| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare...
Am auzit ca "pocaitii" nu au voie sa poarte bijuterii... E adevarat?
De exemplu... daca ii ofer unui prieten[care este pocait bine inteles] o bratara de argint, el o va putea purta?

8 răspunsuri:
| Nimic special a răspuns:

Am niste prietene pocaite si poarta bijtuerii pe strada, nu sunt incarcate, ceva simplu, subtire sa treaca neobservat.

| florynnaa a răspuns:

Da asa este.eu am prietene pocaite dar mai poarta din cand in cand bratari.cu cercei nu le-am vaz niciodata dar oricum nu pot purta caci nu au gaura.in fne.cred ca o va purta.acumca pe alea le lasa maicasa ca sa poarte dar daca lui ii va interzice?

| WatchYourBack a răspuns:

Eu sunt "pocaita" (chiar daca asta nu e cuvantul potrivit). ma rog. Ideea e sa nu purtam podoabe stridente si chestii d-astea. Dar daca e ceva (din aur/argint) finut care nu iese in relief, sau o bratara facuta manual (astea sunt cele mai purtate), nu e nicio problema happy

| Mebutterfly a răspuns:

Hmm, depinde, unii doar la biserica nu poarta dar in rest poarta...
eu cred ca o va purtawinking si eu am prieteni care poarta... happy

| Mebutterfly a răspuns:

De exemplu i-ai putea cumpara o altfel de bratara http://www.google.ro/......tp?/imgres r:11, s:28&tx=43&ty=31&biw=1276&bih=782

sau cu WWJD... astea sunt mesaje crestine
Se gasesc la librarii crestine sau pe internet;) si nu sunt scumpe (pana in 10-15 lei)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa e, dar toti oamenii incalca regulile. ba chiar le-au schimbat, si e voie sa poarte dar sa nu fie prea,, stridente". una din cele 10 porunci,, sa nu ucizi" dar atunci cum mananci gaina? deci nu e voie dar sunt exceptii, ca mancatul gainii de exemplu. deci chiar daca nu ar purta bratara din prima zi, sunt sigur ca va aprecia cadoul tau. (oricum o va purta in scurt timp)

| AllieGlam a răspuns:

Nu cred...chestia cu"nu au voie sa poarte bijuterii"o stiu si eu(matusa mea e pocaita)dar ce o sa se intmple rau? da'i cadoul fara fricawinking

| Paulickk a răspuns:

O s-o poarte, cel mai bun pr al meu e pocait. poara cate vrei.depinde.daca e penticostal nu o poarta... daca e baptist da.