| angelinthedark a întrebat:

Dau fundita.prietenul meu tot insista ca vrea sa ne casatorim, a zis ca asteapta pana termin liceul ca mai am 2 ani, dar vad ca se cam grabeste, aseara mi-a zis ca vrea acum in vara sa ne cununam, nu stiu ce sa zic...eu nu ma simt pregatita pentru acest pas si desi il iubesc, nu sunt sigura ca vreau sa raman cu el pentru.totdeauna,vad ca el e foarte decis sa ii fiu sotie, si nu cred ca e vrajeala pentru ca le-a spus tuturor ca vr sa fiu sotia lui ca ma iubeste si in plus mi-a dovedit ca ma iubeste. El tot isi face planuri cu mine, ca vr sa ne casatorim sa avem copii, eu nici nu vr sa ma gandesc la asa ceva, il las sa viseze ca nu va fi asa.Eu vr sa imi traiesc viata, sa ma bukur de viata nu sa ma leg la cap cu asta, eu am 17 ani iar el 22, mentionez ca avem o relatie serioasa de mult timp si mi-am inceput viata sexuala cu el daca are vreo importanta. Voi ce credeti? Cum sa il fac sa inteleaga ca nu ne vom casatori nici cand termin scoala nici altadata ca nu vr sa fac cu el acest pas, ca nu vr sa ii zic asa in fata ca o data i-am zis ca nu stiu daca vreau sa fiu sotia lui, iar el s-a suparat ca a zis ca nu il iubescsad... ce as putea sa fac si ce sa ii spun?

Răspuns Câştigător
| tearsofillusion a răspuns:

Daca i-ai zis o data ca nu stii si in plus nu esti sigura de sentimentele tale fata de el, in primul rand ar trebui sa fii sincera cu el, dar mai ales cu tine. ar fi bine sa stai de vorba cu el in privinta casatoriei. pentru a face acest pas este un lucru mare si implica multe resposabilitati, ceea ce tu nu esti inca pregatita pentru asa ceva. daca intr-adevar tine la tine si spune in stanga si in dreapta ca te iubeste si vrea sa fii sotia lui, trebuie sa iti respecte deciziile si sa astepte pana in momentul cand tu te decizi. crede-ma ca nu este iubire atunci cand cineva te preseaza sa faci un lucru pe care tu nu il vrei. ai 17 ani! profita de anii astia ca nu o sa ii mai intalnesti niciodata si nu merita ca la varsta asta sa iti faci o casa si sa ai copii, si la un moment dat sa realizezi ca ai facut o prostie pe care nu ai cum sa o repari. si te invinuiesti singura pentru ceea ce ai facut. daca te preseaza, mai bine renunta la el. daca te iubeste cu adevarat si ti-a demonstrat asta (nu stiu cum), o sa te astepte si o sa iti respecte decizia pe care o iei acum. mai gandeste-te inca o data inainte sa faci o prostie pe care sa o regreti toata viata...

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Din moment ce nu te vezi cu el in viitor, desi zici ca va iubiti, ajung la o singura concluzie:

TU NU IL IUBESTI CU ADEVARAT!

Macar puteai sa ii spui ca nu vrei acum casatoria dar tu nu accepti nimic din start...

| Lorelai a răspuns:

Daca prietenul tau e un tip matur pentru cei 22 ani pe care ii are, ar trebui sa te inteleaga. Spune-i sincer, direct, fara jena. Spune-i exact ce simti tu, ca nu te simti pregatita. Si e normal ceea ce simti la 17 ani, nu e de neinteles. Poti sa ii spui ca daca vrea sa se casatoreasca neaparat acum, sa isi caute una care e de varsta lui. Chiar daca se supara pe moment, ii va trece, poate asa va realiza ca esti prea mica pentru casatorie.

| ßέßέ a răspuns:

Da, marita-te tu la 17 ani si sa vezi in ce timp scurt divortezi straight face. Ai o discutie cu el si spune-i in fata ca tu nu ai aceleasi planuri ca el, ca esti tanara si vrei sa te distrezi [sau nu on the phone si ca nu ai inca planuri de casatorie [de copii nici nu mai spun]. Nu-i spune, daca nu vrei sa il superi, ca nu cu el vrei sa te mariti sau asa doar precizeaza ca esti tanara. Si pana la urma si el e tanar la 22 ani.

| Lavy_5946 a răspuns:

Woooow! sunt socata! e primul baiat care nu are 28 de ani si vrea sa se insoare!

pai, in primul rand daca te iubeste trebuie sa te inteleaga. si spune-i asta! spune-i ca pentru tine nu e asa importanta casatoria. in plus esti inca minora fetitzo nu te poti lega la cap de pe acum. explica-i clar si frumos ca nu asta e dorinta ta acum! sa inteleaga o data! iar legat de copii spune-i ca-i faci daca ii tine el in burta lui si sa ii creasca el. tu esti ink mult prea mica pentru asa ceva. doamne! eu inteleg ca aveti o relatie profunda, de mult timp dar trebuie sa lasati unul de la celalalt. dragostea inseamna sa pui fericirea persoanei iubite mai presus de orice fericire. si in cazul asta ma refer la el. daca chiar te iubeste tr sa te inteleaga si sa renunte la casatorie si copii pentru moment. daca el si-a trait viata asta nu ins ca tu nu tr sa faci acelasi lucru! vorbeste clar si deschis cu el. iar daca nu va accepta nu are rost sa te legi la cap de pe acum!

bafta! pusiiii

| thealchemist a răspuns:

Suna dur, dar discutia directa e cea mai buna. el pare foarte hotarit, daca isi face iluzii iti va fi greu sa-l faci sa inteleaga adevarul care nu-i convine, printr-o strategie mai mult sau mai putin subtila.

| timeea7 a răspuns:

Nu inteleg un lucru.din moment ce zici ca il iubesti, de ce esti asa de sigura ca nu vrei sa te casatoresti cu el niciodata?straight face
De ce m-ai stai cu el daca tu de fapt nu vrei nimic serios.mai bine cauta pe cineva cu care sa ai doar ``aventuri``, decat sa-l amagesti pe bietul baiat.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa se vada in viitor cu el de la varsta asta? sunteti si putin duse unele de pe aici laughing

daca n`ai posibilitati sa mergi la o facultate ceva sa-ti continui studiile ia`te cu el... oricum eu genul ala de fata de vad (dupa toate intrebarile pe care le-ai pus)... la cratita big grin

| Loredana_4240 a răspuns:

Oau altele ar da orice sa fie in locul taulaughing