| xXxAlexandraXxX a întrebat:

Am o suparare...si doar pe internet pot sa ma descarc. Problema e cu prietenii mei. Pe strada unde locuiesc eu sunt 4 baieti de 12, respectiv 13 ani. Ei se numesc: Alexandru, Iulian si Dan, printre care unul este plecat in Italia (Dan, varul meu). Eu am 12 ani. Dar nu asta e problema. Eu sunt cam grasuta, dar nu foarte. Pe acesti prieteni ii cunosc de cand ma stiu si nu cred ca as renunta la vreunul. In clasa a 5-a a venit din Germania un baiat pe nume Iulian, pe cand varul meu a plecat in Italia. Totdin clasa a 5-a Alexandru imi tot spune "grasa", "heavy", "mai slabeste" etc. Nu stiu cui i-ar placea sa i se zica asa?! Voi credeti ca eu vreau sa arat asa? Crede-ti ca mie imi place de cum arat? Sunt asa din cauza ca am probleme cu glandele. Sa merg la doctor? Am fost de 1000 de ori. L-am intrebat de ce imi tot zice asa, iar el a raspuns "e amuzant". Amuzant? chiar deloc. I-am zis: "de ce nu vrei sa incetezi cu chesta asta? crezi ca mie imi place sa ma tot insulti? nu poti vorbi si tu frumos, normal?" si el a zis: "daaa....ca copii aia care fac teme si invata toata ziua". eu am zis; " insulta tu pe cine vrei da pe mine lasa-ma in pace! cand o sa vorbesti normal si frunos sa ma mai cauti pe skype sau sa ma suni! DND! pa!". Apropo el sta la laptop tpata ziua, nu iese pe afara, sta inchis in camera lui, sta toata ziua in pat, mananca doar dulciuri si bea doar sucuri carbogazoase. Acum am 3 probleme: 1. cum sa-l fac sa nu imi mai zica in toate felurile? 2. cum sa-l fac sa nu mai stea 24/24 pe laptop? 3.cum sa-l fac sa-si faca temele si sa invete, caci isi face temele la scoala, nu invata? P.S: nu ar fi osolutie sa zice-ti "da-l naibii de obsedat" sau asa ceva. funda! Succes!

9 răspunsuri:
| William a răspuns:

Ce-ti pasa tie ca sta la laptop toata ziua sau ca mananca ducliuri si bea suc sau ca nu isi face temele acasa?

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Să ştii că prietenii adevăraţi te acceptă aşa cum eşti tu, cu bune, cu rele şi nu se uită la înfăţişarea ta, ci la felul tău de a fi.
Dacă el te jigneşte, nu îi arăta că te deranjează, ignoră-l. Dacă el te jigneşte şi vede că eşti afectată şi supărată, va continua să te jignească doar din plăcerea de a te face să suferi.
Eu nu aş permite niciodată cuiva să mă jignească aşa, mai ales unei persoane care pretinde că îmi este prieten sau prietenă.
Nu uita, fii mai demnă, indiferenţa doare cel mai mult. Ignoră-l iar cu timpul va veni el la tine, te va căuta şi de ce nu, poate va realiza că a greşit şi îşi va cere scuze.
Nu te lăsa învinsă aşa uşor, viaţa e dură uneori.
Pa-pa.

| EuAli a răspuns:

Pur si simplu ignora-l si nu-i mai da temele.
Nu trebuie sa-l convingi sa invete happy

| reihiuke a răspuns:

1. nu-l mai bagi in seama. Cu toate ca nu-ti dai seama, "e amuzant" pentru ca te enervezi tu. Asta face sa fie amuzant. Daca vede ca nu mai reactionezi si nu te afecteaza, o sa se plictiseasca in curand sa-ti mai zica asa.

2. Fiecare face ce vrea.
3. Iar fiecare face ce vrea laughing

| Stelutza1990 a răspuns:

Ceau, draguta.

Nu mai bine vezi ce ai de facut cu tine?
Desigur ca cine te vorbeste de rau nu-ti este amic.
Insa vezi ca tu deja stii ca ai probleme cu greutatatea ta. Ia, treci si fa ceva pentru tine.
Nu te mai compara cu balenele, ca sa iesi tu in avantaj.

Răspuns utilizator avertizat
| MØMÿ a răspuns:

Si eu am la scoala o colega care e mai mereu insultata si evitata de ceilalti colegi, dar ea nu i-a in seama jignirile. Pur si simplu ii ignora si pana la urma o lasa in pace. big grin
Daca sta la
laptop 24/24 inseama ca e obsedat, in viitor v-a avea mari probleme de vedere. Sfatul meu e sa incerci sa il convingi de riscurile pe care si le asuma cu ceea ce se poate intampla pe viitor, (dureri de spate, probleme cu vederea ETC>)
Cat despre problema cu temele`` CE SA ZIC`` daca copiaza tema de la cineva la scoala ar trebui sa ii convingi pe acei colegi sa nu ii mai dea sa copieze tema, astfel ar fi obligat sa o faca. Sau daca colegii nu te ajuta, vorbeste cu un profesor.
SPER CA TI-AM FOST DE AJUTOR. happy
Funda; x? happy

| Marinuca a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa nu iei in seama ceea ce spun unii si daca tu ii consideri prieteni pe cei care iti zic asa nu cred ca e bine...Fii indiferenta arata-le ca nu te intereseaza ceea ce spun ei... Aper sa te ajute sfatul meu! :* FUNDA?

| jadorblack19 a răspuns:

Buna Alexandra! Parerea mea ar fi ca trebuie sa nu il mai bagi in seama pe acel baiat, face asta doar ca sa te inerveze, fa-l si tu cum te face si el, insultal ca sa se simta cum te simti si tu, nu cred ca lui i-ar plcea sa fie insultat. Daca sta foarte mult pe calculator in viitor va avea probleme cu ochii, si va trebui sa poarte ochelari, iar cu problema de la scoala poti vorbi cu un profesor sau cu mama lui sa il pedepseasca. Sper ca te-am ajutat!