| Mihaela1622 a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am probleme cu mama. Cred ca ma urăște. Mă cert mereu cu ea si se ia de mine din orice, mă face nebună,proastă, spune ca eu o voi băga în spital, ca o voi omorâ eu, că nu sunt bună de nimic sau ca nu o sa fac nimic in viață. Cu sora mea mai mică se comporta foarte frumos si are grijă de ea (sora mea are 9 ani) si ştiu ca este mai mica si are nevoie de atenție, dar pe mine ma ignora. Nu face aproape nimic toată ziua, cand vin de la liceu eu trebuie sa fac curătenie, mâncare, sa spal vasele, având in vedere ca stau la țară fac si focul in casă, iar ea face doar la ea in cameră, eu trebuie sa tai lemne. Face o mare diferență între mine si sora mea. Tata este plecat din țară si vine doar de Crăciun, cât este plecat se înțeleg bine, dar când vine acasă se ceartă din orice. El ne trimite bani, iar când ii mai cer si eu mamei 10 lei mereu imi spune ca nu are, in schimb dacă ii cere sora mea are mereu. Nu mai suport

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O inteleg si pe mama ta: are doua fete, din care tu - ceea mare - imediat o parasesti, tatal vostru e plecat de langa ea, in viitorul apropiat va ramane singura, neajutorata. De fapt, si acum este singura o parte mare din fiecare zi.
Nici altii nu au mare chef de viata in asemenea perspective.
Pe tine te sfadeste, fiindca te pregateste de viata: sa fii in stare sa te descurci daca ajungi singura sau cu familia ta si ea nu va putea sa fie alaturi, sa-ti dea sfaturi.

Tu, fiind mai mare, ar trebui sa stai cat mai mult posibil langa, sa fii blanda cu ea, s-o intrebi de necazurile ei si s-o alinti la nevoie.
Trebuie sa fiti prietene, nu dusmani!

| Freya1 a răspuns:

Este un pic mai dura cu tine deoarece esti mai mare si vrea sa te puna oarecum pe picioare.
Ai putea ca atunci cand faci curat si speli vasele tu sa le speli si sa o pui pe sora ta sa le aseze sau sa iti tina farasul cand maturi sau sa te ajuta cand aduci lemne chesti marunte dar care va implica pe amandoua.Ai rabdare cu mama ta cand este nervoasa si explica-i frumos nu purta ura pe sora ta pentru ca mama ta o menajaza mai mult gandeste-te ca parintele intotdeauna il apara pe cel mai nejutorat si pe care il considera ea mai slab si mai nedescurcaret nu pe cel care il iubeste mai putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ajuta prea mult sfaturile de aici, decat pentru cateva momente, sa refulezi, si cred ca sunt mai multe probleme apasatoare despre care nu ai vrea sa vorbesti, drept pentru care te indrum, pentru inceput, sa dai dovada ca ai mai mare grija de sora ta, ea este cheia ameliorarii stresului care care esti supusa, in sensul ca mama ta se poarta cu tine dupa cum te comporti cu ea. Ai sanse mari de viitor, in viata, si daca ai avea casa ta, ai fi foarte ordonata, atenta la detalii, dupa povestea ta, si cred ca nu esti apreciata iar tocmai de asta nu faci cu bucurie si acasa. PS sper ca nu te gandesti sa pleci de casa, nici sa nu pomenesti de asta, fata de ai tai. Ai nevoie de o prietena care sa te asculte, verifica-ti grupul de prieteni.

| Iunix a răspuns:

O iubeşte mai mult pe sora ta. Tu eşti bună doar de muncă şi să fi bombardată cu frustrările ei.

| OviSimple a răspuns:

Cred ca cel mai bun lucru ar fi sa. iti termini scoala. dupa sa pleci. sa pleci in lume sa te regasesti. stiu e usor de spus si e foarte greu de facut. dar poate vei gasi persoana iubita cu care iti vei imparti viata si vei fi fericita. iar cand vei pleca de mama ta sa nu iti faci griji. ea te va cauta singura.

| Dutu311 a răspuns:

Zii ca o iubesti.

| Catalin_Roxana_2000 a răspuns:

Haideți alături de noi pe
https://m.facebook.com/groups/2053911634843047?src=email_notif
Cautam moderatorI care sa ajute la dezvoltarea grupului
( multumim)