| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc georgyana si am 15 ani.Problema mea este urmatoarea:am niste parinti foarte stricti abia daca ma lasa sa fac ceva am aproape tot ce vreau dar imi doresc cel mai mult increderea lor pentru. ca sa imi dea libertatea de care am nevoie la ani astea.Prietena mea cea mai buna mereu in spune ca nu pot sa fiu o prietena buna pentru. ea deoarece pe ea parinti ei o lasa unde vrea dar pe mine nu!sadCe ar trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| nonny50 a răspuns:

Lasa timpul sa treaca, nu ai ce face!

9 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

La 15 ani, foarte putini tineri stiu ce sa faca cu libertatea.Libertatile cele mai mari ale omului, sunt libera circulatie, libera gandire, liberul acces la informatie.Prin libertate nu se intelege dreptul de a face ce ne trece prin cap, dreptul de a copia adultii, dreptul de a fuma si a face sex, dreptul de a hoinari sau de a o tine intr-o petrecere.La 15 ani aveti dreptul la invatatura, la joaca, la intelegerea parintilor.Nu cred ca este o prietena de calitate aceasta prietena a ta.

| Delia a răspuns:

Gigiro are perfecta dreptate. Bucura-te ca ai asa parinti, iar "prietenei" tale spune-i ca daca iti este prietena, trebuie sa te accepte pentru ceea ce esti tu pentru ea, nu pentru cum sunt parintii tai. Bucura-te ca nu ai suficienta libertate, poate altfel ti-ai compromite viitorul si lasa-i pe parintii tai sa te indrume, ei stiu cel mai bine ce-i bine pentru tine si nu-ti doresc raul.De libertate te vei bucura toata viata, cand vei fi pe picioarele tale si vei putea demonstra ca stii ce sa faci cu ea.

| Denisa85 a răspuns:

Buna!
Ei vor doar sa te protejeze, pentru ca te iubesc foarte mult, iti vor doar binele stiind cate se intampla in ziua de azi.
Dar incearca sa le explici ca nu poti la infinit sa stai legata de ei, ai o varsta, trebuie sa iti dea libertate, altfel te poate afecta mai tarziu. Daca acum nu iti dau dreptul de a fi libera, de a comunica cu altii s. a. e posibil ca la varsta de 20-25 de ani sa te inchizi in casa si sa nu comunici cu nimeni, sa nu vrei sa iesi la aer si sa te izolezi, poate pare prea banal, dar asa este.
La varsta ta ai nevoie de libertate, intelegere, iubire, afectiune etc., spune-le ca ii iubesti si tot fetita lor ramai, dar vei fi o fetita mai mare, cu responsabilitati si riscuri asumate.

| Bulina_4880 a răspuns:

sad
Vorbeste cu parintii tai si fa-i sa inteleaga ca esti destul de mare si ca vrei putina libertate...Adica.nu mai ai 10 ani ca sa te cheme in casa la ora 5... le spui ca o sa inveti bine o sa ii ajuti etc
Doar sa te lase putin sa te mai distrezi si u
Alta alternativa in afara de a vorbi cu parintii tai nu prea ai thinking
Bafta sper ca te-am ajutat:*

| Detanatar a răspuns:

Ar trebui sa faci totul pentru a le dovedi ca merita sa creada ca poti sa-ti asumi o responsabilitate, ca nu-i vei da de gol si ca totul va fi bine. Daca ei te pazesc inca din copilarie incearca sa vorbesti cu ei pe tema asta, ai putea sa intreprinzi mai multe lucruri demonstrand ca-ti poti purta de grija singura. Iar referitor la prietena, nu cred ca in asta consta o prietenie.Mult succes si numai bine!

| soul2soull a răspuns:

Sa cresti mai mare e normal ca parintii sa fie severi la varsta ta ei nu ar vrea ca fata lor sa ajunga vanduta pentru prostitutie sau drogata prin canalizari sau in cel mai bun caz gravida nu ti se pare si tie logic? deschide ochii lucrurile astea se intampla in Romania nu este un serial S.F e realitatea.MAi bine i-ai asculta

| Dy3nutzza a răspuns:

Buna, cam intr-o situatie asemanatoare am fost si eu, dar ca sa capeti increderea incearca sa le dovedesti ca meriti increderea lor. Increderea se capata prin fapte nu numai vorbe. De exemplu adu-le aminte de perioada cand erau ei copii si aveau nevoie de increderea parintilor, s-au da-le exemplu de prietenii lor de familie care au copii si care le ofera libertatea de care au nevoie.Ar mai fi o solutie sa le zici ca ai nevoie de libertate pentru ca in viata nu poti sa treci daca nu ''dai cu capul de pragul de sus''. Fiecare trebuie sa invatam din greselile noastre.Mai ales find la perioada adolescentei ai nevoie de libertate pentru a te bucura, bineinteles cu masura. Te pup sper ca am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prietena ta e o tembela daca iti spune asta. Gandeste-te ca tu ai o fata de 15 ani. Tu ai lasa-o aiurea? La 15 ani esti foarte vulnerabila, fara ca tu sa-ti dai seama. Sa faci o diferenta peste 3 ani si sa vezi unde a ajuns prietena ta cu libertatea ei si unde esti tu. Decat o asa prietenie nociva, mai bine citesti o carte buna, din care sa ai ce invata. Cumpara-ti carti motivationale "Cum sa fii fericit", "Jurnalul unui milionar" ca sa vezi cum si-au folosit oamenii destepti libertatea.

| Beatrice_8219 a răspuns:

Si eu am avut o prietena care era in aceeasi situatie, insa niciodata nu i-am spus ca nu poate fi o prietena destul de buna pentru mine ci am incercat sa stau cat mai mult cu ea si daca nu o lasa sa stea pana tarziu mai dormeam la ea, sau venea ea la mine cu acordul lui maicasa. Sa stii ca nu iti este o prietena buna daca a putut sa iti spuna asa ceva... incearca sa ai o discutie cu parintii tai si sa nu fii tacuta, pentru ca asa o sa aiba incerdere in tine... si mai asteapta 2 ani poate o sa te lase, nici eu nu aveam libertate la 15 ani si inaca nici acumwinking sper sa iti fiu de folos:*