| Georgel112 a întrebat:

Bună TPU!
Am nevoie de ajutor dacă puteți să mă ajutați, problema constă în asta.
Am o familie langă mine și avem și o fetiță în vârstă de 14 ani și și-a făcut o prietenă de foarte mult timp.
Aici vine problema, prietena fetei nu se mai înțelege deloc cu mama sa, părinții fetei sunt la pragul de despărțire și fata simte că nu o mai vrea pe ea langa ea și vine să stea la noi tot timpul pentru ca din vorbele mamei ei îmi spune că o neglijează total si tăticul ei nu are timp pentru ea.
Ce aș putea face in cazul acesta că nu aș putea să o dau afara din casă? Va rog tare mult dacă puteți să mă ajutați unde as putea sa sun sau ce este de făcut în cazul acesta.
Va mulțumesc pentru atenția acordată.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar nu este problema ta ce decid parintii acelei fetite, ca tu nu esti tutorele legal si nu ai nici un drept legals a intervii.
Daca se despart, fata va decide cu ce parinte va sta.
Daca nu vrea sa stea cu nici unul, atunci poate merge la Casa de copii, unde va sta pana la 18 ani, in grija statului.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei sa faci ceva legal: o poti adopta.

| dullcat a răspuns:

Din moment ce esti adult ai putea vorbi cu parintii fetei? Nu le-ar strica sa le bati putin obrazul pentru atitudinea care o indeparteaza pe fata, plus ca nu e treaba ta sa ai grija de copilul altora. Daca parintii sunt rupti de realitate, atunci apelezi la protectia copilului, asa cum a mai sugerat cineva.

| anonim3248 a răspuns:

Tatăl fetei îi spune prietenei ca să nu mai vină la fata lui.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Tu trebuie să îi spui fetei - De azi nu vreau să mai vii la fata mea.

| TheGentleman a răspuns:

Bună ziua, domnule!

Apreciez bunătatea și empatia de care aparent dai dovadă.

Ai putea deveni protectorul acelei fete, după modelul omului de afaceri din Mangalia, care o ajuta pe Alina, fata ucisă recent.

Ai putea lua legătura cu Visinel Bălan, fost vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului, presedinte Vocea Copiilor, cu siguranță are mai multă experiență și te poate îndruma. Mult succes!

| adryang78 a răspuns:

Pe lângă faptul că este prietenă cu fata ta, probabil îi face bine să se afle într-o stare de normalitate, la voi în casă, și de aceea vine mereu. Este traumatizant pentru un copil să treacă prin astfel de situații și, implicit, instinctiv, caută înțelegere și protecție.
Legal vorbind, nu poți face nimic. Nu ai cum să intervii între ea și părinții ei, nu este decizia ta, nu ai niciun drept. Dacă se ajunge la divorț, legea va decide cu cine rămâne minorul.
Dar moral vorbind, ai dreptul și chiar obligația să sesizezi direcția copilului, dacă lucrurile degenerează.

| Vasilake a răspuns:

Georgel tu vrei fata aia in casa ta pentru a profita de ea, nu?