| Andreea8popan a întrebat:

Bună, sunt în plasament la o familie de la vârsta de 1 an și 3 luni, am 17 ani și aș vrea să ies din sistemul protecției copilului, ce aș putea să fac?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vei iesi dupa ce vei implini 18 ani.

| ania a răspuns:

Poti iesi doar daca te ia careva din parinti inapoi sau daca te casatorezti, ca arunci devii majora.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic pana la 18 ani, ca de fugi de la familia asta te vei intoarce la Casa de copii (orfelinat), unde vei stai obligatoriu pana la 18 ani.

| dullcat a răspuns:

Buna.De ce sa te grabesti? Mai ai un an si ai iesit din sistem.S-a intamplat ceva rau care te aduca in acest punct, la aceasta dorinta?

| Hyperion7 a răspuns:

Nu ai ce face până la 18 ani... abia de atunci poți decide ce vei face cu viața ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca e prea devreme! Nu te lua după faptul ca multă lume se descurca ca nu e așa! Poți lua decizii bune de la 21 în sus! Mai așteaptă!

| Baddboy a răspuns:

Sa stai cat poti, vrei sa ajungi pe drumuri? Sa dormi prin canale. etc? Ai un loc cald, mancare de toate.
Cand vei fi angajata, un loc de munca sigur, o sa ai ceva bani adunati, atunci faci ce vrei.

| monelinio a răspuns:

Eu am fost in plasament si iti zic din proprie experienta ca ar fi mai bine sa stai la ei si dupa ce faci 18 ani daca te lasa. Eu stiu diferenta intre a fi in plasament si a fi adult singur. Gandeste-te ca toata viata e in mana ta. Cu toate demersurile. La primarie, la spital, pentru loc de munca, la facultate. Si crede-ma ca nu vin pe rand ci vin o data toate
Mai bine stai acolo cat mai poti.