| albinuta_2886 a întrebat:

Buna!

Sunt la liceu in clasa a 11a si ma simt cam lasata pe dinafara de colegii mei.

La scoala ma inteleg bine cu ei, vorbim, ii ajut, mai glumim alea-alea. Dar cand vine vorba de iesit in oras intre colegi pe mine nu ma anunta nimeni si chiar daca sunt de fata cand ei planuiesc cand si unde sa iasa nu zice nimeni sa vin si eu.

La scoala, cand ies fetele sa stea pe hol niciuna nu ar zice "Hai si tu, Andreea" cu toate ca se mai cheama intre ele. Am mai iesit sa stau cu ele pe hol, dar ma simteam neinvitata.

Si nu inteleg de ce pentru ca in rest, in clasa, vorbesc cu toti si ma inteleg bine cu ei.

Sambata asta un coleg isi face majoratul. Si, bineinteles, pe mine nu m-a invitat cu toate ca ma inteleg bine cu el si anul trecut am fost impreuna intr-o tabara. A invitat persoane in clasa cu care nu este asa apropiat cum este cu mine.

Ma simt cam trista din cauza asta.

Se afla cineva in aceeasi situatie cu a mea?

Cateva sfaturi ar fi binevenite. Multumesc!

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Andreea,situatia ta nu e dramatica,dar stiu ca doare. Dupa id.ul pe care-l ai,eu mi-am format o idee despre tine,poate ma insel. Eu cred ca tu esti o fata constiincioasa,inveti bine,ai un spirit colegial deosebit,etc.iar colegii te trateaza mai mult ca pe o camarada. Tu esti prezenta in clasa,acolo poti sa-i ajuti,acolo nu "te uita". Nu-ti face probleme,asemenea colegi,nu te merita. Eu am o idee,zic eu ca-i geniala,dar merita imbunatatita si incercata. Vorbeste cu un vecin,cu un verisor,cu un cunoscut, care arata super, care eventual poate sa joace un pic de teatru.Roaga-l sa te astepte zi de zi la liceu, sa se " prefaca" ca este prietenul tau.Colegii vor ramane masca,pentru ca ei banuiesc ca tu esti rupta de astfel de chestii. Sa stii,ca si eu am fost rugata de un coleg,sa fac o fata geloasa. Am jucat atat de bine teatru, incat baiatul respectiv, s-a indragostit de mine.Trebuia sa ma casatoresc cu el, dar a intervenit o alta domnisoara care i-a facut un copil...Bafta,nu fii trista, si pune-ti capul la contributie.Sa ne mai spui ce ai facut.

Răspuns utilizator avertizat
| ELLSSA a răspuns:

Incearca sa te departezi de acesti "colegi de treba".Fa-ti alte prietene si alti prieteni.

| Updew a răspuns:

Buna. Mă tot gândesc la ce ai scris și încerc să găsesc o explicație logică. Poate că le-ai dat de înțeles ca ești o fire mai timidă și că nu îți place să ieși, de aceea nici ei nu te invită, tocmai pentru a evita un refuz. În general oameni se feresc să facă invitații persoanelor considerate nonsociale din punct de vedere a distracției. Nu cred că ține de prietenie adevărată sau mai știu eu ce, ține strict de relații sociale între tine și ei. Acum, cum rezolvi asta: nu ar strica să începi să-ți faci un pic de reclamă de genul. diseară ies la un film ori sâmbătă mă duc la un chef. Sunt mici minciunele care eu consider că te vor ajuta. Sper că ți-am fost de folos.

| TheLastDancer15 a răspuns:

Coincidenta! Exact acelasi lucru m-i se intampla si mie deci stiu cum e. Nici mie, nu-mi spune nimeni "Hai Andreea si tu pe hol" sau "Hai Andreea vii acolo?' [sper ca te-ai prins ca ma cheama tot Andreea- incantata] sau mai stiu eu ce... Patesc exact acelasi lucru. Desi in clasa ne intelegem foarte bine, ne ajytam, glumim, vorbim, etc. cand vine vorba de timp liber sau iesiri, eu: total pe dinafara! si bineinteles ca mi-ar placea sa merg cu ei/ele si chiar m-as duce, daca nu m-as simti apoi prost ca si a 5a roata la caruta si nimeni nu ma baga in seama! Pai acum nu stiu ce sa zic decat sa faci ceea ce nu am avut eu curajul niciodata sa fac. vorbeste cu prietenii/colegii tai si lamuriti treburile. Incearca sa le spui cat mai cu sufletul si spune-le si ce ar face ai daca ar fi in situatia ta, cum s-ar simti, eu zic ca ar fi corect sa nu se faca discriminare macar intre prieteni. Ei bina, Bafta cu ceea ce ai de gand si sper sa reusesti! :X:*:X:*

| Rallu_2412 a răspuns:

Mda. stiu ce situatie ai tu. ca si a mea... Si eu sunt data uneori la o parte de prietena mea cea mai buna...Dar intr-o zi am stat de vb cu ea serios si am intrebat-o de ce ma tot dau ea si restul prietenelor mele la o parte. si atunci ea mi-a zis ca ea nu are nimic cu mine si ca una dintre ele mai nou venit nu i-a placut prima mea impresie despre mine, si atunci le-a influentat si pe restul prietenelor. SI dupa aceia am stat de vb cu toate in parte si s-au lamurit lucrurile si acum totul este bine intre noi.
Eu te sfatuiesc sa vb cu fiecare in parte si sa ii zici ca de ce te-au dat la o parte si chestii tot ce simti tu in momentul de fata.
Bafta si sper ca totul sa iti iasa la fel de bine cum mi-a iesit si mie :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant josnici.invidiosi.de aia.

| anda2001 a răspuns:

Spunele ca nu sunt prieteni adevarati. crede-ma stiu cum e desi am 9 ani am patit-o si eu cu prietene mea prietenul bun greu se gaseste un prieten bun te cheama la joaca sau sa discutati ceva