| Ciinderelaaaa a întrebat:

Bună! Sunt fata și am 20 de ani. Am niște părinți foarte stricți cu mine, cel puțin tatăl meu. Nu pot să fac nimic din ceea ce îmi doresc eu, merg la o facultate pe care ei isi doresc sa o termin, stau în chirie la 200 de km de casa, de multe ori nu îmi ajung banii pe care parintii mei mi-i dau, cu cei doi colegii de apartament nu ma inteleg absolut deloc și multe alte chestii. Eu nu îmi doresc sa termin aceasta facultate pentru ca nu imi place deloc acest domeniu, iar mai mult decât atât o sa intru in ultimul an si o sa îmi vina foarte greu. As vrea ca in vară sa îmi inghet anul universitar și sa plec in afara împreună cu prietenul meu care deja este plecat de câțiva ani. Imi e frica de reactia parintilor mei. Adică o parte din mine are siguranta ca nu vor fi de acord și o sa se ajungă sa îmi ia telefonul, laptopul, sa nu îmi dea voie sa mai ies din casa, sa dea in mine și nu o sa imi mai vorbească. Lucrurile astea s-au întâmplat si pana acum, dar din motive mult mai mici. Nu stiu cum sa procedez. Inteleg oarecum ca ar fi supărati și ca au cheltuit multi bani cu mine că sa pot sa fac aceasta facultate. Dar as vrea sa îmi inghet anul, sa plec, sa ma angajez, sa fac un curs de programare in Informatica (pentru ca asta e ceea ce îmi doresc) și sa ma mut împreună cu prietenul meu. Pentru relația noastră și pentru viitorul pe care noi vrem sa îl construim împreună, mutarea asta ar fi cel mai bun lucru care s-ar putea intampla. Pentru ca eu asa simt ca as fi fericita. Chiar nu știu cum ar fi bine sa procedez cu parintii mei. Pentru ei conteaza mult prea mult parerea lumii. Pentru mine nu. Eu vreau sa fiu fericita in viata asta. Ce se poate intampla chiar atat de rau dacă plec? Vor fi suparati puțin, la început și nu îmi vor mai vorbi dar după le va trece, nu i asa? Am si un fratior de 6 ani si o sa mor de dorul lui. Dar vreau sa îmi asum toate astea și sa plec. Vreau sa plec și sa inteleaga și ai mei situația, nu sa plec cu scandal. Ma puteți ajuta cu câteva sfaturi, va rog?

20 răspunsuri:
| Sas a răspuns:

Unde ți-ai găsit iubitul?

| Violleta2022 a răspuns:

La 20 de ani nu ai nici un motiv sa te plangi de parinti, fiindca LEGAL tu NU mai depinzi de ei, iar ei nu pot sa sa-ti mai impuna nimic.

Te-as sfatuii sa nu te mai plangi si sa-ti iei valiza si drumul, ca la 20 de esti libera sa faci ce vrei tu.

De fratior nu ai de ce sa mori, ca s-a inventat internetul si potis a-l vezi zilnic.

Deci nici aici nu ai motiv sa te plangi, din atatea nimnicuri inventate, pleaca in lume si fa-ti vaiat cum vrei, ca nu te poate oprii NIMENI!

| sierra1 a răspuns:

"Eu nu îmi doresc sa termin aceasta facultate...[ci] sa fac un curs de programare in Informatica (pentru ca asta e ceea ce îmi doresc) și sa ma mut împreună cu prietenul meu"

dacă amicul tău NU e un nenorocit de egoist, ar trebui să-ți spună: fă fată școală ca să nu-ți paradești viitorul cu cursulețul ăla de-doi-bani-sau-de-ce-o-fi-el

... că de mutat cu el, ai tot timpul

| dullcat a răspuns:

Buna.Planul asta al tau suna extrem de periculos.Nu ai nicio baza ca relatia cu iubitul nu se va rupe si ca vei ramane pe acolo prin straintate de capul tau, poate fara sa stii limba si la mila patronului. La cine vei apela pentru ajutor, nu la parinti? Acestia probabil ca se vor imbolnavi de la atata dezamagire, chit ca poate ar merita din cauza felului abuziv in care au pus stapanire pe viata ta. Dar tine minte ca poate atat stiu ei, si se comporta asa dur doar din dorinta de te vedea realizata, pe cand ce faci tu suna a simpla razbunare copilareasca.

E foarte greu sa te angajezi undeva decent chiar si cu facultate.Cel mai intelept mi se pare sa le explici ca nu esti fericita cu domeniul ales si ar fi mai ok sa schimbi facultatea, apoi sa iti aduni energia sa o termini pe cea nou aleasa. Nu zic ca e imposibil sa te realizezi in IT fara facultate, dar sansele sunt destul de mici.

In strainatate ai putea merge pentru o pauza, dupa ce termini facultatea.Altfel, eu consider ca iti irosesti anii pretiosi, mai ales ca acum iti este mult mai usor sa inveti chestii noi si sa asimilezi informatie, fata de varsta de 30 de ani sau 40.

| relian a răspuns:

De unde graba asta dea pleca si sa alsi totul acum acum?

Daca iubitu tau insista, ar trebuie sa sa iti dea de inteles ca ceva nu-i in regula.
Daca mai ai inca un an si termini scoala, pai stai si termina, apoi pleci unde doresti tu.
In anul asta o sa vezi si ce o sa fie cu iubitu asta al tau, poate ca te lasa in cateva luni laughing
Eu asa as face, 1 an la citi ani spui ca ai, nu vad cei atita graba.Scoala chiar daca nu-ti place, uneori te ajuta, pe afara cand aud aia ca ai facut o facultate, chiar daca nu o sa lucrezi in acel domeniul se uita altfel oamenii la tine.

Daca intrerupi scoala, dupa nu cred ca o sa o mai termini niciodata, deci nu lasa ce poti face astazi pentru altadata.
Iubitu tau cum am spus daca te vrea, nu moare daca mai sta singur 1 an nu?
Nu e sf lumii si hai sa fii si tu cu cineva.Asa ca termina scoala, apoi pleci fara sa te certi cu nimeni, asta daca mai ai la cine sa pleci, dar o sa vezi tu atunci.
Asta este un test f bun, atit pentru tine cit si pentru prietenul tau, asa vedeti ce puteti fiecare, doara cand esti pus intr-o anume situatie o sa vezi cum reactionezi.

| Freya1 a răspuns:

Ai 20 de ani și e normal sa te grăbești și sa vrei sa te maturizezi.E normal sa îți fie doar de iubitul tău și sa vrei mai multa independenta având în vedere ca ai tai sunt mai stricți.Dar te-ai gândit bine?

Eu nu vreau sa descurajez pe nimeni, ca se poate ca o decizie luata pe moment sa fie strălucirea vieții.Dar ai luat în calcul tot ce necesita planul tău?
În primul rand sa pleci în străinătate nu iti da șansă 100% ca vei avea un job bun.Da, vei fi plătită poate mai bine având abia 20 de ani, dar vrei sa lași facultatea pentru a merge la sparanghel? (fara supărare dar asta o sa faci la 20 de ani fără experienta, fără recomandare, fără calificare).
Bun, sa zicem ca da.Vei lucra câțiva ani pe câmp sub soare sau în fabrica, nu vei avea tu timp de nici un curs ca acolo e de munca și bani îți trebuie continuu și mulți.Vei reuși sa îți faci poate o casa, sa îți iei niște haine și după ce nu vei mai putea vei veni în România sa ce? Sa muncească el în construcții în timp ce tu faci un curs de calificare sa te ia undeva in afara de femeie de serviciu? Ca mai nou nu te mai ajuta nici bacul cu nimic la un loc de munca.
Pe urma sa iti stabilești unde vei locuii.El sta la comun, o sa aveți colegi de casa? Și atunci nu o sa fie tot ca și aici unde ești? Nu o sa te certi și cu aia din cauza necompatibilitati casnice?
Dacă va despărțiți fiind foarte tineri încă și ne știind concret ce va doriți? Si mai faci un copil. Poate o data mutati impreuna nu va mai înțelegeți.Vi acasă și ce faci? Te rogi de ai tai sa te rebage la facultate?
Ca sa nu mai vorbim ca spui de el ca e de câțiva ani plecat.Pai tu de unde sti ce fel de relație a-ti avea dacă el e mai mult dus? De unde ști ca nu te insala pe acolo ca doar nu a sta un an de zile pe degeaba la 20/20 și un pic de ani.Omul se distrează, face bani, e tânăr, iese în evidenta indiferent ca e om de rand sau rupt din soare.

Dacă tu consideri ca ai fost forțată sa faci anumite chestii, sau chiar nu îți place ce faci și crezi ca decizia cea mai buna e cea pe care ai luat-o tu.Foarte bine.Fa bagajul, ingheata anul fără știrea alor tai și pleaca.
Dar vezi ca nici viata și nici lumea asta nu e asa roz și alți plâng după șansă de a face o școală, de a fi ajutați de părinți, si de a deveni cineva.

| Roger645 a răspuns (pentru Freya1):

Iti dai semana ca la 20 ani sentimentul domina logica. Din start, ca rationamentul e gresit, amesteca calificarea/ afacerile cu viata sentimentala. Probabil a fost tinuta cu lantul scurt si se arunca in bratele primului venit, care posibil peste 3 luni se plictiseste de ea si schimba peisajul.

| Freya1 a răspuns (pentru Roger645):

Știu cum e.Sunt cu 8 ani mai mare decat ea, dar as fi vrut ca cineva la momentul potrivit sa îmi pună și problema asa.Nu sa ma forțeze sa fac ceva ca era clar ca nu voi asculta,dar sa îmi explice niște lucuri si sa ma îndrume.
Nah,si ei ca părinții ar trebui sa o asculte un pic,sa îl cheme pe băiatul ala sa îl cunoască,sa le spună amândurora cum e viata de fapt și multe altele dar nah, probabil când ești într-o situație de genul nu mai gândești lucid.

Eu una dacă as putea da timpul înapoi sa îmi termin școală, sa fac o facultate sau o calificare bună intr-un domeniu, sa scap de anxietate, sa fiu pe cont propriu intr-o chirie și ajutata de ai mei as fi în al 9-lea cer.Dar eu am fost de capul meu de la 14/15 ani și ai mei îmi dădeau doar 2 lei de bus la liceu și la 18 deja m-am mutat și am picat de sluga în casa foștilor socrii, ca mai târziu sa ne bate și ca orbi și sa ajung sa plâng după ani pierduți în care nu am făcut nimic bun cu viata mea.
Nu toate sunt roz, dar nah, fiecare afla intr-un mod sau altul.

| Roger645 a răspuns (pentru Freya1):

Mda, la 20 ani hormonul cam bate neuronul...si eu am fost dus de valurile tineretii o vreme, dar era frumos. Probabil ai teama de esec si sufli si in iaurt, de aici anxietatea. Depinde ce repere ai, fata de cineva aflat in scaun cu rotile ai putea sa te consideri fericita. De ce nu alergi vreo 30 min cand esti stresata?

| AliGab a răspuns:

Am inteles ca faci o facultate care nu iti place deloc, dar mai ai un an, un singur an. Daca ai dori un sfat de la mine, eu te-as ruga sa nu renunti acum. Mai munceste un an, ia-ti licenta, dupa care poti face ce doresti. Chiar si a doua facultate in informatica. Pacat ca ai tai parinti nu ti-au dat voie sa studiezi ce ai dorit, dar poti face acest lucru dupa ce termini ceea ce ai inceput.
Inteleg ca poate nu mai ai rabdare, dar uneori vorbele din batrani isi au rostul lor, si anume "graba strica treaba". Asa, daca mai ai rabdare un an, nici nu iti superi parintii, nici nu vei avea restrictie sa iti vezi fratele si te vei simti libera sa faci ce doresti. Alegerea este doar a ta!

| haileewatson a răspuns:

La 20 de ani stai sub papucul parintilor tai?!

| haileewatson a răspuns:

Ce te opreste sa iti urmezi drumul in viata? Sa iti gasesti un job ca sa faci banii tai poti face singura. Sa te inscrii la orice facultate vrei poti sa faci singura. sa te muti oriunde vrei poti sa faci singura.
De fapt problema e ca esti dependenta financiar de ei si din cauza asta nu poti face nimic. Ia-ti un job si incepe incet incet sa devii independenta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă măine ai avea 40 de ani, ai fi divorțată cu doi copii. Ai fi fericită cu decizia pe care vrei s-o iei astăzi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apelează la un specialist sau pleacă pur și simplu, fa tot ce crezi ca e bine pentru tine, tine cont ca posibil sa regreți pe viitor.

| Dandinelle a răspuns:

Eu zic sa-ti faci liste si planuri 1. facultate: inghetat an pro si contra
2. plecat in strainatate la iubit pro si contra.
Plan: daca ingheti anul si te muti- ce vei face cu anul inghetat dupa, vei continua? poti schimba specialitatea, vrei?
daca ramai in tara si termini facultatea ce faci in continuare?
astea le faci doar ca sa ai o perspectiva. Gandeste-te bine la tine si la ce faci tu ca fata de 20 de ani pe viitor, cu sau fara partener, cu sau fara familie aproape. Din afara pare ca vrei practic sa fugi si de interactiunile cu ai tai si sa terimini cu stresul asta de facultate. Dar fuga de responsabilitate nu e actiune, e evitare.

| gogugogugogu a răspuns:

Nu cred ca plecatul la prieten/iubit este o solutie, trebuie sa gandesti "macro". In primul rand, daca iubitul tau ar fi matur in gandire si ar avea sentimente pentru tine, te-ar ajuta de acolo, cu bani, sa termini studiile aici, atat facultatea cat si cursurile pe care vrei le faci, ca sa te poti pune pe picioare. Tu decizi, eu am scris doar parerea mea. Personal, nu cred in relatiile la distanta, in primul rand sexul este o nevoie iar in al doilea rand nu cunosti bine un om nici cand locuiesti cu el, este exclus sa ajungi sa cunosti bine un om in relatiile la "ID", cum este a voastra. Gandeste-te bine ce vrei sa faci si in cine ai incredere, sa nu ajungi sa fii folosita sexual de catre "prieten". Succes!

| Mitzupitzu a răspuns:

Casatoreste-te.

| VelicanEmilia a răspuns:

N-am sa inteleg niciodata parintii astia care pun stapanire pe viata copiilor lor, care le dicteaza ce sa faca si cum sa faca, mai ales cand copilul e major si poate sa-si ia propriile decizii. Am si eu un baiat, are 14 ani si incerc din rasputeri sa-l fac mai independent si sa aiba mai multa incredere-n el. Imi susțin copilul, nu vreau sa-l tin legat de fusta mea si-mi doresc sa aleaga ceva ce o sa-i faca placere si pe viitor. Chiar ma doare sufletul de tine, pari o fata la locul tau, pacat ca parintii tai nu sunt constienti de ce comoara au la usa lor.

| VelicanEmilia a răspuns:

Ca si sfat:termina facultatea, pentru ca e si pacat s-o intrerupi acum.

| Roger645 a răspuns:

Parintii te-au tinut cu lantul scurt si acum te arunci in bratele primului venit. Nu amesteca cariera cu sentimentul sa fie ca apa cu uleiul, altfel vei esua. Parintii nu au ce sa inteleaga. Trebuie sa iti propui ceva realizabil, iar planul tau e absurd...stil telenovela in care prietenul e eroul salvator, iar tu esti remorca.

Programare= te duci iulie la UPB, Automatica se intra 8.70-9.
Cursuri : limbaj Java, C etc se invata in 2-3 ani ca junior.
Plecatul= te duci la vara 2 luni acolo sa vezi cum e viata de sclavete pe $1500 /luna din care dai $800 pe 2 camere.

Dar de ce nu se muta el cu tine in Romania daca te iubeste asa mult?