| fashionaddict a întrebat:

Buna!
Tatal meu are 55 de ani, de o luna i s-a terminat somajul si nu mai are nici un venit.Nu isi gaseste niciunde de lucru, din cauza varstei nu il angajaza niciunde.In ultimul timp a intrat in depresie si este extrem de trist. M-ati putea ajuta cu niste sfaturi in ce domeniu ar putea lucra la aceasta varsta, are doar liceul de arte si meserii si diploma de tamplar, dar a lucrat toata viata lui ca strungar?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@georgesur, cel mai prost ai gandit din totiwinking
@fasion_addict, spune-i la tatal tau sa isi cumpere in orice dimineata ziarul la cafea si poate va avea norochappy. Depresia ii trece daca se face util prin anumite lucruri, fapte de a iesi, a nu sta in casa.Baftawinking

6 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Doamne, este tragedia oamenilor de varsta aceasta. S-ar putea recalifica dar eu cred ca tot degeaba.Eu am vazut un cetatean care umbla prin scarile blocurilor si facea oferte de cutii postale. Le face dupa dorinta clientului.Sa caute ceva in domeniul asta, al tamplariei.Ca strungar nu mai are sanse sa gaseasca loc de munca.Imi pare rau de el. Voi trebuie sa-l sustineti cu toata dragostea voastra pentru ca este un moment cumplit pentru un cap de familie.

| georgesur a răspuns:

In primul rind trebuie sa-l scoateti din starea de depresie iar pentru asta trebuie sa-i fiti alaturi(sa simta ca-l iubiti si aveti nevoie de EL, nu de banii pe care-i aducea in casa). Daca este cazul depresia poate fi tratata si medicamentos(med.de fam. poate sa-i dea o trimitere catre psihiatru, nu-i nici o rusine, multi fac asa ceva). Apoi ati putea si voi sa-l ajutati vorbind/intrebind la diverse firme, ateliere de confectionat termopane, confectii metalice, firme care instaleaza centrale termice, service-uri auto.Important este ce stie si ce e dispus sa munceasca, restul(carte de munca, cresteri salariale, etc) le obtii cu timpul.Succes!

| claudiarebecca a răspuns:

Salut! intra pe www.superafacere.webs.com si vezi surse alternative de venit. isi poate face programul cum doreste si nu conteaza pregatirea pe care o are sau varsta, ci mai mult vointa.
succes

| ary a răspuns:

Poate lucra ca paznic la o firma. Sper sa isi gasesca ceva.Intradevar e deprimant si umilitor ca dupa o viata de munca sa ramai la mila familiei sau a copiilor.BOCulet cel mic de stat si mare la sfat ne tot spune ca "trebuie sa muncim ca sa scoatem tara din criza", insa realitatea este cu totul alta. Poate ar trebui sa mai plece din Bucuresti si sa vada ce se intampla si in restul tarii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fii alaturi de el in a-i descoperi si binele si raul, si calitatile dar si defectele, si incearca sa poata sa le puna in valoare alaturi si de propunerile tale. MULT NOROC! si bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se pensioneze pe caz de boala chiar daca nu e bolnav, atat i-a mai ramas, o sa-i fie f. greu cu banii iar daca se apuca de acum de treaba cu putin noroc la anul pe vremea asta ii vine decizia de pensionare