| adinutza_9584 a întrebat:

Sper ca ma puteti ajuta si pe mine. In urma unei relatii de concubinaj, a rezultat o fetita, in prezent are 2 ani si 3 luni. Tin sa mentionez ca nu mai sunt cu tatal ei. Am avut proces prin care mie mi s-a incredintat fetita spre crestere si educare prin hotarare definitiva, el fiind obligat la plata pensiei alimentare. Intrebarea mea este, as putea pleca din tara cu fetita fara acordul lui? Din cate am inteles cu acea hotarare nu as mai avea nevoie de semnatura lui. Mentionez ca el nu se intereseaza de fata si nici macar pensie alimentara nu i'a mai trimis de cateva luni. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti pleca, nu este nevoie de acordul lui, daca ti-a fost incredintata tie prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. In acest sens sunt prevederile Legii nr.248/2005, art.30, citez:
ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
c)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual ori, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte în strãinãtate împreunã cu unul dintre pãrinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu acesta, fãrã a mai fi necesarã declaraţia celuilalt pãrinte, numai dacã pãrintele însoţitor face dovada faptului cã minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã;" Numai bine!

7 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Nu o poti scoate din tara fara procura data de el pe acea perioada cat vrei sa pleci tu cu fetitza.atata timp cat copilul poarta numele lui de familie iti trebuie sa prezinti la vama hartia respectiva copia si originalul

| JoJo a răspuns:

Eu, de asemenea, nu traiesc cu tatal biologic, am tata vitreg, sunt incredintata mamei cu drept de pensie alimentara. Tatal meu biologic nu are niciun drept asupra mea, nu-mi trimite pensie alimentara si de asemenea pot pleca oriunde (si in afara tarii) fara acordul sau. Doar cu semnatura mameihappy Deci si la tine e la fel!

| PrecioussGirl a răspuns:

Buna. din cate stiu da.
mama si tatal meu sunt divortati iar eu am ramas cu mama.la fel ca in cazul tau si cand am plecat in belgia nu am avut nevoie de acordul tatalui. a avut nevoie doar de hotararea de divortz.atat.

| unbaiat_2826 a răspuns:

Dacă judecatoria la decazut din drepturile parintesti pe el, definitiv si irevocabil nu cred cati mai trebuie acordul lui.dar cel mai bine ar fi sa te interesezi la un avocat inainte de a pleca ca sa nu conplici situatia, multa baftă

| Cata_8193 a răspuns:

Buna! Cred ca odata ce copilul ti-a fost incredintat tie ai avea voie sa pleci fara acordul acestuia.

| roxxixcutzza a răspuns:

Il poti decade din drepturi pentru lipsa de interes asupra copilului. Daca il dai in judecata pentru pensia alimentara, sigur castigi. Este un merit al copilului, iar el trebuie sa isi asume responsabilitatea.

| elisabeta1998 a răspuns:

Puteti pleca din tara cu fetita doar in cazul in care dv aveti imputernicire, deci prin urmare puteti pleca deoarecve dv sunteti tutorele fetitei.