| iusty12 a întrebat:

Am o problema si as vrea sa-mi raspundrti serios.
Acum aprox. 2 saptamani i-am spus unei prietene de ale mele "mai nou, sunt prieten din interes" ceea ce a facut.o pe ea foarte confuza. Dupa, am ajuns acasa si i.am dat mesaj cerandu.mi scuze, spunand ca nu este din vina ei si ca mai am eu momente proaste. A spus ca e ok, nu stiu ce, ma rog... A 2. a zi la scoala ( liceu ) am salutat-o si am intrebat ce face ( ca un om normal) si mi.a raspuns foarte sictirit. Apoi, dupa ore am vorbit fata in fata cu ea, si mi-a spus ca sunt paranoica si ca pun totul la suflet ( asa este ). Mi.am ceurt scuze din nou, dar de atunci, ea reactioneaza asa in fiecare zi. Nu suport asta si as vrea sa ma impac cu ea. Dar nu stiu cum sa mai incep o conversatie cu ea, deoarece tot ce o intreb legat de scoala imi raspunde pe un ton rece, dur ( de parca i-as fi omorat familia laughing ).
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Eu sunt o fire foarte prietenoasa, si nu prea suport conflictele, nici nu pot da ochii cu ea, pentru ca ma simt vinovata de fiecare data.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce i-ai spus ca esti "prieten din interes", este normal sa te ocoleasca!
Personal, prefer sa ocolesc oamenii profitori, sau interesati! Nu mi-au placut niciodata si nici nu mi-i doresc de prieteni.
Acum nu stiu de ce te superi, pentru ca ti-ai facut-o cu mana ta!
Ti-ai decalarat statut de "om interesat" iar ea te-a respins, lucru perfect normal si clar. Nu toti oamenii sunt obligati sa te suporte!

| cristimihailov a răspuns:

De ce nu ii arati aceasta intrebare ei?

Ar putea sa iti raspunda chiar ea.

| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Daca nu poti schimba situatia, accepta ca ea nu poate fi schimbata. Adolescentele sunt fiinte emotionale, si asta le poate ingreuna relatiile. In ce te priveste, cand pierzi ceva, nu pierde si lectia. Dar pierderea cea mai mare este a ei, caci hiper-sensibilitatea ii va afecta majoritatea relatiilor.

| iusty12 explică:

Multumesc tuturor pentru sfaturi. M-am impacat cu ea. Si raspunsul a fost... Timpul! Da, stiu. Suna ciudat... dar da, i-am lasat timp pana am inceput sa ne vorbim reciproc.

| Toma_Ana_Maria_1979 a răspuns:

Daca se lasa atat de greu, inseamna ca se crede destul de importanta.Dar nu stiu care este relatia ta cu pers. respectiva. Totusi nu cred ca merita atentia ta daca s-a suparat din aceasta cauza(era adevarat sau era o gluma?) Nu sunt destule detalii