| Geomire a întrebat:

Știe cineva ce tradiții sunt in Ardeal la nunta? Daca stie cineva, as dori sa imi explice de la 0 toti pasii, gen se rupe copacul deasupra capului miresei, etc. Multumesc

Răspuns Câştigător
| FruttiFresh300 a răspuns:

E mult mai simplu sa-l întrebi pe nenea google că el le știe pe toate.
Sunt din Ardeal și am fost la multe nunți, dar nu știu să-ți zic toți pașii. O să-ți zic ce îmi amintesc.
Nașii se ocupă de lumânări, accesoriile miresei în special voalul și de la ei începe nunta practic.
Apoi se merge la mire unde trebuie sa fie acel brad împodobit cu de toate la ușă sau la poartă fiecare pe unde stă.
Se merge la mireasa apoi, unde mirele va pleca cu nașii și trebuie sa convingă socrii ca e cel mai potrivit pentru fata lor și după ce reușește, nașa va pregăti împreună cu domnișoarele de onoare ale miresei, pe mireasa.
E partea aia când mireasa le mulțumeste părinților și ei le zic copiilor "cale albă și noroc"
Apoi se iese din casa și se face hora miresei și se rupe colacul ala împletit în 3 și se arunca care cum prinde.
La cununia civila nu e nimic special și nici la biserica.
Când pleacă mirele cu mireasa de la socri, i se pun găleți de apa în fata în care trebuie sa pună bani și sa le răstoarne, asta e ceva gen "nu-mi stă nimic în cale".
La petrecere știu ca mai e ceva cu gaina, dar obiceiul ala nu l-am înțeles niciodată.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Wtf, intr-adevar am fost la putine nunti dar este absolut ciudat: sa pui galeti de apa in fata cu bani laughing si sa le rastorni ulterior rolling on the floor
Is din Ardeal

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru anonim_4396):

Și eu sunt și asa se face. Csf, ncsf.