| MrNuggets a întrebat:

E adevărat ca pocaitii nu au voie sa se machieze? Ai doar haine decente? Fara bijuterii

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic, nimeni n are voie, dar majoritatea asa zișilor "credincioși" nu cunosc Biblia și nici nu l împlinesc. Ei nu se machiază, poarta haine decente și nu poarta bijuterii ptc se iau după Biblie, nu le interzice nimeni, pot face ce vor, dar la final vom fi toți trași la judecată și ar fi păcat sa încalce Biblia, nu?

| Whateverrr a răspuns:

Neoprotestantii se bazeaza pe Biblie ca "ghid" exclusiv pentru a-si trai viata conform voiei lui Dumnezeu. Decenta, da, este un principiu pe care il intalnim in noul testament, ca si discretia. Totusi, decizia de a te machia/purta bijuterii difera de la o credincioasa la alta, in functie de intelegerea personala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whateverrr):

De fapt, chiar și purtatul bijuteriilor este pomenit în Biblie și nu ar trebui sa purtam bijuterii (ca fete/ femei) sau sa ne machiem dacă vrem sa Ii fim plăcute lui Dumnezeu

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

E pacat sa te aranjezi si sa iti pese de cum arati

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

Daca te uiti pe internet vezi alte biserici penticostale in care toti dansează si tu imi spui ca nu se poarta bijuterii inele?

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

Ca idee in Irlanda betania daca ai auzit de asta nici nu se poarta batic, despre asta ce parere ai?

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Pai spune și tu, de ce o fata se machiază și poarta bijuterii? Ca sa se apropie mai mult de Dumnezeu și sa Ii fie plăcută? Nu cred. Sunt multe de vorbit la capitolul ăsta, și dacă vrei iti pot da și versete din Biblie care susțin ceea ce afirm eu.
Nu e păcat sa îți pese de cum arăți și sa te aranjezi, contează cum te aranjezi, cu ce scop și asa mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Aia nu se pot numi copii ai lui Dumnezeu. Nu asa este biserica penticostala adevărată, ei doar poarta numele de penticostali. Penticostalii adevărați nu dansează, nu înjura, nu beau deloc alcool, nu fumează, nu poarta bijuterii, nu se machiază, femeile poarta fusta și batic... Restul, treaba lor, dar asa ar trebui sa fie penticostalii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Pai, nu am eu treaba cu ei, dacă nu au înțeles ce cere Biblia, e treaba lor. În Biblie scrie foarte clar ca femeia trebuie sa aibă capul învelit

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

Imi poti descrie cum e biserica ta?

| Whateverrr a răspuns (pentru anonim_4396):

Din ce verset deduci tu ca bijuteriile ar fi interzise de Dumnezeu? Întreb sincer, nu retoric.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Whateverrr):

1 Timotei 2:9, 10 "Vreau, de asemenea, ca femeile să se roage îmbrăcate în chip cuviincios, cu rușine și sfială; nu cu împletituri de păr, nici cu aur, nici cu mărgăritare, nici cu haine scumpe, ci cu fapte bune, cum se cuvine femeilor care spun că sunt evlavioase."
1 Petru 3:3, 4 "Podoaba voastră să nu fie podoaba de afară, care stă în împletitura părului, în purtarea de scule de aur sau în îmbrăcarea hainelor, ci să fie omul ascuns al inimii, în curăția nepieritoare a unui duh blând și liniștit, care este de mare preț înaintea lui Dumnezeu. "

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Slujba, persoanele sau aspectul bisericii? Ce anume vrei sa afli?

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

Persoanele

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Suntem o biserica mica, în jur de 200 de membri.
Acum o sa vorbesc despre majoritate. Femeile și fetele poarta batic nu numai în biserica, ci și afara. Poarta fuste care acoperă genunchii și nu sunt mulate. Nu poarta bijuterii, nu se machiază, nu poarta decolteuri. Persoanele nu înjura, nu beau, nu fumează, nu dansează... Vrei alte detalii?

| MrNuggets explică (pentru anonim_4396):

La noi batic doar inauntru, si sunt care se machiaza, unele fac si parada modei

| anonim_4396 a răspuns (pentru MrNuggets):

Mna, ce sa spun, fiecare răspunde pentru el, dar nu ar trebui sa fie așa