| AmaliaAlexandra22 a întrebat:

Am o prietenie bună cu cineva și ne cunoaștem de vreo 9 sau 10 ani, am fost la licee diferite în clasa a 9-a și după s-a mutat la mine la liceu iar de atunci s-a schimbat foarte mult și e foarte răutăcioasă persoana aceea. Obișnuiam să vorbim foarte mult nu conta aplicația iar acum vorbește cu foști colegi și cu prieteni recenți despre care i-am spus că îi vor face probleme dar nu mă ascultă și se supără pe mine când vorbesc cu alte persoane pentru că zice că acele persoane or sa ne "despartă" și nu știu ce să fac pentru că în afară de figurile astea e care le face ne înțelegem bine dar problema e că nu mai e cum era înainte când i-am spus că s-a schimbat îmi zice că și eu m-am schimbat dar nu m-am schimbat așa de mult. Mama mea îmi spune să încerc să ies din prietenia asta dar nu de tot doar să încerc să fiu indiferentă la unele faze dar nu vreau să mai pierd încă o prietenie pentru că am pierdut multe prietenii bune până acum. Vreo părere? Știți cum aș putea să fac revenim la vechea prietenie?

3 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Tu singura ai spus mai sus ca "e foarte rautacioasa persoana aceea". Deci, ce ar mai fi de comentat? Continui sa te complaci intr-o prietenie cu persoana asta rautacioasa? Distanteaza-te treptat de ea si cauta o persoana normala.

| Freya1 a răspuns:

Amandoua trebuie sa intelegeti ca sunteti prietene nu iubite.Gelozia intre prieteni exista mereu deoarece automat ce apare cineva nou nu mai aveti asa mult timp una de alta dar trebuie sa intelegeti ca socializarea este buna si nu poti trai doar tu cu ea si ea cu tine.Cand veti avea cate un iubit ce veti face?

| danay72 a răspuns:

Discuta sincer si deschis cu ea fara sa o acuzi. Explica-i ce nu iti place, dar vorbește cu blândețe și respect profund. Un raspuns blând îndepărtează furia, de aceea încearcă să ii vorbești din suflet.