| Anahiteamo a întrebat:

Sunt indragostita de 3 luni si ceva de un baiat. Si el a simtit ceva pentru mine, dar dupa a trecut. Era sa fim de 2 ori impreuna,dar nu am fost, pentru ca tot el dadea startul si dupa tot el zicea nu. Am facut vreo 2 faze care lui i s-au parut aiurea si ne-am certat destul de bine si si-a schimbat parereea despre mine, insa cred ca le-a luat ca pe niste scuze,caci oricum ajunsese sa ii placa de alta. Asta a fost acum o luna. De saptamana trecuta am inceput sa vorbim din nou si vorbim si ne intelegem chiar foarte bine. Suntem prieteni buni si imi spune foarte multe lucruri despre el si e super pesimist. Imi spune tot ce are pe suflet, mai ales in legatura cu fetele.Crede ca timiditatea e cea mai mare problema a lui. I-a placut de una pe care nici macar nu a cunoscut-o dar nu stiu daca ii mai place. Mi-a marturusit ca sunt prima fata cu care poate vorbi deschis despre el,caci el nu se intelege cu prea multe fete si are mai mult prieteni baieti. A spus ca s-a gandit bine si o sa faca fapping,decat sa se gandeasca la altele care nu il baga in seama. Si eu l-am mintit spunandu-i ca imi place de cel mai bun prieten al lui, dar ca tin la altcineva. M-a intrebat la cine tin dar nu i-am raspuns, ci am schimbat subiectul ca intre timp a spus despre alta chestie. Ce as vrea eu sa stiu mai exact este cum sa il fac sa deschida ochii si sa se intoarca la mine. Vreau sa il recuceresc si sa fim impreuna. Chiar am nevoie de ajutor, si chiar nu stiu ce sa fac. Dau funda celui mai bun si explicit raspuns.!

7 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

Mai bine ramai la prietenie.Cum adica ii placea de o fata pe care nici nu o cunostea? Ce ti-a povestit el sa nu cumva sa fie doar pentru a te face sa renunti la el.

| lo a răspuns:

Din cate vad, tipul mereu prefera alta fata, tu cazi mai mereu pe locul al doilea.Cand are cu cine sta,e bine cand un vine la tine, dar pana se hotaraste sa iti de-a o sansa, vine alta si il "sufla". Deasemenea, incape posibilitatea ca indecizia lui, sa se datoreze faptului ca te prefera mai mult ca pritena decat ca iubita.Ar trebui sa valorezi si acest aspect, chiar daca un ai o relatie sentimentala cu el, relatia de amicitie poate valora mai mult decat ceea ce-ti doresti tu de la el.Chiar daca un castigi un iubit efemer, poti castiga o prietenie consolidata.

Intre timp, mai analizeaza situatia si evolutia voastra atat ca parteneri cat si ca prieteni, apoi poti sa iei o decizie ferma:ii spui ca vrei mai mult de la el sau te conformezi cu ce primesti.Succes.

| Elena1994 a răspuns:

Pai dupa cum ai spus si tu este foarte timid si s-a temut si inca se teme sa nu ii iasa ceva prost sau sa nu il lasi balta. El nu are de unde sa stie ce se poate intampla pe viitor si prefera sa nu faca ceva pentru a regreta mai tarziu. Dar tu comporta-te frumos cu el, intelege-l, asculta-l daca are probleme, fa-l sa zambeasca si chestii de genul. Oricum din cate ai spus tu eu cred ca el te iubeste iar daca tu la-i mintit iacum ii este greu sa te mai creada si se teme ca daca o sa fii cu el poate intr-o zi nu o sa il mai placi si o sa fii cu altcineva. Fa cumva sa vada ca poate sa aiba incredere in tine si spune-i ca il iubesti cat de des poti! Succes! :*

| Zenicide a răspuns:

O prietenie sincera valoreaza mai mult decat o relatie fortata happy

| PufuleteKiduuu a răspuns:

Cel mai bun mod ar fi sa incerci sa afli cam ce parere are despre tine, de ce esti tu singura fata cu care poate vorbi deschis, care e motivul ( trebuie sa fie unul ), sa incerci cumva sa scoti din el acele raspunsuri pe care tu doresti foarte mult sa le aflii. Sa fi mai discreta in ceea ce-i spui happy

| sufletdeadult a răspuns:

Cred ca ar trebui sa ii spui ce simti! Ca si el s'ar pute sa simta la fel! Mai pe ocolite spune'i, sau dac nu vrei sa ii spui fata in fata spune ca iti place de un baiat care este. ( si aici descriel pe el ).

| vlada2000 a răspuns:

Stii,mi se pare cel mai bine sa-i spui dreptatea pur si simplu, pentru ca am suferit si eu ca tine, si stiu cat e de dureros...