| VreauAjutor a întrebat:

Mă numesc Alex. Am 15 ani. Am primit acest cont de la un prieten. Doresc să îmi împart problema mea cu voi, si m-as bucura foarte mult daca ati acorda putina atentie acestei Povesti. In primul rand imi cer scuze pentru gramatica, scriu de pe telefon.

In septembrie, cand a inceput scoala, a venit la noi o colega noua(tot 15 ani are). Cand am vazut-o, mi s-a pus pata pe ea pe loc. Am inceput sa vorbesc cu ea cateva zile mai tarziu. Ne-am înţeles normal la inceput, ca niste colegi. Am intrebat-o daca vrea sa fie impreuna cu mine, răspunsul ei fiind negativ. Mi-a raspuns: "Scuze, nu pot acum, am probleme cu parintii si alte chestii". Am inteles atunci ca am sarit prea repede cu acea intrebare. Stiam ca mi-a raspuns asa deoarece nu ma cunostea, imi stia doar numele. In acea zi am mers cu ea pe afara ne-am plimbat. Colegii văzându-ne, si-au facut impresia ca noi ne iubim. Spre seara, a spus ca tine distanta de mine (distanta a durat o saptamana).

Dupa am inceput sa ne intelegem. Mi-a spus ca sunt un amic bun. Toate au decurs normal 2-3 luni pana ne-am apropiat unul de celalalt. Am inceput sa vorbim mai multe, despre trecut si scoala.Mi-a spus ca sunt un prieten bun. Lucrurile au mers. Pana la un moment:

Am inceput iar sa iesim, sa ne distram impreuna. A fost chiar si la mine acasa, iar ce ziceau colegii... Nu ne interesau nici pe mine nici pe ea. Doar vorbeam, radeam. Parintii mei au spus ca ea e ok. Am inceput sa ne apropiem si mai mult unul de celalalt. Ne-am povestit tot ce stiam despre noi. Probleme in familie, secrete, intim, tot. Am inceput sa am incredere foarte multa in ea, si ea in mine.

Dar saptamana trecuta, domnul diriginte a prins-o ca a fugit din curtea scolii sa fumeze (fumeaza de 6 luni). Cand a prins-o i-a spus ca o exmatriculeaza, ii da pedeapsa etc. In acea zi mi-a spus ca isi face bagajul, si pleacă undeva departe. A spus ca are viata nasoala, parintii o bate, o injura. Nu avea pe nimeni. Cea mai buna prietena a ei a parasit-o din cauza ca locuieste departe. I-am spus ca ma are pe mine. I-am spus ca nu vreau sa o pierd, ea spunandu-mi asta la fel, apoi m-a îmbrăţişat dupa care am plecat casa( ea plecase cu autobuzul deoarece ea locuieste in alt oras). Am fost foarte trist cand ma gandeam la ea. Ea era trista, distrusa psihic, nu stia ce sa mai faca.

In acea seara, am inceput sa-i las mesaje pe Whatsapp deoarece era Vineri (Vinerea ce a fost acum 4 zile). I-am explicat foarte multe, o ora am stat sa-i scriu doar un mesaj. A citit mesajul, cu parintii ei impreuna. Atunci s-a schimbat totul.Mi-a multumit, acel mesaj a schimbat-o mult. Prin acel mesaj a inteles foarte multe lucruri. Mi-a spus ca o sa isi revina, ca o sa se lase de tigari.

Asa a si facut. A trecut weekend-ul. Noi ne trimisem mesaje toata ziua. I-am cumparat cadou de crăciun, ce isi dorise ea. I l-am dat ieri la scoala (ieri am primit vacanta). S-a bucurat enorm de mult. Colegele au avut lacrimi in ochi. Acum e fericita, se intelege perfect cu parintii, parintii ei ma plac. Ea e acum mereu cu zambetul pe buze, am ajutat-o sa-si recupereze cea mai buna prietena. Nu mai fumeaza deloc. E fericita pana la maxim. Mi-a multumit ca am ajutat-o. Mi-a spus ca sunt cel mai bun prieten.

Ieri seara nu era vesela. M-a rugat sa o inveselesc putin. Asa ca i-am spus o poezie de dragoste. Mi-a multumit si era cu zambetul pana la urechi. Acum ne inteleg foarte bine, prea bine.

Dar azi nu prea am vorbit cu ea deoarece a trebuit sa o ajute pe mama ei la prajituri de sărbători. Doar seara. M-a intrebat, cum imi doresc sa arate femeia vietii mele. I-am spus sincer, descriind-o putin pe ea. I-am spus ca daca ar veni cea mai frumoasa femeie din lume la mine eu tot la ea m-as duce. Mi-a spus ca o sa gasesc acea femeie a visurilor. Ea nu stia ca eu ma refer la ea. Eu tot ii spuneam ca nu as avea la femeia visurIlor mele nici o sansa, dar ea tot spunea ca ba da, etc.
M-a pus pe gânduri acea intrebare deoarece m-a intrebat brusc. Sunt ingandurat si trist. De la acea intrebare ma simt nasol si ciudat. Eu m-am si îndrăgostit de ea.
Sambata sau duminică ma duce tata până la ea sa facem ceva sa nu ne plictisim.

M-am gandit sa o inveselesc si mai tare cand voi fi la ea, si atunci sa o sarut asa din senin. E o idee buna? Oare imi va acorda o sansa? Voi ce credeti?

Ce sa fac? Am nevoie de ajutorul vostru.

6 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Wow. Daca e adevarat ce ai scris aici o sa fie o gramada de aspecte interesante in viata ta. In primul rand remarc ca inca esti foarte optimist cu privire la iubire in general, ma vad pe mine in trecut.

Oricum e foarte complicat sa iti dam un raspuns, noi, cei de pe TPU din mai multe motive : 1. Nu putem vedea situatia din ransamblu, si ce povestesti tu este parerea ta subiectiva la cele intamplate. 2. Nu stim atitudinea fetei fata de tot ce spui ca se intampla.

Ce iti propun eu este sa fii un pic reticent cu situatia. In cap imi suna un pic ciudat tot ce ai scris, nu stiu de ce. Daca dupa 3 luni inca nu v-ati sarutat si toate cele se prea poate ca fata sa nu te considere decat un prieten ceea ce e foarte trist. Daca fortezi un sarut se poate sa iasa urat. Sarutul ar trebui sa vina de la sine.

Imi cam dau seama ca raspunul meu este un pic cam pesimist dar este pur opinia mea.

Sfatul meu final este sa iti iei vreo 30 de minute in care sa meditezi problema din toate punctele de vedere, un fel de meditatie la toate cele intamplate pentru ca in perioada asta esti foarte subiectiv fata de tot ce se petrecere in jurul tau si se poate sa o dai in bara urat de tot daca nu iti pui o ordine in ganduri. Mult succes si astept raspuns cu ce s-a intamplat.

| R0R0 a răspuns:

O sa incep cu inceputul. Tu o iubesti enorm pe fata asta. Am sesizat din tot ce ai facut pentru ea. Legat la femeia vietii tale, trebuia sa ii spui in fata ca ea este. Si, da. Ar fii cel mai romantic sa o saruti asa, brusc

| AlexDFY a răspuns:

Mi ai facut seara man, ai reusit sa faci front flip peste friendzone.Da, mi se pare o idee buna sa o saruti, nu chiar din prima, o iei in brate si de acolo decurge totul.Bafta

| Madesz a răspuns:

Baaa...bravo! Bine faci! Sarut-o! Pe bune, aproape mi-au dat lacrimile la povestea ta... Ai facebook?

| Nonzen a răspuns:

Bună! happy
Hmmmm... eu zic că ar trebui să deschizi un subiect legat de fostele sale relații și apoi după ce ea termină de spus totul, încearcă să comentezi ceea ce a zis și apoi dintr-o dată tresari spunând: "Apropo, legat de femeia de aseară... cea pe care am zis că n-aș părăsi-o pentru nimic în lume... nu ți-e cunoscută? Nu-ți pare că seamănă puțin cam mult cu tine?" dacă ea are reacție pozitivă sărut-o liniștit.
Sărbători fericite! big grin

| AndreeaAnisoara a răspuns:

Respect pentru tot ce ai facut pentru ea..mai rar in ziua de azi ca un baiat sa faca asta. Si ca sa-ti raspund la intrebari..sigur si ei ii place de tine dar s-ar putea sa te vada doar ca pe un frate protector si ca pe un foarte bun prieten..doar tu poti sa-ti dai seama de asta..prin felul in care se comporta cu tine (noi nu avem de unde sa stim ca sa stim ce sfaturi sa-ti dam) si sa-i spui direct ca ea este ''femeia vietii tale''..nu-ti mai fi frica. Fa ce simti pentru ca nu ai nimic de pierdut. Succes!