| sonia1258 a întrebat:

Buna!
Sotul meu mereu se uita in oglinda, mereu se aranjeaza, mereu isi face barba… deja este atat de enervanta chestia asta.Si maica-a mereu ii face complimente ii zice ca e frumos ca are barba frumoasa ca e cel mai frumos si mereu ii zice de rudele lor sa le sune, ii zice cand e ziua lor de nastere sa nu uite sa le felicite si mereu rudele sunt la sens figurat la noi in casa, mereu le suna si chestia cu uitatul mereu in oglinda poate fi asta o trauma psihologica din copilarie? Iar despre rude am vb cu el si el zice ca e ceva normal sa le sunam, adica ca eu exagerez, in fiecare weekend el ii suna pe toti si am impresia ca face asta ca maica-sa asa ii zice, voi ce parere aveti? Multumesc

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu vad unde e problema. Vrea sa arate bine. Esti cam geloasa sau am eu aceasta parere?

| Violleta2022 a răspuns:

Poate o face sa-l placi tu si asta ar trebui sa fie ceva normal si chiar sa-ti faca placere, sa vezi ca ai un sot ingrijit.

| sierra1 a răspuns:

"mereu se uita in oglinda, mereu se aranjeaza...voi ce parere aveti"

dacă rămâne "băiat de casă", toată stima!

| Freya1 a răspuns:

Voi aveți niște probleme mai ample în relatie.Cel mai probabil el nu petrece suficient timp cu tine,nu se dichiseste asa si pentru tine,nu își da interesul asa și pentru membrii familiei tale, nu ratează ocazia sa se vadă sau sa o asculte pe mami, ca să nu mai vorbim de faptul ca cel mai probabil la ei merge pentru un sfat, ei îl susțin în orce tâmpenie sau lucru bun făcut și tu te simți pe dinafara.
Nu spun ca am dreptate sau ca asa si e, da știu ca doar atunci îți apar supărări de genul asta.Am trecut și eu prin asta și ma simțeam ca dracu de exclusa, lucru ce ma enerva la culme.

Trebuie sa vorbești cu el si sa ii spui ce te deranjează, ce vezi ciudat în situația asta, ce atitudine are sau nu are fata de tine și sa vorbiți deschis ca să rezolvăti problemele.

| johnnny123 a răspuns:

Așa, are o mamă mai cloșcă. Multe mame sunt așa, nu este nimic neobișnuit. Toate-și văd copiii ca fiind niște exemplare deosebite și vor să-i scoată la paradă în fața rudelor ca să arate ce grozavi sunt.

Lăsând asta la o parte, este soțul tău și ar trebui să comunici cu el și să-i spui că anumite lucruri te deranjează. Dacă nu te simți confortabil să faci asta, înseamnă că relația voastră are probleme mai adânci decât faptul că se uită prea mult în oglindă.

| sofisis a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa raspund... sunt putin socata de intrebarea asta. Ca se dichiseste...foarte bine. Are grija de el si e ok.
Ca isi suna rudele...te incurca cu ceva? Vrea sa tina legatura cu neamurile stransa. Chiar nu vad unde e problema.
Ma-sa...aia e. E mai "baiatul mamei" si ai stiut asta de la inceput. Ca nu ai vrut tu sa dai importanta...e problema ta. Ca il alinta nu vad care e problema. Mai nasol e daca se baga in relatia voastra sau daca ia deciziile cu ea si nu cu tine.

| VoidEternal a răspuns:

Narcis.

| mi25 a răspuns:

Nu am crezut ca mai pot fi asemenea persoane ca tine.
Eu imi sun parintii, mai ales pe mama, aproape zilnic. Ma consult cu ei in probleme unde nu sunt sigur.
Am o lista destul de lunga cu toate rudele mele si ale sotiei, cu fosti colegi, cu prieteni, colegi de serviciu, cu zilele lor de nastere. Ii sun sau le trimit mesaje de zilele lor de nastere sau onomastice, de sarbatori. De multe ori imi spune sotia sau eu sotiei sa nu uite sa sune.
Si mie imi place sa ma dichisesc, sa nu ies in lume nearanjat. Sunt destui barbati care sunt asa. Tu ce ai vrea? Sa iasa nespalat si neingrijit din casa? Tu in ce familie ai crescut?
Eu consider ca nu el are o truma psihologica din copilarie, ci tu ai o asemenea trauma: ai crescut intr-o familie unde nu exista iubire.
Este foarte frumos sa-ti suni rudele, prietenii, cunostintele, colegii etc. mai ales ca avem destule mijloace la dispozitie. Viata nu ne da posibilitatea sa ne intalnim des, macar sa ne auzim mai des.
Eu iti recomand sa te gandesti unde gresesti.

| AndreeaWTS a răspuns:

De când e o problemă că un bărbat e îngrijit și aranjat?

| sonia1258 explică:

Maica-sa ii mai zice epurasul meu micut, dulcele meu, la inceput nu am dat mare importanta dar acum ma irita toate chestiile astea, si cand se vede cu mama lui mereu se aranjeaza se uita in ohlinda e capricios ca tricoul asta nu-i sta bine ca nu stiu ce