| Monica a întrebat:

Bună. Sunt total (profund) dezamăgită de părinţii mei. Nu ştiu ce să fac.Probabil am şi eu partea mea de vină dar sunt doar un copil.Am doar 14 ani. Vă rog, ajutaţi-mă cu un sfat.Am mare nevoie, momentan.
Din cauza unui individ incapabil de a percepe ce înseamnă cuvântul familie, părinţii mei au probleme în căsnicie.Totul a pornit de la o mică gelozie care s-a terminat cu o decizie surprinsă, pentru mine.Eram o familie magistrală, iar acum suntem complet opusul.
Se pare că vor să divorţeze şi nu eram deloc pregatită psihic pentru o asemenea veste. Ce aş putea face? Nu vreau să se întâmple lucrul ăsta.
Nici nu-mi pot imagina. Mama a declanşat situaţii nefavorabile şi ar vrea să plece săptămâna viitoare în Spania iar momentan vrea să plece de acasă.
Cum aş putea-o opri?
Ştiu, sunt chestiuni personale, familiare dar pentru prima dată cer un sfat serios. Vă rog.
Multumesc anticipat.
Şi da, dau fundă!

12 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

NU te băga între ei.
Am experimentat-o pe propria piele (eram totuşi ceva mai mare decât tine) şi regret şi-n prezent!
Dacă vrea să se ducă, las-o să se ducă învârtindu-se. E cel mai bine pentru toată lumea!

| Zenithf a răspuns:

Imi pare rau pentru voi toti. Dar poate ca nu a fost asa de bine inainte, pe cat au lasat ai tai sa se vada? Oricum ar fi, mama ta ar trebui sa se gandeasca la ce da cu piciorul si ce va gasi dupa, ori nu va face decat "sa sara din lac in put".
Domnul fie cu voi.

| alessia5158 a răspuns:

Monique, Se pare ca tu esti persoana cea mai matura din familia ta in ciuda celor 14 ani ai tai! Cunoscand in amanunt motivul care a condus la decizia lor de a divorta ( fie unilaterala, fie de comun acord ) si mai mult, cunoscandu-ti bine parintii, poti ca sa le propui amandurora sa acorde o șansa familiei accentuandu-ti argumentatia pe atasamentul tau atat fata de ei cat si fata de famile, in intregul ei!(șansă, in sensul amănarii oricarei actiuni/decizii, a unuia dintre ei, luate in pripă, sub impulsul unei anume stări )Cred ca vei stii sa porti cu ei o asemenea discutie ( mai ales daca este "picurată " din suflet si daca iti recunosti partea ta de vina in generarea acestui conflict! ) iar ei, ca parinti responsabili, carora nu le-ai cerut "pasaport" ca sa te aduca pe lume, vor trebui sa mai reflecteze asupra deciziei de separare!

| baru a răspuns:

Salut. La teorii, ne pricepem cu totii, Tot asa si eu. Dar s-ar putea sa te ajute. In acest caz, tu nu ai ce face. Problema cu divortul este a parintilor tai, ei vor hotara, sau au si ajuns la un consens,. Ca atare, tu trebuie sa-ti vezi de scoala, de viata, si incearca sa ai, si sa-ti faci, lumea ta. In ziua de azi, nu te ajuta nimeni. Daca are nevoie de tine, s-ar putea. totul esteo lingusala. Dae, am vazut cazuri, in care situatia a fost similara tie, in care, lucrurile au decurs, spre binele minorului. Cred si sunt sigur, ca este dureros, placut nu poate sa fie, dar, ori ce suferinta, te intareste. Fi tare, ai o viata inainte, cauta sa inveti din greselile altora, si capul sus. Lumea nu s-a terminat. Nu pot spune, ca plang la cea ce ti se intampla, dar sincer, ma afecteaza, deoarece, si eu am trecut prin asemenea situatii, Capul sus, si ai grija de tine. Pa Am uitat: Ori cand se pot intampla minuni. Pa

| foxi a răspuns:

Nu-i problema ta! Parintii hotarasc daca se despart sau nu!

| foxi a răspuns:

Monique@Esti cam mica sa intelegi, eu am vrut sa te protejez! repet. tu nu poti schimba lucrurile.ca suferi e alta problema... dar ar trebui sa intelegi ca viata are alte reguli...etc!

| Monica explică:

Foxi, este şi problema mea pentru că practic, sunt cea mai afectată!
Şi chiar dacă ar trebui să privesc lucrurile şi di perspectiva lor, nu vreau să ajung să-i urăsc pe urmă. Este ultimul lucru pe care mi l-aş dori pentru simplul fapt că mi-au distrus copilăria.

| Monica explică:

Da. Ştiu.Mulţumesc mult!
Mi-a fost de ajutor sfatul tau! Chiar foarte mult.

| antoneta a răspuns:

Exact cum ai spus sunt chestiunii personale, familiare; inteleg ca despartirea parintilor tai te afecteaza mult, si undeva in sufletul tau o cicatrice va ramane pentru toata viata, ceea ce voi incerca sa spun va parea poate cam dur, dar eu cred ca tu nu o sa-i poti impaca; iti voi pune o intrebare:ai fii de acord ca parinti tai sa ramana impreuna, dar mereu in casa voastra sa fie certuri, reprosuri? multe cupluri, de dragul copiilor, raman impreuna de dragul copiilor, dar nu sunt fericiti, unii nu trec cu noptiile pe acasa, alti se arunca in alcool, se prefac ca sunt fericitii, dar de fapt este doar o masca; poate o sa par inumana, dar parerea mea este ca in momentul in care mama ta a luat hotararea de a pleca, cred ca langa celalalt a gasit ceea ce tatal tau a uitat, sau a omis sa ii mai ofere, pentru ca o relatie dintre doi oameni, este la fel ca o floare, o sadesti, ii pui apa la inceput sa creasca, dar daca omiti sa o mai uzi, ea se usuca; incearca sa iti respecti ambii parinti, sa-le respecti decizile, de inteles, ii vei intelege mai bine peste ani, cand vei mai cunoaste viata, tu esti mare acum, ocupate de viata ta, creaza-ti propriul drum, succes

| Ana_8420 a răspuns:

Un sot si o sotie hotarasc sa se desparta numai dupa ce s-au gandit foarte bine. Desi copiii spera ca parintii lor se vor iubi din nou, de cele mai multe ori acest lucru nu este posibil. Adesea se intampla ca parintii sa se recasatoreasca cu altcineva.

Parintii tai te vor iubi ca inainte. Dragostea lor pentru tine ramane, chiar daca ei au divortat.

| Laurici :x a răspuns:

Discuta serios cu ei! Explica-le ca, daca se despart, viata ta s-ar putea schimba considerabil si ca tu, pentru a creste normal, sanatos, frumos si intr-un mediu adecvat ai nevoie de ambii parinti si ca nu vrei sa faci o alegere unde sa mergi, cu cine sa ramai, spune-le ca in aceasta perioada ai nevoie de amandoi, spune-le exact ce simti tu:dezamagiremfrica de viitor si de ce se poate intampla daca pleaca mama ta! Asta e singura solutie! Discuta cu ei! Esti destul de mare si vad ca ai inteles acest divort ca pe un sfarsit tragic! SI TOTUSI, daca viata lor nu mai e cum era la inceput? daca ei pur si simplu ne se mai pot suporta? E si asta un punct de vedere si, din punctul meu de vedere, ar trebui sa privesti lucrurule si din perspectiva lor! Succes si sper sa se rezolve totul si sper ca te-am ajutat!wave

| mary a răspuns:

Ce a spun... nu am trecut prin asa ceva si sper din tot sufletul sa nu trec. la tine e o problema delicata. daca ea a hotarat sa plece nu prea vad cum ai putea-o opri. faptul e deja consumat. nu poti sa dai timpul inapoi. dar totusi vorbeste cu ei. o discutie serioasa... ei iti vor binele dar poate ca nu mai vad rostul de a sta impreuna. iti mai spun odata: vorbeste cu ei, cu fiecare in parte sau cu amandoi si spune-le ce ai pe suflet.

totusi noi suntem aici doar sa dam niste sfaturi, nu putem sa iti rezolvam problema. totul depinde de tine si de parintii tai.

si totusi, sunt multi copii cu parintii despartiti. nu se termina aici viata. stiu este un soc mare pentru tine dar nu inceta sa lupti pentru ce-ti propui.