Întrebare recomandată | Anaxor96 a întrebat:

Hei salut tuturor
Nici nu stiu cu ce sa incep.Asa ca o sa incep cu inceputul:de mica am avut o gramada de probleme in familie :tatal meu era foarte violent si eu si mama trebuia sa fugim de acasa ca sa sa fim in siguranta.Cu trecerea anilor situatia s-a agravat pana cand am plecat in Italia, acolo unde tata nu a mai dat in mama, dar acum 4 ani tin minte ca la ziua unei verisoare de a mamei a baut si cand a venit acasa m-a batut fara vreun motiv:pumni, palme, injuraturi, suturi
Vara aceasta am fost in Romania pentru o vacanta care cred mi-a schimbat radical viata:tata din prima zi a inceput cu scandalurile si a 2 zi aproape am ajuns in spital din cauza loviturilor primite de la el.Pe tot parcursul vacantei nu a dat un semn de mila sau ca-i pare rau.Numai se uita la mine urat,ma injura pe strada ca sa se uite toata lumea la el, si incerca sa ma loveasca mereu.
Ceea ce e ciudat e ca inainte sa vin in Italia, la scoala in Romania eram destul de ok. Aveam multi prieteni, etc.Dar cand am venit aici ne stiind limba am devenit tinta principala a toti nesimtitilor.Primul an aici l-am petrecut in banca singura mereu, nevorband cu nimeni.
Apoi cu timpul am inceput sa vorbesc cu ei si intra 7 aveam o "prietena foarte buna" care nu pierdea niciodata posibilitatea de a ma lasa singura pentru a sta cu cele mai populare.
Cand am intrat la liceu, eram intr-o clasa de numai 12 copii, iar acela a fost cred cel mai frumos an din viata mea.Ma cautau toti, vb cu toti, stateam toti impreuna...dar totul s-a schimbat cand am plecat intr-o excursie cu scoala la Paris:din clasa de la mine eram numai 3, eu si 2 baieti, asa ca tot timpul eram singura, exclusa.Cand m-am intors inapoi totul s-a intors oarecum la normal...
Anul acesta clasa mea a fost combinata cu alta din cauza crizei. oricum la inceputul anului era totol oarecum ok.Dar dupa
fata de care m-am apropriat cel mai mult, a inceput sa-si faca noi prieteni si eu numai eram pe primul loc.Sincer sufar oarecum din cauza asta pentru ca anul trecut era mereu numai cu mine,si faptul ca acum o cauta atat de multa lume,ma face sa cred ca si ea o sa ma abandoneze.
Eu am inceput sa nu mai vb cu ea atat de mult:la inceput sa-i arat ca ma supara oarecum ce face,dar apoi o faceam ca sa ma indepartez eu de ea, si sa nu fiu din nou cea abandonata.
Acum ma simt din nou foarte singura, am foarte putini prieteni, cei mai multi "tocilari" si mie nu prea imi convine chestia asta...adica in Romania eram printe cei mai smecheri, cunosteam toata lumea, si aici nu reusesc sa imi fac multi prieteni...
ajutati-ma va rog.Multumesc ca mi-ati citit poveste! happy

22 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bine, iti stiu acum povestea vietii, dar nu am inteles, cu ce vrei sa te ajut? Vrei un sfat cum sa-ti faci prieteni noi, sau cum sa devii tu mai populara? Cum sa treci peste respingerea si agresivitatea tatalui tau?
Vrei sa stii si sa intelegi poate de ce s-au intamplat toate astea asa? Cu ce vrei sau cu ce crezi ca pot eu sa te ajut?

| CrazyTeenager a răspuns:

Invata limba mai bine, practica un sport, imbracate ca atare si machiaza-te ca sa iesi in evidenta, sigur vei fi remarcata.

| Rush a răspuns:

Mai mult de 3-4 prieteni adevarati iti spun eu ca este foarte RAR sa ai, pretuiestei pe cei cu care esti, si nu judeca pe nimeni, gen "tocilari", sunt asa cum sunt, si nu te supara. dar tatal tau are nevoie de un psiholog/psihiatru...

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Call Jesus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ca un fel de renastere cu facerea unor noi prieteni... si taal tau?
Pei de protectia copilului nu ai auzit?

| Titanos a răspuns:

Iti multumesc ca mai facut sa ma dau cu capul de tastatura.

| FrumoasaTa a răspuns:

Sa-ti spun un mic secret.In Italia cei mai multi sunt ''tocilari''.

| LukaVocaloid a răspuns:

Pai eu ti-as spune sai pretuiesti pe astia pe care ii ai daca u totul o sa se repete din nou si iar o sa ai prieteni si eu am ceva mai puti prieteni si nu ma deranjeaza iar cu prietena care nu pre mai vorbesti incearca sa vorbesti cu ea mai mult ca si eu mi-am pierdut cel mai apropiat prieten chiar de 2 ori si acum nici nu ne salutam pe strada in plus daca nu te mai baga in seama insemna ca nu ti-a fost prietena adevarata dar acum cam am o intrebare tu pana la urma acum unde esti in Romania sau Italia?

| LukaVocaloid a răspuns:

P.S: uita de momentele triste si traiestele pe cele fericite nu ajungi la nimic daca traiesti in trecut

| Paull18 a răspuns:

Pai vezi cum esti tu asa sunt si altii. "am foarte putini prieteni, cei mai multi "tocilari" " cum tu ii consideri pe altii "tocilari" asa poate te considera si ei pe tine. "smecheri" ce intelegi tu prin "smecheri"? eu nu inteleg nimic, oricum povestea ta e tare incurcata. pana la urma ceea ce nu iti convine tie e ca nu ai prieteni "smecheri"? Prietenii se fac pe parcurs, eu sunt in Germania de 3 ani si nu prea am prieteni pentru ca nu am avut posibilitatea sa invat limba foarte bine. am fost doar 4 luni la curs de germana si de aceea nu am invatat lb prea bine, eu tin mai mult legatura cu prietenii din Romania si merg destul de des acasa. Prieteni iti faci, pana la urma o sa dai de cineva cu care te vei intelege bine. Oricum inceteaza sa mai gandesti cum gandesti acum "tocilari" "smecheri" suntem toti oameni. bafta

| abcabcabc a răspuns:

Incearca sa petreci mai mult timp cu prietena ta, daca nu merge si continua sa se departeze de tine cautati permanent alti prieteni pana la urma vei gasi un prieten(a) care sa-ti fie mereu alaturisi mentine legatura cu prieteni din Romania

| MsBeatrice a răspuns:

Buna.dupa parera mea incearca si tu sa te integrezi, sa numai judeci persoanele ..mai lasa si tu de la tine! Si asta e viata cu bune si cu rele trebuie sa mergem mai departe! Sper ca te-am ajutat!

| Neverplayer a răspuns:

Jumatate din povestea ta e ceva gen viata mea, partea cu tatal, nemernicu'.
Cat despre prieteni nu te gandi ca nu mai esti ''smechera'', oricce om este ''smecher''. Iar despre tocilari, vezi ca ei nu vor sa fie prieteni cu tine, vor sa ''te sece de puteri'' adica vor sa i lanezi in clasa printre cei ''smecheri''. Sper ca am fost de ajutor.

| pзαch a răspuns:

Pretuieste persoanele care sunt prietene cu tine, ma refer la cei apropiati. Nu conteaza ca sunt tocilari si nu mai pune atata la suflet! Adica na, ai avut un trecut foarte trist, dar si eu acum sunt singura si m-am obisnuit, mi-am pierdut cea mai buna prietena si nu m-am plans... asa mult. M-a durut ca a fost vina ei, dar asta e. Nu toti sunt prieteni adevarati. Si intr-un fel alege un "tocilar" si impaca-te bine cu ea, nu conteaza. Bafta!

| Annya206 a răspuns:

Important e sa ai prieteni, nu conteaza ca fac parte din gasca smechera sau ca sunt tocilari. Importan e sa fie prieteni pe care te poti baza oricand. Poate ai vazut si tu degeaba sunt populari daca te lasa singura la nevoie. Incearca sa-ti atragi prieteni adevarati, nu pe orice doar pentru. faima.

| miror a răspuns:

Draga mea,, am citit,,, in viata la un moment dat o sa apara un prieten adevarat si pentru tine,,, ce as putea sa ti spun ..decat ia viata asa cum e si incearca sa vezi ce e frumos,,fa ti un hobby,,care iti place tie cel mai mult si tinete de el,,,in timp multe probleme se pot rezolva,,si cu prietena care esti acum vorbestei deschis,,chiar daca se supara,,,prietenii adevarati sunt si la bine si la greu,,, deci singurul sfta pe care ti-l pot da este sa fii tu insati intotdeauna si sa nu te umilesti niciodata in fata nimanui,,,, am o vorba,, mai bine singur decat cu o companie proasta,, si sigur va fi bine intr o zi,,,

| sebyHVA a răspuns:

Am patit-o si eu...cei mai buni prieteni sunt de fapt dusmani!

| motorx98 a răspuns:

Pot sa iti fiu eu prieten.Si nu sunt tocilar

| catalin123443211234 a răspuns:

Eu zic sa tii bine de prietenii care crezi tu sa iti sunt aproape in orice moment,si lla parinti,ce sa zic, nu tine ura pe ei, totusi sunt parintii tai care ti-au dat viata, si e foarte greu fara ei, stiu din propria experienta

| eXecutor a răspuns:

Poi sa-ti spun cum a fost la mine
si eu aveam vreo 4 anisori abia daca imi amintesc
Eram in bucatarie si tot asa tata, fuma Etbonotanice cateodata
si a iesit mama afara si a iesit dupa ea, eu eram la usa a inceput sa.i imparta pumni si picioare si a lasat.o plina de sange, nu puteam sa fac nimic, aveam 4 ani.
A doua zi mama m-a luat cu ea si am plecat. intr0un final au divortat. in fine
Apoi mama a plecat in Ita si m-a lasat in grija bunicii
Am 15 ani acum
si in libertatea asta nu puteam decat sa invat:
Sa beau
Sa Fumez
Sa trag pe nas in fine
Dar mi.am dat seama intr.o zi ca nu merit sa fac toate astea pentu ca e viata mea
De baut nu mai beau, de fumat ocazional cand imi vine mine
si de tras de nas deloc
Eu te sfatuiesc sa nu te incante aceste idei eu le spun sa nu repete si altcineva greselile mele, mai ales tu ca fata, fi tare ca pana la urma e viata ta

| e66al a răspuns:

Imi pare foarte rau ca tatal tau se comporta atat de urat cu voi si ca trebuie sa treci prin acest calvar, dar trebuie sa intelegi ca nu este normal ce ti se intampla dar in curand va trece. Fii tare intr-o zi vei intelege ca lucrurile grele din viata te ajuta sa devi o persoana mai buna.
In orice caz cred ca dramatizezi prea mult "problema" cu prietenii si ca nu ar trebui sa iti pese deloc. Pe lumea aceasta este o regula sfanta oriunde te-ai afla. Daca iti doresti sa ai un prieten trebuie sa fii tu prietenul lui. Asta cu "smecherii" si "tocilarii" ma face sa imi schimb parerea in rau despre tine. Sper sa ajungi sa realizezi acest lucru cat de curand ce naiva esti. Eu iti sugerez sa fi prietena cu toata lumea, iar atunci vei simtii ca toti sunt prieteni tai. Nu incerca sa pari altcineva, fii tu insuti cu adevarat si nu vei esua! Esti minunata si foarte speciala! Bafta!