| IugaAdes a întrebat:

Buna TPU.
am niste parinti foarte stricti, de ex nu ma lasa afara cam deloc, nu ma mai lasa sa ma plimb cu motoru, nu ma prea lasa pe telefon, maicamea spune ca ma spioneaza pe oriunde merg, imi spune ca nu o sa rezolv nimic daca plec la 18 ani ca sa scap de reguliile lor tampite, si chestiile astea continua si cu scoala si multe altele.
Ma simt ca la inchisoare, au spus si ca pana la 25 de ani nici sa nu ma gandesc sa imi iau loc de munca ei fiind constienti ca avem foarte putini bani si nu prea ne ajung.
E groaznic in casa asta, nu ii mai suport deloc, ma simt foarte aiurea de cand mu ma mai lasa sa ies cu motoru, e ca si cum as fi in depresie, mereu ma simt obosit, am inceput sa stau foarte mult in casa si pe telefon, nu mai am chef de viata deloc, vreau doar ca fac ce vreau eu, sa nu mai trebuiasta sa ii ascult pe ei si reguliile lor tampite.
Ma simt gol pe dinauntru si partca o parte din mine a murit.
am nevoie de ajutor, nu stiu ce sa fac sa le zic sa ma lase naibi in pace.
nu sunt nici genu de parinti care sa asculte ce am de zis si parca as fi ca un cos de gunoi in casa asta, parca sunt in continuu dezamagiti de mine.
ce sa fac?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asta e varianta ta. Daca am auzi si varianta lor, e posibil sa nu corespundă.

| Violleta2022 a răspuns:

Cati ani ai acum?

| IugaAdes explică (pentru Violleta2022):

| Violleta2022 a răspuns (pentru IugaAdes):

Esti inca micut la 16 anisori sa faci ce vrei tu si ca-ti place sau nu, parintii tai au dreptate sa iti ceara sa le respecti regulile si sa nu te lase sa iesi afara la golaneala, noaptea.
Pana la 18 ani esti minor si parintii tai raspund legal de tine, in fata legii!
Nu vad nici o greseala din partea parintilor tai, dimpotriva, vad ca te iubesc si te protejeaza de tot ce este rau, sau poate duce la rau in viata ta, lucruri de care tu nu esti deloc constient la anisorii astia, fiindca etsi mult prea mic sa discerni binele de rau.
Fii copil ascultator, ca parintii nu-ti vor raul, dimpotriva!
Pune mana serios pe carte, ca esti la varsta cand trebuie sa-ti termini macar un amarat de liceu, fa-i mandri de tine pe parinti, arata-le ca esti capabil sa innveti asa um ar face orice copil la varsta ta.

| Freya1 a răspuns:

În primul rand trebuie sa încercăm sa nu citim printre rânduri.
Adică,dacă tu tipi la ei sau ii insulti,iar ei îți interzic chestii sau arunca cu vorbe răutăcioase,nu înseamnă că sunt nebuni,ci doar ca a-ți avut o discuție mai aprinsa și au reacționat la nervi.
În schimb, dacă pe ei i-au apucat discuțiile astea și amenințările din senin, atunci da, poate fi o problema deși nu prea cred ca un adult în toată firea, apt de a face și creste un copil atâția ani e debil.
Fi mai atent de la ce a pornit toată treaba asta și pe urma trage o concluzie.

Răspuns utilizator avertizat
| LordCristobal a răspuns:

Nu stiu cati ani ai dar trebuie sa mergi cu fruntea sus indiferent de problemele pe care le intampini.
Incearca sa inveti cat de cat bine pentru scoala ca sa nu aiba motiv sa se ia aiure de tine si in principiu sa faci ce vrei si sa nu fii afectat si sa nu te intereseze parerea lor.
Acum cu motorul esti prea mic sa iesi cu asa ceva in schimb poti sa iesi cu o bicicleta ca sa iti,, potolesti setea de motor".
Acum nu ai voie sa conduci un motor pe drumuri publice daca nu ai licenta A.
In vacante din timpul anului sau in vacanta de vara du-te pe la bunici sau angajeaza-te ca sa scapi de gura lor.
Pe ei nu poti sa ii schimbi asa ca croieste-ti propiul drum in viata.

| IugaAdes explică (pentru LordCristobal):

Problema1 e ca de bicicleta mam cam saturat cât mam plimbat de când aveam 3 ani, acum am 16.
Și problema2 e ca nu ma lasa sa lucrez deloc, la asta ma gândisem și eu și am vorbit cu ei și au spus ca pana când nu fac 25 de ani nici sa nu audă ca vreau sa lucrez sau chiar și chestii din astea mici la vecini, și bunicii mei stau în aceeași casa cu mine, doar bunicul meu ca bunica nu mai e printre noi.

| readytofly a răspuns:

Incearca sa negociezi cu ei. De exemplu, te intelegi ca daca iei nota mare la un test, sa te lase sa iesi. Asa e win-win. Cresc performantele tale scolare si te si distrezi.

| luxlux2488 a răspuns:

Trebuie sa asculti de parintii tai, dar nici asa sa fii sechestrat. Eu aveam ceva putin asemanator, dar eu am avut sange in instalatie.
Nu pot sa iti spun ce le faceam eu, pentru ca te as invata de rau happy