| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema cam destul de serioasa si neplacuta, si vreau sa va cer voua sfaturi si ajutor, deoarece nu am la cine sa mai apelez. Am 16 ani si jumatate, si locuiesc in strainatate cu tata si cu mama mea vitrega. Copilaria mea a fost toata un calvar, am trait cu o mama mincinoasa care si-a batut joc de tata si pe mine stia doar sa ma minta, si sa ma bata pana imi suna apa in cap. Intre timp tata s-a dus in Anglia ca avea acolo o firma si dupa un timp tata a sunat la protectia copilului pentru ca bunica din partea mamei m-a batut la scoala..Mama a dat vina pe tata, dar a trecut si asta. Acum stau de 4 ani cu mama mea vitrega si cu tata in Germania.

Acum 4 ani, totul era parca perfect. Tata si mama ma indrageau, zambeau tot timpul. Pur si simplu le pasau de viata mea. Cu timpul, am avut incet incet certuri minore si pana la certuri mari cu mama mea vitrega. Dupa o vreme si-a cerut scuze pentru ca i-a fost greu sa primeasca dintr-o data un copil de 13 ani care nu e al ei. Anii au trecut, ma tot certam cu ea din chestii extrem de mici si de banale gen "unde sa las buretele de spalat vase, unde sa fac aia, si aia, etc". Pentru atat striga la mine de se auzea si pana la vecini. Tata nu se baga, deoarece lui ii e frica ca mama mea vitrega o sa-l puna intr-o zi sa ma aleaga ori pe mine ori pe ea, si unul dintre noi sa plece. Am rezistat, timpul a trecut, nu aveam pe nimeni cu cine sa discut despre probleme si cui sa cer ajutor, pur si simplu nu aveam pe nimeni, pana anul trecut (2015).

Anul trecut in Septembrie la inceputul clasei a 9-a a venit o colega noua la noi la scoala. Ma uitam la ea, stiam 100% ca ea e ca un fel de "puzzle" din mine, chiar daca nu o cunosteam. Arata perfect fix cum visam la fata perfecta. Blonda, ochi albastri, corp format perfect. Am intrat cu ea in vorba, prietenoasa, cu zambetul pe buze pana dupa 3 luni a inceput sa vina la mine si sa imi cunoasca parintii, totul a fost ok cum m-am asteptat.Ea e mai in varsta decat mine (fix cu 2 luni. Eu sunt din 21 Mai iar ea din 21 Aprilie, nascuti in acelasi an). Dupa cateva saptamani mi-a spus ca zambetul ei si rasetele ei sunt false, deoarece a avut o copilarie extrem de trista, fugea de acasa, se taia la mana, si a fost batjocorita 3 ani de un grup de fete, care erau geloase pe ea din cauza la cum arata, nu din cauza notelor. Cand mi-a povestit ce i s-a intamplat, a inceput sa planga si m-am ocupat de ea, si atunci mi-a spus ca sunt cel mai bun prieten al ei, in timp ce plangea. Atunci am realizat ca are un trecut ca si al meu.Amandoi am avut experiente cu chestii anormale, paranormale, etc. Atunci mi-am dat seama ca avem probleme psihice, si eu dar si ea, dar eu nu am ramas cu traume ca si ea. Cateodata cand o imbratisam se dadea la o parte sau ma impingea, dar ii intelegeam gesturile. Intre timp ma intelegeam bine cu mama mea vitrega. Problema nu mai era mama, ci fata asta. Incepusem sa imi fac tot mai mari griji pentru ea, cum imi povestea chestii despre ea si din trecutul ei, gandul meu sarea brusc la momente din trecutul meu, fix la momente pe care le-am trait amandoi. Cu timpul ne cunosteam tot mai bine, pana cand a venit ziua ei. I-am cumparat o tabla Ouija, pentru ca asa si-a dorit. Tatal ei a gasit tabla si a aruncat-o pe foc pentru ca pentru ea sunt asemenea chestii extrem de periculoase, dar eu nu am realizat acest lucru, deoarece eu nu am fost asa de tare atacat sufleteste si psihic ca si ea in trecut. Timpul trecuse, pana cand ne-am decis ca sa doarma la mine intr-un weekend. Am facut cum am planuit. Ne-am dus noaptea in cimitir si vorbeam despre chestii paranormale, ii spuneam ce vad prin cimitir si ce fel de spirite simt printre noi, si ea imi spunea acelasi lucru. Dupa ne-am dus acasa, si ce m-a mirat e ca voia sa doarma cu mine, chiar daca intre noi nu era nimic. Zis si facut, a dormit ca un inger, ma uitam la ea si eram foarte fericit ca am cunoscut-o. Timpul a trecut, o luna pana a venit ziua mea de nastere. M-am bucurat cand am vazut ca mi-a facut un tort, si pe langa lumanari. Chiar daca mama mea vitrega si tata mi-au dat 200 Euro cadou, nu m-am bucurat deloc de ei pentru ca stiam ca nu pot face nimic cu ei, ca nah mama e sefa care imi controleaza banii. Iubeam tortul acela, parca era facut din placere. Timpul a trecut iar, pana am ajuns cei mai buni prieteni, ne-am certat de cateva ori, dar la urma am facut totul ok. Stiam ca nu pot sa incep cu ea ceva, deoarece a fost atacata psihic si asa ceva nu poate sa uite usor. A trecut timpul iar, pana acum in vara. Ne-am dus (clasa noastra) la balul de absolvire al clasei a 10-a si printre ei era si fata asta. Dupa bal a venit iar la mine, am fost afara, era cam frig si observam ca se tinea de mana mea si ca tot imi spunea ca ar vrea sa nu ne despartim niciodata (nu prea intelegeam la ce se referea atunci). Am dormit la mine iar, amandoi dar in acea noapte s-au intamplat multe chestii perverse, gen m-am trezit cu mana pe fundul ei, sau ea s-a trezit cu rochia de dormit trasa pana sus la sutien laughing. S-au intamplat si mai multe chestii perverse, dar minore. Dimineata inainte sa mergem la scoala am vorbit cu ea despre ce s-a intamplat in acea noapte, dar ea nu s-a suparat, si nu a dat semne ca a deranjat-o raspunsul ei fiind "se intampla", dar chestiile astea le tinem secrete chiar si pana in acest moment. Timpul a trecut iar, pana a venit vacanta de vara. M-a chemat pe mine in Italia cu mine si cu mama ei si inca o sora de a ei, 2 saptamani. Nu puteam sa merg deoarece era prea tarziu, trebuia sa ma inregistrez la hotel cu o luna mai devreme. Am putut sa traiesc fara ea 2 saptamani, mergeam cu prietenii la box, tigari, bautura, ne spargeam de beti si ne bucuram de viata. Apoi dupa acei 2 saptamani ea s-a intors, mi-a aratat poze, etc. Pana am intrebat-o daca vine cu mine in Romania. Dupa o saptamana am venit in Romania cu ea. 5 zile am stat. Tata ne-a lasat singuri in oras sa ne facem de cap. Pe strazi doar tigani si romani perversi care incercau sa se dea la ea (o puteai vedea si de la 500 de metri departare la cat de deschis era culoarea la parul ei), si ne-am bucurat de viata acolo. Ne-am dus la un mall mare, si ne-am uitat la haine pe acolo. Ne-am despartit, eu m-am dus in alta parte si ea in alta parte sa ne uitam la haine, etc. M-am dus incet spre ea si am vazut ca se uita la pantofi. Apoi ma uitasem la picioarele ei, si observasem ce pantofi are ea pe picioare. Niste pantofi mai vechi, murdari pe care ii avea de la o prietena de a ei. I-am facut cadou atunci o pereche de adidasi, pe care am dat 100 de euro, ca sa aiba pantofi buni pe picioare si ca sa ii tina ceva timp si sa nu se strice dupa cateva luni. S-a bucurat enorm. Am stat singuri intr-o casa acele 5 zile.Dar am dormit separati, pentru ca ea era pe ciclu. Ne-am intors din Romania, a trecut o saptamana, 2, pana cand ne-am vazut iar aici intr-un oras. Ne-am bucurat cand ne-am vazut. Dupa o saptamana, am fost cu ea la o prietena de-a ei, si am dormit toti 3 la prietena ei, dar parintii ei nu ma cunosteau si nu voiau sa dorm acolo + ca eu stateam in alt oras, am dormit la prietena ei, sub pat. am incheput acolo cumva. Dimineata, ma trezesc, ma scot de sub pat si o vad pe prietena ei furioasa, dar eu o cunosteam deja. A jignit-o pe prietena mea (de ceva timp imi e prietena blonda asta. adica asa spun eu, si ii spun si ei) si prietena ei i-a spus ca sa se omoare, sa se arunce de pe pod si sa nu se mai intoarca, chiar daca ele 2 erau cele mai bune prietene. Eu mirat, am plecat de la acea fata. Ne-am dus amandoi pe o alee, ne-am pus pe o banca iar ea a inceput sa planga, a plans foarte mult. L-am sunat pe tata sa ne ia cu masina, deoarece nu puteam sa mergem asa cu autobuzul, ea plangand. Acasa la mine, a plans toata ziua. De dimineata pana seara. Chiar daca ii eram alaturi fiecare secunda. Mi-a spus ca are doar prieteni falsi (+ ca ea mai are prieteni printre care cei mai multi baieti, dar fiecare vor ceva de la ea, relatie, sex, etc.) iar ea stie de asta si nu prea se vede cu ei. mi-a multumit pentru ca eu sunt singurul care i-as fi alaturi si care ar ajuta-o. Astea erau vorbele ei. Seara a venit mama ei dupa ea, si saptamana a trecut pana a venit ultima saptamana de vacanta. Mai bine zis ultimul weekend. Tata m-a dus la ea. Era mai bine, dar tot cu sufletul daramat. Tatal ei ma astepta sa ma salute, s-a bucurat cand m-a vazut. Dupa noi plecasem, ne-am dus la mine iar dupa mi-a povestit ce i s-a intamplat. Si-a tras maneca de la bluza si cand am vazut ce si-a facut, nu puteam sa cred si a cazut cerul pe mine. S-a taiat cu lama de ras la brat. Avea si niste taieturi adanci unde mai sangera putin, dar i-am pus pansament nou, m-am ocupat de ea, etc. pana mi-a spus un "multumesc" spus din suflet, cu un zambet adevarat. Scoala a inceput, nu am apucat de atunci sa ne vedem deloc in weekend, doar la scoala si doar in pauze venea la mine (am marti si joi o pauza de o ora). Ne apropiam tot mai mult de altul pana mama mea vitrega mi-a atras atentia ca intr-o saptamana m-am schimbat enorm. Si tata observase asta, si ei mi-au spus ca sunt indragostit. Atunci mi-am dat si eu seama, dar nu am spus asta nimanui. Zilele au trecut, ma vedeam cu ea la scoala, radeam, vorbeam in pauze, pana cand intr-o zi vorbeam cu ea la telefon. Plangea si imi spunea ca nu mai poate, nu are pe nimeni in afara de mine si nu stie cu cine sa vorbeasca despre problemele ei. Tot o linisteam si o incurajam, si zilele au trecut. S-a mutat singura intr-un apartament si am ajutat-o la zugravit. Tatal ei mi-a multumit pentru. ca am ajutat-o. Dupa problemele cu mama incepusera iar. A fost gravida mai demult, acum are o fata de 11 luni, adica sora mea de 11 luni. Si se enerveaza iar din orice. Am aproape 17 ani si imi da reguli absolut la orice, in afara sa ies pe afara, pot sa vin la cat vreau ca o doare fix in pix. In prezent, nu ii mai pasa de mine, ma doar cearta si tatalui meu pur si simplu nu ii pasa de viata mea, doar ma intreaba "ce faci, cum esti" si atat. Dar niciodata nu au venit la mine si sa vorbim in liniste, iar mama vitrega, singura ei solutie e gura mare, sa ma certe din orice pentru. ca ea crede ca eu voi invata din asta. Cateodata ma ameninta ca ma loveste, si nu vrea sa recunoasca ca ma duce mintea mai mult decat pe ea, chiar daca am aproape 17 ani si ea aproape 40. Saptamana trecuta am primit iar un mesaj de la prietena, deoarece eu eram trist si terminat si eram in depresie din cauza mamei, iar in timp ce dormeam ea mi-a lasat un mesaj in care statea gen "te iubesc, si ridica capul sus si du-te inainte cu viata. Parintii mei nu degeaba de place pe tine cel mai mult dintre toti prietenii mei. Iti sunt alaturi toata viata si tin la tine enorm chiar daca nu iti arat asta cateodata". Am primit cateva lacrimi de la acel mesaj (caracterul meu a devenit foarte slab din cauza depresiei si a mamei mele). M-am bucurat enorm ca o aveam pe acea fata, de cand o cunosc i-am spus toate problemele mele. O cunosc mai bine decat parintii ei, ne spunem secrete unul altuia. Ieri mi-a spus ca nu se simte bine. Tatal ei pleaca mereu la mama ei (tatal ei statea cu un apartament mai sus unde sta ea si mama ei sta in alta casa) si ca prietenii ei iau distanta de la ea pentru ca toti vor ceva de la ea dar ea nu are timp si nu o intelege nimeni. A inceput sa planga si si-a cerut scuze ca vine de multe ori cu problemele ei la mine, dar eu sunt singurul care o intelege si care o ajuta. M-a rugat sa nu o parasesc, ca eu sunt singurul care o tine in viata si daca nu ne cunosteam isi lua viata deja de mult timp. Atunci am inteles ca problema e serioasa. azi m-a ignorat la scoala, nu stiu de ce. I-am lasat mesaj, iar greseala mea fatala a fost ca i-am scris "daca vrei sa plec de langa tine spune-mi, pot sa traiesc si cu asta". Regret asta, deoarece raspunsul ei a fost "e ok, scuze ca vin cu problemele mele tot timpul la tine dar tu esti singurul care ma poate ajuta, infinte poti sa pleci de langa mine, de ce nu ma ignori?". Dupa ce am citit acest mesaj stiam ca plange. Eu de multe ori ii spuneam ca vreau sa traiesc doar cu ea, pentru ca ea e persoana perfecta. Adica noi 2 gandim la fel, avem aceleasi gesturi, acelasi trecut, avem gusturi la fel si ne intelegem foarte bine, pana azi, sa vad maine ce e cu ea. dar azi mama mea vitrega m-a terminat. M-a injurat, m-a amenintat ca imi da o palma si imi da reguli ce sa mananc si cand. Eu ascult de ea, dar ea spune ca nu o ascult niciodata si ca fac totul de capul meu. Nu mai pot, imi e frica sa nu imi pierd prietena, deoarece mi-as parasi chiar si toata familia pentru ea. Nu am nimic mai pretios pe pamant decat pe ea, si de multe ori stau si plang la cum as putea sa o ajut, deoarece mi-e mila de ea, si mi-e tare draga. Pe voi vreau sa va intreb.
-Prietena asta a mea oare ce crede despre mine dupa tot ce am facut impreuna?(am facut foarte foarte multe chestii pentru ea)
-Are rost sa ii spun ce simt pentru ea sau sa mai astept catva timp?
-Ce pot sa fac in privinta mamei mele? Sunt terminat, scriam tot acest text pe TPU plangand, sunt disperat. Imi e dor deja de prietena chiar daca ne-am vazut azi la scoala, mama striga la mine din orice motiv, nu mai are increderein mine, crede ca o mint, chiar daca nu e adevarat (i-am si dovedit) dar la ea astea sunt doar scuze de ale mele. parerea ei.
Nu stiu ce sa mai fac, cea mai mare frica de a mea e sa nu imi pierd prietena.
Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi sad, multumesc pentru toata atentia acordata.

Răspuns Câştigător
| ONE123456789 a răspuns:

Buna! Da, complicata situatia ta. Tot ce pot sa iti spun, e ca trebuie sa fi tare. Totul in viata se intampla cu un scop. Te inteleg perfect, pentru ca si eu am trecut prin niste lucruri asemanatoare cu parintii mei. Daca o iubesti pe fata, spune-i. Se vede ca si ea a suferit mult. Nu mai e mult pana faci 18 ani, atunci te vei putea muta impreuna cu prietena ta, intr-o garsionera ceva. Veti incepe de jos, dar crede-ma ca orice inceput e greu. Cu atat mai bine e, ca parintii ei va sunt alaturi si va vor ajuta, cred. Ai grija de prietena ta, pentru ca este depresiva si ultra sensibila si are nevoie de multa afectiune si atentie. Eu va doresc multa bafta si capul sus ca veti trece voi si peste asta!

4 răspunsuri:
| Pytagora99 a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa-i spui ce simti...si in privinta mamei tale, cel mai bine e sa nu o bagi in seama cand te injura sau alte chestii din astea: va crede ca nu te afecteaza si poate te va lasa in pace.

| Informatii109775431 a răspuns:

Du-te la ea și spune-i adevărul, dar nu și despre iubire ...mai așteaptă un timp

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ia-o usurel, timpul le rezolva pe toate.

| danay72 a răspuns:

E bine sa comunici sincer și deschis în ambele situații, și cu prietena și cu mama și tatăl tău. Sinceritatea este cheia în rezolvarea neînțelegerilor.