| DevilHse a întrebat:

TPU!
Am o nelamurire...Situatia sta cam asa:
Parintii unei prietene sunt divortati de 8 ani. Fata are 15 ani in momentul actual, deci cand a avut loc divortul, nu i-a fost permis sa aleaga cu cine sa stea, asa ca a ramas in in grija tatalui. Tatal s-a recasatorit, locuiesc in Romania toti. Mama s-a recasatorit, dar locuieste in Italia. Prietena mea ar vrea acum sa se mute in Italia la mama ei. Mi-a zis ca a stat deja 15 ani cu tatal, ar vrea sa stea si cu mama pentru ca o vede doar in vacante, plus ca nu se intelege absolut deloc cu mama vitrega si s-a saturat de certurile cu ea. Tatal ei insa nu e de acord sa o lase sa se mute permanent in Italia.
Intrebarea mea este: daca copilul are vasrta legala de a decide cu cine vrea sa ramana in continuare, desi divortul a avut loc in urma cu multi ani, este corect ca tatal sa se opuna? e legal? Si ce ar putea face in situatia asta. L-ar putea da in judecata sau ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| dD27d a răspuns:

Conform legii un copil poate decide cu cine sa ramana de la varsta de 10 ani.Parintele trebuie sa demonstreze ca are domiciliu, dar parintii se pot intelege cu privire la exercitarea autoritatii parintesti.Mama fetei poate cere custodie unica, adica sa aiba drept deplin.Un lucru este cert, ca tatal trebuie sa fie de acord cu orice schimbare pe care o doreste cealalta parte, de ex plecarea din tara a minorului.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, este legal ca tatal sa se opuna, pana la 18 ani domiciliul minorului este la parinti sau la parintele caruia i-a fost incredintat prin hotararea de divort.
Pentru a schimba domiciliul este necesar ca ea, impreuna cu mama sa, sa ceara aceasta schimbarea domiciliului, printr-o actiune la judecatorie si acolo minora va putea sa spuna cu cine vrea sa stea. Instanta va hotari in functie de pozitia minorei si de conditiile de crestere si ingrijire pe care le au ambii parinti.

| mgtow a răspuns:

Oricum Italia e urata si mai fain e in Romania

| Adry05 a răspuns:

Buna!
Daca vrea neaparat sa mearga sa stea la mama ei sa discute cu aceasta si mama ta poate sa ceara dreptul de custodie iar ea daca are varsta legala sa decida cu cinea vrea sa stea poate sa aleaga.

| rvsmady a răspuns:

Buna. Nu prea stiu chesti de genul asta. Dar cred ca ar putea vorbi cu mama ei sa meraga la un avocat, si in vedere de ce zice avocatul cred ca ar putea merge mai departe cu precesul si sa isi spuna fata ca nu mai vrea sa stea cu tatal ei pentru ca nu se intelege cu mama vitrega si ca ar dori sa stea cu mama ei. Cred ca ar trebui sa ii conceapa asta avocatul/judecatorul.Cum ti-am zis nu stiu prea multe in cazul acesta. Sper ca ti-am fost de folos. O zi buna

| mariacazcu a răspuns:

Copilul are dreptul de a-si exprima opinia cu care parinte doreste sa stea