| Denyyy10 a întrebat:

Am si eu o poveste mai lunga.Am o prietena cea mai buna(o consider ca o sora) dar ne certam foarte foarte des, ma refer ca o seara suntem impacate si una nu, si tot asa..Ne certam mereu pentru ca eu sunt foarte geloasa...as putea spune exagerat. Daca de exemplu nu vorbeste cu mine o zi si vorbeste cu altcineva, iar ma supar, incerc sa ascund asta dar ea isi da seama ca sunt suparata, si asa ajungem la cearta.Mereu cand ne certam amandoua suferim enorm de mult...Am incercat sa ma schimb,sa nu mai fiu asa geloasa,dar nu pot,o iubesc prea mult si mi-e frica sa nu o pierd(o consider ca o sora,am mai zis.)Si,m-am gandit ca sa nu mai sufere asa mult,sa pun punct prieteniei, eu nu mai pot continua asa, sa vad ca sufera din cauza mea, din cauza geloziei mele..Cu toate ca ea ma accepta si ma iubeste asa cum sunt, voi ce ati face in locul meu? Va rog ajutati-ma, scriu cu lacrimi in ochi crying

Funda daca ajuta cu cevasad

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este un pic ciudat sa fii atat de posesiva cu prietena ta.
Parerea mea este ca trebuie sa intelegi ca nu poti tine oamenii cu forta langa tine si ca nu ai cum sa ii controlezi. Un om isi petrece timpul cu tine pentru ca asa isi doreste, nu pentru ca asa iti doresti tu. In momentul in care nu va mai simti placere in a-si petrece timpul cu tine, va pleca. Iar tu nu poti controla actiunile si alegerile lui, din pacate. In momentul in care vei intelege si vei accepta ca oamenii nu ne apartin si ca nu ii putem controla, vei scapa de gelozie.
Prietena ta sta cu tine pentru ca tine la tine. Daca nu ar fi asa, si-ar face alte prietene. Supararile tale, nu o vor tine mai aproape, ci este posibil sa o indeparteze. Si nimic din ce ai face, nu o va impiedica pe prietena ta sa te parereasca, in momentul in care va decide ca nu mai vrea sa va petreceti timpul impreuna. Sfatul meu ar fi sa te bucuri de prezenta ei si sa apreciezi ca te-a ales pe tine ca prietena ei.

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Frumoasa si interesanta prietenie, din doua in doua zile! Daca exista iubire, asa cum spui tu, atunci nu trebuie schimbat nimic, numai daca te-ai saturat de atata iubire!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut
Eşti de laudă că recunoşti că ai o problemă de personalitate, ca gelozia, ce crează un disconfort în relaţia voastră de prietenie şi e bine că doreşti să te schimbi. Îţi rămâne doar să treci la acţiune. Să ştii că prietenia adevărată nu se va dărâma indiferent de câte cunoştinţe nu va avea prietena ta sau tu, cu câte persoane nu se va asocia sau vorbi.Prietenul adevărat este ceva aparte, ce nu va fi înlocuit cu alte cunoştinţe. De aceea nu trebuie să-ţi faci griji, dacă aveţi aşa prietenie-va dura. Dar desigur trebuie şi să depuneţi eforturi să o întăriţi şi să aveţi cât mai puţine fisuri sau amintiri neplăcute din această relaţie. Cred că vei putea să depui eforturi pentru a te schimba.

http://www.jw.org/......-adevarat/

Cele bune şi succes.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Elaide a răspuns:

Sincer si sunt la fel, am aceeasi problema. si sunt foarte sigura ca din cauza mea se izbucnesc toate certurile, din cauza geloziei mele. Dar la fel si prietena mea, orice as face, nu ma va parasi. Nu ar trebui sa te gandesti sa pui punct prieteniei. Daca asta se va intampla vreodata nu trebuie sa fie din cauza acestor mci conflicte pentru ca prietenia voastra poate fi una adevarata si sa tina o perioada lunga de timp. Trebuie sa iti dai seama ca indiferent ca sunteti cele mai bune prietene nu veti putea fi mereu impreuna vor aparea si alti prieteni sau iubiti. Dar asta nu inseamna ca ii vei pierde prietenia. Tu o cunosti mai bine decat persoana cu care vorbeste. Tu o ajuti mereu si ii esti aproape, nu? Iar faptul ca te gandesti sa nu o mai faci sa sufere inseamna ca tii foarte mult la ea. Chiar daca ai incercat sa te schimbi si nu reusesti, mai incearca. La un moment dat vei reusi. Eu inghit in sec, chiar daca inca ma gandesc la chestii gen : gosh vorbeste mult cu fata asta noua, ii voi pierde prietenia, ce ma fac? tot ce trebuie sa faci e sa nu te mai gandesti la asta, probabil iti va fi greu la inceput, dar gandeste-te asa. "Ea e prietena mea, nu ma va parasi" Asta daca stii ca si ea tine foarte mult la tine.Acum nu vreau sa te descurajez, dar sunt foarte multe prietenii care nu tin, mai ales la fete. Orgoliul si gelozia distrug o prietenie + multe altele. Eu incerc din rasputeri sa ma schimb pentru binele ei, pentru ca stiu ca ar suferi mai mult daca m-ar pierde, mai mult decat sufera din aceste certuri. Eu sper sa reusesti si tu, sper sa va tina prietenia asta mult :* Orice cearta mica pe care o aveti acum mai tarziu va fi luata drept o gluma/prostie copilareasca :*

| Denyyy10 explică (pentru Elaide):

Multumesc de raspuns :*, am lasat-o chiar pe ea sa ia decizia asta cand eram foarte certate, si a zis ca nu, nu pune punct.Acum suntem impacate si eu incerc sa imi stapanesc gelozialaughing).

| Elaide a răspuns (pentru Denyyy10):

E bine asa, :* daca vreti amandoua sa tina prietenia nimic nu o va distruge :* Si scuze pentru raspunsul meu foarte lung laughing