| didiDia a întrebat:

Buna seara, TPU,

Credeti ca este posibil sa te indragostesti de cineva dupa cativa ani de cand l-ai cunoscut, timp in care ati interactionat? Sau credeti ca daca o persoana nu-ti atrage atentia dupa 1-2-5 intalniri (cu diverse ocazii, nu neaparat intalniri cu scop strict matrimonial, adica intalnirile nu trebuie sa fie neaparat iesiri la cafea sau la film etc., ci pot sa fie si intalniri profesionale)in care ai putut sa-ti faci o idee despre modul cum gandeste, nu-ti va placea de acea persoana niciodata?(placut in sensul de iubire) Ce vreau sa spun mai exact: sa zicem ca stiti o persoana de mai mult timp(poate sa fie si de 1, 2, x ani), ati vorbit despre una, despre alta, ati ajuns sa va cunoasteti (destul de) bine. Dupa acesti 1, 2, x ani in care ati vazut-o doar ca pe un simplu amic/coleg etc.(om normal, care nu se distinge cu nimic deosebit in sens bun in ochii dumneavoastra care sa va faca sa va indragostiti de acel om), exista posibilitatea ca dintr-odata sa va indragostiti de aceasta persoana sau ea va ramane pentru totdeauna in ochii dumneavoastra la statutul la care a fost inainte? Ati patit vreodata asa ceva: sa va indragostiti de cineva dupa x ani sau sa se indragosteasca o persoana de dumneavoastra dupa x ani? Atentie: nu ma refer la situatia,, ne stiam de mai mult timp, dar n-am vorbit mai deloc". Sper ca am fost destul de clara si ca imi veti putea raspunde la intrebare. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Posibil este. Iti zic din propria experienta si am fost in ambele pozitii ale situatiei. Ce-ti pot spune e ca ambele dati au fost pentru mine cele mai intense emotii si cele mai puternice relatii desi ambele au sfarsit dureros si mi-e greu sa spun sincer daca tragand linia e bine sau rau.
Daca agreezi persoana dar este o relatie relaxata, fara "ambitii" de cucerire si deveniti prieteni, sunt mici idei, ganduri, situatii banale care pot apare si dintr-o data sa te trezesti ca aia e persoana cu care-ti doresti sa fii din toata inima. Nici nu-ti imaginezi din ce "nimicuri" se poate declansa o emotie coplesitoare. Este insa si un mic "prag" psihic, pentru ca obisnuinta-ti spune ca relatia voastra este asa si nu asa, si uneori te poti lovi de mici sau mai mari blocaje intr-un punct al relatiei, dar se poate rezolva daca exista dorinta din partea ambilor. Daca ne luam insa dupa statistici, majoritatea relatiilor care au dus la casnicii durabile au fost situatii in care cei doi s-au placut din prima, au ajuns la sex dupa un numar de ore petrecute impreuna (nu x luni/ani "impreuna" pana atunci) iar prietenia s-a format in paralel cu relatia fizica. Dar statisticile se refera la numere si noi suntem oameni, iar fiecare situatie are aspecte unice happy Evident ca exista niste reguli dupa care sa te ghidezi in dragoste, insa nu toate regulile sunt mereu valabile.

5 răspunsuri:
| PetreConstanta a răspuns:

Eu nu confund afacerile cu treburile personale Daca bei tarie si pe urma vin te imbeti Asa ca fiecare treaba cu problema ei Imi pare rau dar asta gandesc eu La mine prietenia este preietenie si restul ca placere este altceva Nu le amestec

| CookieMonsta a răspuns:

Jajajaja.
Eu m-am fost indragostit de cel mai bun prieten al meu.
Ii povesteam atatea lucruri in atatea subiecte si chiar ne distram pana am inceput sa il vad diferit, niciodata nu-mi placuse aspectul lui, ci de EL.
Mi-a luat mult autocontrol sa scap de aceasta iubire si inca mai simt ceva dar ma distrugeam prea mult, am fost un an indragostita & ranita. 1/3 ani.
Insa de data asta nu il voi vedea altfel, ca la inceput. Acum il cunosc prea bine si chiar daca inca ma atrage ceva, ar trebui, totusi, sa ma respect.

| Silvya18 a răspuns:

Cea mai reushita relatzie incepe de la o simpla prietenie! Deaceea cred ca se poate sa fie asa ceva, mie nu mi-s-a intamplat asa.

| Wildie a răspuns:

Da.asa mi s-a intamplat mie. De un coleg de clasa, pe care il stiu de 6 ANI!

| LoWwERock a răspuns:

Mie mi s-a intamplat mai de mult ne cunosteam de la 4 ani rolling on the floor si m-am indragostit de ea si i-am zis si a zis ca nu-i place ca ma vede doar ca pe un amic... mai bine nu incerci chestii din astea rolling on the floor