| Dayiii96 a întrebat:

Buna,stie cineva cst este somajul pt cei care au terminat liceul in mana? Nu am mai lucrat. Mai am bacul si nu ma pot angaja deocamdata. Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru absolventi se acorda somaj pe maximum 6 luni iar indemnizatia de somaj este de 250 lei pe luna.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vei primi 250 lei/lună timp de 6 luni :)

Poţi solicita/primi ajutorul de şomaj dacă termini liceul/12 clase!
NU contează dacă promovezi sau nu ( ori dacă participi sau nu la ) examenele de BAC!

Data absolvirii cursurilor/liceului ( în anul şcolar 2014-2015 ) este data de 29 mai 2015.
De la această dată, ai la dispoziţie MAXIM 60 de zile pentru a te prezenta la AJOFM pentru luarea în evidenţă!
Apoi, după alte 60 de zile, TREBUIE să-ţi depui dosarul cu actele pentru ajutorul de şomaj.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.

| OldSoul a răspuns:

250 de lei.