| Dailisa a întrebat:

Buna, sunt o fata de 18 ani care de când sunt mică trăiesc un coșmar între părinții mei (bătăi, amenințări...) și a venit momentul in care nu mai pot pur și simplu, nu mai pot sa stau cu ei sa văd cum îs bat joc de mine! Problema nu este ca nu am unde sa plec sau cum sa ma descurc. Dar îmi este foarte frica de tata sa nu vina sa ma caute și sa ma ia la pumni. Voi cum ați proceda?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cam complicat sa ma pun in locul tau. Eu sunt barbat. As fi rezolvat altfel problema. Eu cred ca e bine sa pleci in alt colt de tara! In Ardeal oamenii sunt mai asezati (sa nu ma acuzati de patriotism local ca sunt oltean si nu mi-e rusine sa recunosc asta) si te poti descurca mai usor. Mertgi intr-un oras ca Oradea, Timisoara, Cluj-Napoca, etc. Sunt mai multe posibilitati si te poti angaja undeva. Un barbat bun si harnic si vei vedea viata altfel. Imi pare rau!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca nu esti dintr-un orasel mic si nu mergi sa stai la vreo ruda, cum sa stie unde stai? Nu ar avea cum sa afle. Nu spui nimic nimanui si aia e.

| NunuNini a răspuns:

Daca intr-adevar esti deja majora, poti sa te angajezi intr-un oras mare si sa stai in chirie acolo. Va fi greu sa te gaseasca daca nu le spui tu unde esti.

| Anonimul8091231 a răspuns:

Ai 18 ani sau chiar peste. Poti sa te muti intr- o garsioniera pe care o poti inchiria. Stai linistita, nu are voie sa vina la usa garsonierei/apartamentului unde vei sta. Daca poti, te poti muta intr-un alt oras unde sa nu stie tatal tau, sau chiar ambii. Daca te cauta si chiar te loveste sau bate poti apela la ajutorul autoritatilor, chiar daca e tatal tau. Nu are voie sa te loveasca. Dar asta doar in caz de violenta.

Sper ca te am ajutat

| Lannyster_Cersei_1994 a răspuns:

Oare ai avea posibilitatea sa faci o facultate? Daca da, tragi primul an te inscrii la
Work&trAvel pleci in america si ramai acolo.
Daca nu, o sa fie destul de greu fiin in acelasi oras, tara cu el. Nu ai o matusa, verisoara ceva care sa te inteleaga si sa te ia la ea o perioada pana te pui pe picioare?
Altfel nu cred ca ai ce sa faci cu astfel de oameni mediocri in gandire si comportament, sunt cauze pierdute si din pacate tu esti victima.
Sau ar mai fi o chestie, daca esti religioasă si crezi in Dumnezeu, incearca la pocaiti. Ei se ajuta mult intre ei, ar putea sa te ajute si pe tine, poate gasesti un baiat si va casatoriti si "scapi" din moment ce ei se casatoresc destul de repede.
Desi nu ti as recomanda sa depinzi de un barbat.
este destul de greu daca ai doar 18 ani si cred ca nu stii face prea multe, ca sa gasesti un job bun si pe care sa nu il ia oricine.
Ah, urasc parintii astia. Nu ar trebui sa aiba dreptul de a face copii. Si sa li se taie mainile cand ii lovesc!
Imi pare tare rau sa aud asta,
Nu stiu ce soluții sa iti mai dau, cert este ca trebuie sa scapi de persoanele astea daca vrei o viata linistita.