| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema..ma simt singura. Nu am prieteni,cu fratii mei nu ma inteleg deloc, ei imi doresc moartea..cu bunicii nu pot sa vorbesc, ei nu sunt cu sfaturile..mama nu e langa mine ca sa ma poata imbratisa, e dusa in alta tara la munca de 3 ani si tata a murit inca de cand aveam 6 ani.(acum am 15). In luna Mai a murit singura prietena pe care o aveam, s-a sinucis din cauza ca a fost violata de cineva si nu a mai suportat gandul ala si s-a sinucis..era singura care ma putea ajuta,am incercat si eu sa o ajut dar nu am reusit. crying Imi este foarte dor de ea si imi pare rau pentru ce a facut. Sunt mai "ciudata",nu pot sa imi fac prieteni pentru ca nimeni nu ma place. Toti imi zic ca-s proasta,urata, etc..In fiecare zi merg in cimitir la mormantul prietenei mele si plang. Am nevoie de cineva, dar nu am pe nimeni. Sfaturi, ceva? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| AlissBrie a răspuns:

Tu nu asculta ce zice lumeawinking ai incredere in tine :* asa sunt fraierii astia...te judeca fara ca macar sa iti stie poveste,capul sus,aminsteste-ti ca ai o viata si trebuie sa o traiesti cat mai poti, fa ceea ce iti place si nu asculta rautatile celor din jur, pentru ca ei asta vor, sa te debusoleze, tu arata-le ca nu reusescwinking Iti doresc tot binele din lume >big grin

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sincer foarte trista povestea ta, daca doresti putem vorbi in privat

| Mosotti a răspuns:

Sfatul este sa nu te mai gandesti la moarte pentru ca nu este cazul, pana la urma de ce sa depinda starea ta de niste tampiti care-ti zic ca esti urata si proasta?! Da-i dracu, tu vezi de altele ca-s atatea de facut, plimba-te, asculta muzica, vezi filme, calatoreste, joaca un joc pe calculator, du-te la un film, la o piscina, la sala, la munte, mare, citeste o carte, mai citeste pe net despre una si alta si mai afli chestii, vezi ce-ti place pe Youtube, deci uite cate sunt de facut.

Bucura-te la maxim de ce poti face, nu mai fi trista pentru ce nu poti face si ce nu depinde de tine.

Si daca o fi, o sa apara cineva care sa te placa asa cum esti ca om zic pentru prietenie.
Nu poti sa zici toti ca doar n-au zis 10 milioane de oameni la fel.

| mentholinks a răspuns:

Si eu am 25 de ani si tot la fel de singur ma simt ca si tine chiar daca n-am trecut prin ce ai trecut tu dar ma gandesc ca Dumnezeu e Mare si atunci incep sa ma simt mai bine.

| mihaicelsfant a răspuns:

Lasa psihologu. daca vrei putem sa vbhappyo sa te fac sa zambestibig grin

| Rockat a răspuns:

Întâi ai nevoie de cineva cu care să poți vorbi deschis. Du-te la psiholog, clar te vei simți mai bine după câteva ședințe. Apoi, poți intra în grupuri de interes, forumuri, tabere, asociații, voluntariat. Ai nevoie să aparții unui grup. Vezi ce-ți place să faci, și fă numai aia. Nu asculta pe nimeni, treci peste tot ce spun ei. În momentul în care toate se vor termina vei fii mândră de tine că ai reușit să treci peste toate astea. Caută persoane în mediul real și în cel online care au aceleași pasiunii ca și tine, cu ei vei putea vorbi mereu. O zi bună!

| Rallx a răspuns:

Buna! Daca ai bani si te crezi in stare, poti merge la un psiholog. Starile tale sunt normale, avand in vedere prin cate ai trecut. Incearca sa vezi partea plina a paharului. Toate astea au avut un rol bun in viata ta, acela de a te maturiza mai rapid, de a vedea lucrurile cu alti ochi. Sunt mandra de tine ca ai reusit sa rezisti pana in prezent, caci cu atatea pe cap, nu ai fost lasa si ai fugit, ci te-ai confruntat cu problemele. Uite, daca vrei, poti vorbi cu mine. O seara frumoasa!