| Sabina3759 a întrebat:

Hei TPU, am o problema si am nevoie de sfatul vostru.
Am iubit de un an jumate(aproximativ) si tin sa mentionez ca este mai mare decat mine cu cativa ani, nu ca asta ar fi o problema, dar la varsta mea mi se pare normal sa te mai distrezi, sa iti faci prieteni, sa calatoresti cand ai ocazia si alte lucruri.
Nu sunt eu o persoana care sa iasa din casa foarte des, ba chiar ies destul de rar, iar anul acesta m-am transferat in alt liceu si am ajuns sa am doua prietene pe care le consider foarte de treaba si ne intelegem foarte bine, iar noua ni s-a dat oportunitatea de a merge intr-o excrusie si am decis sa mergem toate 3(este excursie de o noapte), iar iubitul meu cand a auzit a inceput sa planga incontinuu si sa spuna ca de ce sa merg cu niste fete pe care le cunosc de asa putin timp etc etc si eu consider ca am tot dreptul sa merg din moment ce eu ma inteleg foarte bine cu fetele respective, iar el crede ca stie cum este relatia noastra de prietenie, dar de fapt nu este asa cum crede el si spune ca doar el imi este prieten si restul nu. Tin sa mentionez ca nu prea mai am alte persoane cu care vorbesc(doar ele doua).
El se simte prost daca imi iau blugi rupti pentru ca, considera asta a fi indecent si ca se vor uita baietii la mine(mai ales la scoala). Acum cateva luni cand obisnuiam sa ies pe afara nu imi permitea sa imi iau fusta, deoarece voi atrage baietii(bine ca nu sunt eu genul care sa poarte fuste sau articole feminine ca altfel ma enervam.). Mereu spune ca pun alte persoane pe primul loc, insa nu consider asta. Cred ca pur si simplu spune acest lucru deorece a fost acaparat de starile proaste adunate de la discutia cu excursia respectiva.
Eu fiind noua in liceul acesta, este normal ca oamenii sa isi doreasca sa te cunoasca sau sa schimbe doua vorbe cu mine, bineinteles ca au fost vreo 2-3 baieti care au vorbit cu mine, dar nu in scopul de a ma "agăța", pur si simplu pentru ca sunt nou venita, in rest am incercat sa ii evit pe restul si daca nu se baga in seama cu mine nici eu nu ma bag in seama cu ei, insa nu poti sa eviti chiar fiecare discutie si bineinteles ca nu i-am spus iubitului meu ca am schimbat doua vorbe cu 2 colegi deoarece ar iesi mare scandal, pentru ca deja ii spusesem ca vorbisem cu cineva si s-a suparat extrem de tare incat mi-a spus ca meritam sa se desparta de mine.
Iubitul meu este genul de persoana care nu iese deloc din casa si are 0 prieteni si asa vrea sa fiu si eu, insa eu, spre deosebire de el am avut o viata sociala inainte si consider ca in tot acest timp in care n-am vorbit cu nimeni, este totusi o schimbare drastica, eu care obisnuiam ca vara trecuta sa ies zilnic afara si acum sa stau in casa mereu si sa vorbesc doar cu cele doua prietene la liceu sau pe grupul nostru de pe wapp.
Ieri s-a intamplat sa nu aud cand mă suna si a crezut ca vorbeam cu altcineva si a zis ca il mint, ca eu de fapt am auzit si cred ca nici acum ma crede ca pur si simplu nu auzisem(aveam si muzica pornita).
El se mai supara si daca vorbesc cu altcineva pe wapp in afara de el, aici ma refer la verisoara mea. Pur si simplu vrea ca atunci cand vorbesc cu el pe video sa nu mai raspund la nici un mesaj, doar la mesajele mamei mele si atat.
Nu consider ca este ok asa, insa recunosc ca si eu m-as supara daca ar vorbi cu vreo alta fata, deci il inteleg, mai ales ca relatia noastra este la distanta, dar la faza cu excursia mi se pare total deplasat(mai ales ca noi 3 suntem singurele care vrem sa mergem din toata clasa, deci clar nu vor fi baieti), decat cei de la clasa profei care face excursia, dar nu avem noi treaba cu ei.
Nu stiu ce sa fac si ma gandesc sa ma despart de el, insa imi va fi foarte mila de el, deoarece va plange mult si o sa sufere mult. Plus ca imi este frica deoarece el este o persoana depresiva si a mai avut unele ganduri in trecut si mereu zicea ca daca plec eu nu va mai avea motive sa traiasca.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iubitul tau vrea sa te controleze sis a te manipuleze asa cum doreste el.
Un asemena on care este labil psihic (fiindca plange ca tu pleci cu fetele) si care este gelos, impunandu-ti sa te imbraci numai cum vrea el, are destul bube in cap ca sa-l poti parasii pentru totdeauna, fiindca nu recomand un asemena barbat nici unei femei fiindca va avea o viata de clavar si nefericire, alaturi de el.
Daca acum, cat sunteti doar prieteni te manipuleaza si controleaza in acest fel, ce crezi ca se va intampla dupa ce va casatoriti?
daca s-a ajuns si la santaj ca se sincudide, nu-ti pot spune decat un singur lucru: SCAPA de el cat de repede poti, fiindca este periculos si vicios si viata fericta nu vei putea avea niciodata alatuir de un asemenea om cu probleme psihice severe. Crede-ma dar asta are o paranoia, mai mult ca sigur.

| Freya1 a răspuns:

Si eu am unde mea de gelozie si consider ca iubitul meu daca vrea sa faca excursii sau vacante poate sa ma ia cu el si sa ne simtim bine impreuna.Dar de acolo la a nu il lasa sa iasa din casa nu stiu cum sau de loc, e cale lunga, mai ales daca nu am avea nici un an de relație.
Eu cred ca este un om extrem de gelos si posesiv iar in curând iti va face probleme.Sa sti ca din cauza oamenilor de genul multe femei au avut de suferit, au fost bătute sau chiar ucise.
Asa ca, mai bine spune-i frac in fata ca ai fost corecta fata de el si asa voiai sa fi de acum in colo, dar daca el e asa gelos si prefera sa stea a doar închis în casă sa isi caute pe cineva potrivit lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! nu cred ca este ok ce face iubitul tau. du-te in excursie. nu-l asculta. fa ce vrei, e viata ta! cu aceasta ocazie te poti apropia mai mult de prietenele tale si o sa te distrezi la maxim! nu te mai gandi la altii, daca tu vrei sa mergi, mergi! happy mi se pare ca intr-o relatie ar trebui sa existe incredere. daca nu are incredere in tine cu alti baieti, gen sa fii prietena cu ei, e cam naspa. sper ca realizezi ca ceea ce face el, adica sa te tina in casa si sa nu ai nici un prieten, e o chestie foarte stupida. daca ii zici ca ti-ai facut o noua prietena ar trebui sa fie fericit pentru tine, nu sa planga si sa te faca sa te simti prost. daca te gandesti sa te desparti de el, despartete, daca chiar ai vrea sa fii intr-o relatie cu el nu te-ai mai fi gandit la acest lucru. nu conteaza ca are ganduri sinucigase, nu e vina ta daca chiar se sinucide din cauza despartirii voastre. doar nu vrei sa iti irosesti viata din cauza unui om, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La vârsta lui(20+) s-a cuplat cu o puştoaică de liceu.Deja de aici îţi poţi da seama cât de ratat e şi n-ar mai fi nimic de zis,restul sunt doar detalii.
Cu alea de vârsta lui nu-i merg manevrele astea ieftine aşa că a zis să-şi găsească şi el una mai mică şi naivă,mai fără experienţă, care să execute tot ce zice el fără să comenteze.
Nu înţeleg de ce, mai ales la vârsta voastră, când nu vă leagă nimic de nimeni, vă pierdeţi timpul şi energia cu rahaturi de genul ăsta.
Caută-ţi unul de vârsta ta şi normal la cap.Nu te mai uita după toţi distruşii şi nu te mai îndoi atât de tine, că nu e deloc normal ce-ţi face.Nu e normal să nu te lase să vorbeşti cu alţi băieţi, nu e normal să-ţi interzică să mergi undeva, nu e normal să-ţi spună ce să nu porţi.Nimic din ce ai zis tu acolo nu e normal.
Şi nici să nu te gândeşti să cedezi la plânsetele lui care apropo,la vârsta lui sunt absolut penibile.Te şantajează emoţional.E doar un om slab,cu insecurităţi,bolnav de gelozie, fără viaţă care te trage în jos.Şi dacă ar fi să-şi ia zilele, deşi mă îndoiesc că ar face asta, să nu te simţi deloc vinovată aşa că nu mai aştepta, dă-i jet liniştită.

| troleibuz a răspuns:

A început să plângă? E trecut de 20 de ani și se comportă așa? Jalnic...
Îți irosești tinerețea langa o persoana manipulatoare.
Nu trebuie să îți fie milă de el pentru că lui nu îi e mila de tine când plânge în fața ta cu scopul de a-ți juca sentimentele in picioare.
Scapă de el pentru că îți spun din experiență că persoanele cele mai geloase sunt și cele mai infidele (le este frica sa nu acționezi cum ar acționa ele in locul tău) și plânsul asta jalnic e doar începutul... E clar că nu are rușine sau scrupule din moment ce nu are nicio reținere în a se purta atât de penibil.
Sper sa nu cedezi manipulărilor.
Manipularea emoțională lasă urme adânci.

| Paulyka36 a răspuns:

In primul rând nu esti proprietatea lui. Dacă rămai cu el o să-ti fie foarte greu, e genul de om care se gândeste numai la el, dacă avea incredere in tine nici nu ezita in a te lăsa sa mergi in excursie.

| MariaQuenn27 a răspuns:

Înseamnă că nu te iubește draga mea.Iti interzice multe chestii.