intrebarea ar fi daca aveti ceva idei sau sfaturi care sa ma ajute si a doua daca stiti cumva un curs in urma caruia sa obtin o diploma si sa ma ajute pe mai departe( avand in vedere ca am 10 clase, adica nici diploma de 10 clase nu o am) sad.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca vei face in viata numai ce ti se da, nu vei ajunge prea departe. Un job e usor sa-ti gasesti daca esti harnic si nu vrei multi bani. daca insa ai pretentii mai amri (bani mai multi decat minimul pe economie, o munca mai usoara) trebuie sa faci, intotdeauna, macar dublu a cat ti se da. Pana la urma pentru tine inveti, nu pentru altcineva si invatatura, informatiile, cunostinetle sunt lucrurile cele mai importante in viata psihica a unui om. Timpul trece pe langa tine si informatiile pe care nu le-ai retinut azi, sunt pierdute irevocabil si tu ramai mai ignoranta si deci mai saraca mental si sufleteste. Si te trezesti la 30 de ani ca rad toti de tine ca ai ramas la nivel elementar de educatie si nu poti purta o discutie inteligenta ca n-ai ce spune. Nu te enerva degeaba, mai bine foloseste-ti energia sa acumulezi cat mai mult. Nu e bine sa fii avida de bani, e o prostie sa incerci sa faci averi, ca nu le vei lua cu tine pe lumea cealalata. insa e bine sa fii cat mai avida de invatatura, sa cunostinte, de inteligenta capatata, fiindca asta iti raman si sppiritul tau se va eleva si le va lua cu el si dupa moarte. ca sa nu mai zic ca banii se pierd intr-o clipa, averile se risipesc in foc sau apa sau cutremur, dar ce ai in cap nu-ti poate lua nimeni niciodata

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Faptul ca te duci la un liceu la fara frecventa este un pas, dar este zero daca nu inveti. Daca esti la liceu, chiar fara frecventa, ar trebui sa fii prinsa pana peste cap in invatatura, mai ales ca ai mult de recuperat. Degeaba faci liceul daca nu inveti, este egal cu zero. Pe langa ce inveti pentru scoala, apuca-te sa inveti singura, din carti de la biblioteca, o limba straina sau/si un limbaj de programare. daca vrei sa ai un viitor, lasa fb, lasa TV-ul, lasa prostiile. Invata 14-16 ore pe zi si construieste-ti un viitor prin munca. Ai multe sanse, dar fiecare zi pe care o pierzi neinvatand mai distruge o sansa, pana cand va fi prea tarziu. Ai gresit atunci, dar acum trebuie sa muncesti de 100 de oei mai mult ca sa-ti recuperezi greseala. Un angajator va evalua ce cunostinte generale ai si nu te va angaja daca va vedea ca nu stii nici macar ce se invata in liceu. Iar eu am impresia ca tu te duci la liceu doar ca sa ai de unde te intoarce, fara sa te ocupi de invatarea la perfectie a tuturor notiunilor din programa.

| crystiyna a răspuns (pentru Brigaela):

Poii daca sunt in vacanta acum ce sa mai invat?laughing ha buna si tu

| Brigaela a răspuns (pentru crystiyna):

Nu te opresti niciodata din invatat, ca iti pierzi antrenamentul. Iar acum, din cate stiu eu, nu e vacanta. Si tu vrei sa stpui ca stii tot de 10 plus (mate, romana, istorie, geografie, limbi straine) si nu gasesti nimic nimic la care sa mai mearga niste lucru suplimentar, la care sa stii de 9.80 si sa vrei sa stii mai mult? Nu cxred ca esti atat de stralucitoare la invatatura, cred ca doar ti-e lene si vrei o viata buna, dar fara sa muncesti pentru ea

| crystiyna a răspuns (pentru Brigaela):

din cate stii tu nu e vacanta dar eu am terminat k asa e la frecventa redusa, iar treaba cu lenea da ai ghicit mi-e lenebig grin

| Brigaela a răspuns (pentru crystiyna):

Atunci de ce pui intrebari fara rost: daca ti-e lene, nu ai nici o sansa sa-ti construiesti un viitor bun. daca vrei ceva, trebuie sa muncesti, depinde doar de tine. Fiecare ora in care ti-e lene te departeaza cu zi de o viata mai buna. Si nimeni nu e nemuritor

| crystiyna a răspuns (pentru Brigaela):

Cum dc pun intrebari? in primul rand nu sunt fara rost. am vrut sa aud niste pareri, sfaturi care sa ma ajute. Imi place cum vorbesti, sunt constienta ca trebuie sa muncesc pentru un viitor bun, insa cred ca o iei prea personal si ma enervezi poate fara sa vrei. Pentru ce naiba sa invat mai mult decat ce mi-a dat? mai ales ca mai sunt 6 luni pana incep din nou. Cred ca sunt foarte rare persoanele care invata extra. in fine, numai zic nimic. Vreau sa-mi gasesc un job si cu asta basta. Cred ca am facut prea mult tam-tam unde nu trebuia.

| ZvT a răspuns (pentru crystiyna):

Eu la 20 de ani am plecat in Irlanda, fara bani si fara vreo diploma si chiar daca mi-am gasit de lucru, si vin seara obosit tot mai arunc un ochi pe o carte. Si la 60 de ani trebuie sa gandesti ca nu ai invatat destule si inca mai ai timp.

| Brigaela a răspuns (pentru crystiyna):

Daca vei face in viata numai ce ti se da, nu vei ajunge prea departe. Un job e usor sa-ti gasesti daca esti harnic si nu vrei multi bani. daca insa ai pretentii mai amri (bani mai multi decat minimul pe economie, o munca mai usoara) trebuie sa faci, intotdeauna, macar dublu a cat ti se da. Pana la urma pentru tine inveti, nu pentru altcineva si invatatura, informatiile, cunostinetle sunt lucrurile cele mai importante in viata psihica a unui om. Timpul trece pe langa tine si informatiile pe care nu le-ai retinut azi, sunt pierdute irevocabil si tu ramai mai ignoranta si deci mai saraca mental si sufleteste. Si te trezesti la 30 de ani ca rad toti de tine ca ai ramas la nivel elementar de educatie si nu poti purta o discutie inteligenta ca n-ai ce spune. Nu te enerva degeaba, mai bine foloseste-ti energia sa acumulezi cat mai mult. Nu e bine sa fii avida de bani, e o prostie sa incerci sa faci averi, ca nu le vei lua cu tine pe lumea cealalata. insa e bine sa fii cat mai avida de invatatura, sa cunostinte, de inteligenta capatata, fiindca asta iti raman si sppiritul tau se va eleva si le va lua cu el si dupa moarte. ca sa nu mai zic ca banii se pierd intr-o clipa, averile se risipesc in foc sau apa sau cutremur, dar ce ai in cap nu-ti poate lua nimeni niciodata

| florin1979 a răspuns:

Continua studiile, fa un liceu, ia bacul si vei avea mai multe sanse de loc de munca.plus ca vei avea si o ocupatie, vei fi intr-o colectivitate iti vei face prieteni. poti face liceul la fara frecventa, acolo vei gasi persoane si mai mari ca tine ca varsta si cam ca tine, deci nu vei cunoaste pustani de 15-16 ani, daca asta te-ar deranja. happy

| CityOfSatan a răspuns:

Trebuie sa fie si la tine in oras un liceu la fara frecventa.Te poti inscrie acolo si iti iei diploma de 12 clase.Se percep anumite taxe, dar sti si tu ca fara bani nu faci nimic.Ar fi si asta un inceput, bafta!

| untu a răspuns:

Nu trebuia sa abandonati liceul, trebuia sa terminati cele 12 clase! Dai examenul de bacalaureat si obtineti o diploma de absolvirea scolii(liceului) Apoi sa va cautati un loc de munca, sa folositi curriculum vitae si diploma de absolvire!

| suffarstar a răspuns:

Pai daca stai toata ziua pe fb si la tv nu o sa faci nimic, nu trebuia sa abandonezi scoala.Du-te la o scoala seral, fara frecventa sau profesor particular.

| crystiyna a răspuns (pentru suffarstar):

N-auzi ca ma duc la frecventa redusa? anul' asta am trecut a 11a. n-am ce sa fac decat sa stau la calculcator, la tv, sa ma ingras si sa mai ies prin oras. Problema e ca vreau sa fac ceva cu viata mea si am crezut ca-mi puteti da niste sfaturi care sa ma ajute, sau poate e cineva care se regaseste in situatia mea. in fn, mersi oricum pentru sfaturi:*

| suffarstar a răspuns (pentru crystiyna):

Imi cer scuze.Pai apuca-te sa faci niste activitati care iti fac placere, de exemplu sa citesti o carte, daca te pricepi sa compui poti compune ceva, sau sa desenezi ceva, sau sa practici un sport.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai terminat 10 clase, mergi si solicita diploma de 10 clase. Apoi, in fiecare oras, AJOFM organizeaza cursuri de calificare, multe gratuite, in urma carora obtii o diploma sau chiar un loc de munca.Mult noroc.

| SmokeyEye a răspuns:

Stai pe facebook? De pe telefonul/calculatorul cui? Cine plateste curentul? Familia? Ce parinti te-ar lasa sa nu mergi la scoala? Sunt impotriva violentei dar mi-as bate copii daca ar renunta la scoala. Fara diploma de bac nu prea ai sanse, decat daca dai de un noroc imens...iti deschizi o afacere, un magazin ceva...si sa iti mearga bine, sau un baiat care sa aiba deja bani, afacere, si te casatoresti cu el, si il ajuti in continuare.
Ai avut vreun loc de munca pana acum?
Altii cu diploma de masterat se plang ca nu au job si tu vrei...
Ce parere ai despre restul oamenilor fara scoala? Ai angaja la firma ta o persoana fara diploma?
Nu! Pai vezi? Pune pana pe carte.

| ghostbusters a răspuns:

Buna! daca nu ma insel poti sa faci liceul cu frecventa redusa si stiu ca cursuri se fac la somaj fara sa platesti.ar trebui sa incerci

| IaMwHoIaM3 a răspuns:

Pai... in zilele noastre nimeni nu te angajeaza fara o diploma de la bac.
ai putea face cursuri de make-up artist si apoi sa te angajezi la un salon de cosmetica. Sau de manichiura, de coafor, etc. Sunt sigura ca te vei descurca. Bafta!

| July739 a răspuns:

Te duci la un profesor particular si te invata prostul ala tot ce vrei sa stii si dai bac-ul dupa iti iei diploma cauti pe google si gasesti un job. Si toti trebuie sa facem o scoala si toti suportam scoala, de ce te-ai lasat de scoala?

| crystiyna a răspuns (pentru July739):

De fraiera m-am lasat, ce pot sa zic, regret enorm, acum ma duc la frecventa redusa, nu este cine stie ce dar e un pas inainte. Nu imi permit sa ma duc la un profesor particular, tocmai de aceea as vrea sa ma angajez, pe langa faptul ca m-am plictisit enorm sa stau, sa nu fac nimic, vreau banuti mei castigati de mine, sa fiu independenta, sa realizez ceva in viata asta, sa nu depind in totalitate de mama sau de barbat.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru July739):

Si de ce este prost profesorul respectiv? ca n-am inteles! pentru ca ar invata-o tot ceea ce trebuie?

| July739 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu stiu, asa sunt eu ironica.

| lostsoul4ever a răspuns:

Nu ai dc sa intri in depresie cauta sa faci ceva cursuri prin apropierea ta de bucatarie de info sau cauta mai mult de lucru si vei reusi sa iti gasesti ceva. Nu toti care lucreaza au scoala stai linistita.

| Dorin93 a răspuns:

Buna! In cazul in care nu ai nici diploma de 10 clase posibilitatile sunt limitate. Eu cred ca as putea sa te ajut, sa iti arat ceva care nu necesita studii. Depinde si de tine daca o sa iti placa ideea sau nu. Daca vrei vorbim pe mess ca sa iti explic. dorin_lazar93

| crystiyna a răspuns (pentru Dorin93):

Daca e vorba de videochat nu ma intereseaza, sincer

| Dorin93 a răspuns (pentru crystiyna):

NU NU NU! Nu e vorba de videochat. Eu vroiam sa iti zic de o afacere de tip retea, cu niste produse de calitate, in care tu ar trebui sa vorbesti cu oameni sa se inscrie, si sa dai si comenzi( nu e obligatoriu sa dai comenzi, dar castigi si de acolo 30 la suta). Vorbind cu oamenii si aducandu-i in afacere, reteaua ta devine mai mare. La randul lor vor mai aduce si altii, si tot asa. Cand o sa ai o retea mare o sa vina banii singuri in cont. Daca esti interesata iti pot arata multe persoane care castiga mii de euro pe luna. Astept parerea ta!

| crystiyna a răspuns (pentru Dorin93):

Tu cat ai castigat cel mai mult, sincer? oricum daca e intru maine seara ca nu-mi merge messengerul.

| Dorin93 a răspuns (pentru crystiyna):

Am castigat aproape 200 de lei luna trecuta. Am inceput de pe 9 martie, deci nu sunt de mult in afacere. Si banii astia i-am castigat din comenzi, dar acum am inscris cateva persoane si ma concentrez pe dezvoltarea retelei, ca sa ajung la nivel mare. E mai mult de explicat. Acum o sa ma uit si eu la film ca nu l-am vazut si vorbim maine daca vrei sa afli mai multe. O seara buna tuturor!

| fabiola a răspuns (pentru crystiyna):

Ceea ce iti propune el este vorba de acele MLM-uri, castiguri in stil piramidal.Cei din varful piramidei castiga datorita muncii celor de la baza.Pana vei avea tu castiguri trebuie sa ai asigurata baza, adica sa gasesti oameni asa cum cauta el acum.Nu vreau sa te dezamagesc, oricum este alegerea ta, dar MLM -urile nu prea mai merg pe vremuri de criza.Este foarte bine ca iti continui studiile, iar in timpul liber poti gasi sa faci de exemplu la o asociatie de propietari, curatenie, poti distribui reclame, etc. Dupa terminarea liceului poti face un curs de asistente medicale.Cunosc un astfel de caz!

| valentino52 a răspuns (pentru fabiola):

Mda o porcarie in orice caz parintii mei au pierdut prin 95` vreo 20 000 de marci investind in asa ceva si au muncit ani de zile sa se refaca. Chiar si mie mi-a propus anul trecut o domnisoara, imi arata tot felul de scheme si powerpointuri pe tableta cum sa investesc in ceva cu emisii de carbon. Si ea se lauda ca a castigat nu stiu cate sute de euro luna trecuta si baiatul care a introdus-o pe ea in sistem castiga in jur de 3000, 4000 fara sa faca nimic cu o investitie de 1000. Astea sunt tampenii pentru cei naivi niciodata nu o sa faci bani LEGAL fara munca. Am preferat sa imi deschid propria mea afacere dar sunt foarte multi tentati de ideea acesta. Sa faca o investitie de 20, 30 de milioane si daca aduc mai multi oameni in sistem vor ajunge in varful piramidei si vor castiga foarte mult. Asa ceva nu se intampla, in varf vor fi intotdeauna cei care au deschis acest sistem, iau banii la 5000, 6000 de visatori si se inchide, nu vei apuca sa iti amortizezi investitia sau sa ajungi in varf.
Eu am rude de gradul 1 care nu au terminat liceul dar au extrem de multi bani. Au muncit la inceputul lui 90 ca barmani in strainatate 2 ani si au inceput sa aduca en-gross marfa din china si Turcia. Magazine pe plaja cu colaci si costume de baie, magazine cu haine, decoratiuni de craciun si tot felul de chilipiruri care in china costa cativa centi. Si daca crezi ca este o nimica toata si nu faci bani te asigur ca au masinii de zeci de mii de euro si cateva vile de sute de mii de euro, bani facuti si chilipiruri. Deci eu i-as recomanda sa faca cursuri de ospatarita sau cofetar/patiser ceva si sa se angajeze undeva. Poate in timp strange bani si face un bussiness, un minimarket la parterul blocului, orice.

| Dorin93 a răspuns (pentru fabiola):

Ai dreptata, este vorba de un MLM, dar nu piramidal. La cele piramidale conteaza cate persoane aduci, dar aici conteaza cat de multe fac persoanele pe care le aduci. Ar fi putut fi si asta o solutie, decizia e ai ei, bineinteles. Nici eu nu o fortez, vreau mai intai sa ii arat despre ce e vorba ca aici nu am fost destul de clar. Apoi sa aleaga. Si rferitor la ce spune valentino, afacerea e perfect legala. Firma cu care colaborez eu se numeste Amway, si nu comercializeaza aur sau ceva cu emisii de carbon. Ei au cosmetice, produse pentru ingrijirea locuintei si pentru sanatate. Iar la inceput trebuie sa platesti 105 lei pentru inscriere, si in banii astia primesti si niste cataloage. Nu cred ca se poate numi asta o 'investitie'.

| fabiola a răspuns (pentru Dorin93):

Stiu firma Amway, a intrat in Romania prin anii''90! Pentru ce sa platesc 105 lei? Din start se vede ce urmaresc.Sa castige cei existenti, sa piarda cei care se lasa corupti! Valentino spune bine ce spune : daca vrei sa ai castig fii propiul tau director, ai propria ta firma! Nu este usor, e nevoie de multa munca, de ceva investitii.Dar le regasesti candva in rezultate.Parerea mea!

| Dorin93 a răspuns:

Nu stiu cum functioneaza treaba aici pe TPU ca nu reusesc sa iti tirmit mesaj. Zice ca sunt membru junior. In fine. Nu e vorba de videochat. E o afacere de tip retea in care tu trebuie sa vorbesti cu oamenii, sa ii introduci in afacere si sa construiesti reteaua ta cat mai mare. Daca zici ca stai acasa si te plictisesti ai putea sa faci asta si ai avea succes. Daia zic sa vorbim pe mess, ca e mai mult de explicat. happy

| NightFurry a răspuns:

Incearca manichiura, pedichiura. Gaseste un loc unde poti face cursuri pentru asa ceva. Strange-ti bani deschide-ti un salon. Nu ma sta toata ziua pe facebook si astepta sa-ti cada serviciul in brate. laughing Incearca fa-ti propria afacere. Din cate stiu se castiga destul de bine. Cauta si vei gasi. Daca nu-ti gaseti un job pentru tine atunci fa-ti-l. Succes!

| crystiyna a răspuns:

Da ce sa spun, multumesc foarte mult pentru pareri si sfaturi, sper sa-mi intre la cap. Daca voi avea ocazia voi reveni cu niste vesti. Pentru inceput ma voi angaja la un magazin ceva, poate imi voi gasi si un curs pentru a ma perfectiona in ceva, iar mai apoi cand voi termina liceul mai vedem. Cred ca problema este si la mine ca dramatizez prea mult si in loc sa fiu fericita si multumita pentru ce am, imi arat numai neajunsurile:* va multumesc din suflet :* AAA si in ceea ce il priveste pe dorin multumesc dar m-am increzut eu in chestii de genul asta si nu-mi mai trebuie toata viatahee hee

| Rruxyy a răspuns:

Sfatul meu este sa iti termini liceul, dupa ce ai facut acest lucru, cauta cursuri la distanta sau daca vrei chair si o facultate, dar pentru incepu terminati liceul, e cel mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos914 a răspuns:

Du-te la o scoala de televiziune (nu iti trebuie nimic nici bac nici nimic), iar dupa, am inteles ca se castiga bine

| Iul08 a răspuns:

Stai linistita, curaj si nu te da batuta!

| cristi199624 a răspuns:

Cine te-a pus sa abandonezi scoala? uite urmarile acum.e buna si scoala aia la ceva, acum suporta consecintele si nu te mai plange, du-te la FARA FRECVENTA si fa clasele si da bacul.

| masculin1feminin0 a răspuns:

Te-ai suparat si plictisita pe tine findca sti ca nu ai facut alegeri bune si nici nu trebuia sa ajungi unde esti acuma.Trebuia sa stii ca scoala este viitorul tau, si cu ea te duceai mai departe.Nefiind multumita pentru ce ai facut este normal sa intri in depresie.Intri mai mult pe facebook findca ai nevoie de atentie si sa fi complimentata, ai nevoie de admirari, dar ca sa lasi facebookul pentru totdeauna ridica fruntea sus si cauta ceva ce sa faci unde admirarile sa iti vina chiar cand nu te astepti.Cu prietena iesi cand sti ca ii timpul ca ai facut ceva si merita, nu si pentru nimicuri.Eu iti recomand sa cauti un curs pe internet (sti tu in ce esti specializata mai mult daca nu studiaza o specialitate) trebuie sa ai liniste si sa iti faci un plan pas cu pas. Inchide ochii si vei vedea ca se poate, iti mai lipseste sa,, VREI,,. sau urmareste filmul THE SECRET, filmul ala ii inspirat de realitate, o sa te copleseasca.

| crystiyna a răspuns (pentru masculin1feminin0):

Ai dreptate tu asa, dar am familie, am prieteni, am cu cine vorbi, am un sot care ma iubeste asa cum sunt, nu vorbesc cu nimeni pe fb, nu-mi face nimeni complimente, adica nu sunt frustrata de aia care traieste pe fb sau site-uri de socializare si am nevoie de admirari sau complimente. Ma joc candy si criminal case fiindca imi place ft mult. Mi-am facut cont pe TPU doarece mi se pare un site foarte interesant, m-am tot lovit de el de cativa ani, si-am zis sa-mi fac intr-un final. In fine am cam deviat de la subiect, sa nu-ti faci o impresie atat de proasta despre minebig grin. oricum multumesc pentru sfaturi si dupa ce voi viziona filmul am sa revin cu o parere.

| masculin1feminin0 a răspuns (pentru crystiyna):

Ma bucur mult pentru tine, ca ai si putin control asupra ta si gandesti. Daca ai nevoie de admirari si complimenteasta este decat la poze cat esti de frumoasa sau bine aranjata, in lumeaasta suntem deja miliarde si la cati frumosi exista de nu mai gasim care esteunicul, vei fi si mai admirata din moment ce vei incepe pur si simplu sa,, STRALUCESTI,,. Findca sti ca poti, ca sa te simti si mai mandra de tine, nu te lasa asa dupa jocurile alea, am experienta foarte mare in tehnologie si iti spun ca sunt chestii care sa iti atraga atentia sa ti se para interesante si pana nu ajungi la sfarsit nu te lasi, asa pierzi si timpul (anii zboara foarte repede si zbiara constiinta in tine candvezi ca de la asa ceva ai fost condusa) daca ai putea sa vezi toate obiectele prin HTML din jocul acela ai vedea ca nu are importanta, cand sti ca iti pierzi timpul cu o treaba analizeaza bine acea treaba si gandeste-te ca poate fi un profit pentru cineva si nu ai nimic de castigat. Stiu ca poate ti-a placut putin filmul, daca l-ai vazut ma bucur mult pentru tine, si spre viitor cand mai trebuiesa fci o gramada, sa faci diferenta din Bine si Rau, inchide ochii iarasi si gandeste-te cu toata fiinta ca: O VIATA O TRAIESTI DOAR O DATA! nu mai este alta ca sa stii sau sa spui ca ai experienta, findca experienta este legatade viata, se duce si ea pe drumul ei odata cu tine.Si asa vei fi mai orientata. Nu imi creez o impresie proasta despre tine, te inteleg perfect, nimeni nu este perfect INCA.