| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema,si cea mai mare problema din viata mea. Urasc viata, imi urasc propria mama.M-a mintit toata viata mea, timp de 14 ani.Anul trecut am venit la tata in Germania, ca nu mai suportam acolo.Acum,am intrebat-o pe mama mea vitrega daca poate maine sa vina un coleg la mine si mi-a spus "Maine facem bagajele si te ducem inapoi la maicata in Romania,ai uitat?". Ea tot spune ca nu invat,dar de fapt invat,sunt preferatul dirigintei, si al colegilor, sunt al 2-lea in clasa. Mama mea naturala, am ajuns pur si simplu sa nu ma mai gandesc la ea, deoarece 99% ce mi-a spus ea in viata au fost minciuni. Nu munceste,nu face de mancare,merge in fiecare seara in cluburi pe banii altora,iarna stau in frig [la astea ma refer in Romania].Pe mama mea vitrega o iubesc cu mult mai mult,si vor sa ma duca inapoi. Eu vreau sa uit de Romania,si de limba asta, nu-mi pasa ca m-am nascut acolo, nu vreau sa ajung acolo inapoi unde n-am ce sa mananc.Am ajuns sa imi urasc viata, vreau sa ma sinucid.Nu vreau sa trec granita catre Romania. Poate voua vi se pare aiurea dar chiar vreau sa-mi pun sfarsit. Nu vreau sa-mi pierd colegii si prietenii de aici. Imi urasc Identitatea, deoarece am fost facut Tigan in tarile care am fost [doar pentru. ca sunt din Ro]. Am ajuns ca sa fiu apreciat de toata scoala de aici. Sunt de 1 an aici.Am ajuns sa invat limba 80% intr-un an, si eu stiam limba 0%,nici macar "DA" si "NU". I-am spus mamei mele vitrege ca mi-am invatat lectia, i-am cerut iertare, ea mi-a spus ca nu-si mananca nervii ca nu mai are nervi.Desi ea se enerva singura. Tata tine cu ea tot timpul. Tata mi-a povesit absolut tot despre mama mea naturala, mi-a dat si dovezi, dovezi chiar si de la rude.Nu vreau sa calc in fata casei in care am stat [o casa veche la sat, acum 3 ani a luat foc tavanul intr-un colt], anul trecut abia asteptam sa ajung aici.Nu vreau sa ajung inapoi, la fostii colegi fara cei 7 ani de acasa si profesorii care nu stie sa predau [in jud. Bihor]. Nu ma credeti nebun,va rog,ajutati-ma,de o saptamana stau si plang si ma gandesc cum sa scap,totusi saptamana asta tot am invatat sa demonstrez, dar nu o inteleg pe mama vitrega, ieri mi-a zis "Daca ma enervezi o singura data te bag in masina si la mama ta te-am dus". Eu i-am zis,'am inteles'. Azi imi zice ca imi face bagajele.Nu o inteleg,nu pot sa stau de vorba cu ea,am incercat crying. Va rog ajutati-maa,nu mai rezist! Recunosc,am tot aici,nu duc lipsa de nimic, dar nu vreau sa ma duc inapoi in Romania la mama mea naturala pe care nu o suport si nici nu mai vreau. Ajutor, va rog sad.

Răspuns Câştigător
| AngeloRegrets a răspuns:

Bună. Nu te mai necaji doar din cauza amenințărilor. Asa fac părinții cateodata— te ameninta ca fac ceva ce ei stiu ca tu nu vrei— in cazul tau, ei spun ca te vor trimite in tara, doar crezand ca astfel tu vei sta cuminte si nu le vei mai face probleme.
Stiu asta deoarece si eu sunt mama ( am trei baieti ) si sunt despartita de tatal copilului meu cel mare de 12 ani. Cateodata cand ma supara foarte tare il amenint ca il trimit in Maramures, la tatal natural dar crede—ma nu as face asta niciodata.
Unii parinti nu se pricep sa aiba rabdare si sa isi ajute copilul si sa il ierte cand greseste. Te—ar trimite in tara la mama ta doar daca aceasta te—ar cere, iar daca tu spui ca te batea cand stateai cu ea nu cred ca vrea sa—si petreaca timpul cu tine.
Un singur sfat asculta—i pe parintii tai (tatal si mama vitrega), cere cat mai des sa fii de ajutor in casa— sa duci gunoiul, sa iti faci patul, sa ajuti la masa, ei vor aprecia asta.
Capul sus, ai 14 ani tu singur poti cere unei instante din Ro sa i—ti stabileasca domiciliul la tatal tau—daca e ceva.
Sa imi spui daca esti mai bine.
Salutari.

| anonim_4396 explică (pentru AngeloRegrets):

Iti multumesc enorm. Am discutat cu ei, si le-am spus. Ei mi-au zis ca mai am o singura sansa. Sa duc gunoiul,si alea alea prin casa,fac aproape zilnic. Spal vasele,aspir,spal pe jos in tot apartamentul, sterg praful in camera mea si a parintilor, fac patul meu si al lor, nu de obligatie, ci din placere. Eu mi-au spus ca nu ii fac fericiti cu lucrurile prin casa, ci ii fac fericiti cand ma vede ca ma descurc singur fara ajutorul lor.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Din câte știu, în țările UE e destul de dezvoltată instituția protecției minorilor. Spune-le că dai telefon ălora pentru rele tratamente, chiar s-ar putea să îi potolească treaba asta.
Bine, pe de altă parte, dacă o să ajungi să apelezi la ăia, să nu crezi că viața ta va deveni roz - nici pe departe: vei fi luat de lângă tatăl tău și dus într-un centru pentru minori, eventual preluat de o familie de părinți sociali, până la elucidarea cauzei. Așa că... mai întâi cântărește toate opțiunile, acționează abia când nu mai există alternativă. Dar viața ți se dă doar odată - nu uita asta!

| EchoDemon a răspuns:

Probabil ca iti spune asta doar sa te sperie. Incearca sa fii optimist si sa te gandesti ca nu te trimite. Dar daca te duci acolo... incearca sa vorbesti cu mama ta sa vezi de ce facea acele lucruri. Poate ai inteles tu gresit.

| Andreea1923 a răspuns:

Si daca te sinucizi ce rezolvi? gandeste altfel... viata e un fel de test pe care ni l-a dat Dumnezeu si daca nu rezisti pana la sfarsit pici testul si ajungi in iad unde e de 100 de ori mai rau ca in Romania. Indiferet de ceea ce ti-a zis sau facut mama ta, nu trebuie sa o urasti ca familia e sfanta si mai ales mama ta care 9 luni te-a purtat si s-a chinuit cu tine la nastere. Am fost si eu in Germania si am stat ceva vreme acolo, dar nu se compara cu Romania. Recunosc, in Germania toata lumea e politicoasa, toti te aprecieaza si nimeni nu te critica, nu e criza dar totusi e prea usor acolo. Ai doar o viata si traieste-o la maxim. In Romania daca vii ai nelipsitele seminte, pufuletii, gratare, bere si mici, prieteni nebuni cu care poti sa petreci pana dimineata, fete frumoase si multe altele. E Germania o tara perfecta din toate punctele de vedere dar nu poate inlocui tara ta natala. :3 Spune-i mamei tale vitrege ca pana la 18 ani sa te mai tina in scoala apoi dupa terminarea liceului vii in Romania si iti vei face o familie si o viata noua aici. Treci peste adica..FII PUTERNIC! :3

| anonim_4396 explică (pentru Andreea1923):

Bine dar, acolo in Romania, mama mea naturala NU FACE DE MANCARE, NU SPALA, NU MA AJUTA CU NIMIC, MA BATE ZI DE ZI. Ce pot sa fac? Nu pot discuta cu ea ca nu intelege.

| Andreea1923 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toti oamenii au o inima...si daca ii spui ceva ..nujj exact, ca sa ii ajunga exact in inima, se va schimba cu siguranta, dar trebuie sa gasesti un text trist si nist lacrimi... ca de axemplu i-ai putea spune:,, Mama, mi-e greu sa iti spun asa pentru ca pana acum nu ai fost langa mine, nu m-ai sprijinit si nici nu ti-a pasat de mine. Eu te iubesc si vreau ca si tu sa o faci pentru ca ma simn singur. (apoi incepi sa lacrimezi)'' spune-i exact ce ai tu pe suflet, si e imposibil ca ea sa nu se simta trista, sau asa ceva.

| anonymguy3 a răspuns:

Bun. problemele de genul asta nu se rezolva daca te sinucizi. sler sa nu o faci. spune-i mamei tale vitrege exact cum este la scoala (ca esti apreciat. etc.) si spune-i ca nu vrei sa lasi tot in urma. spune-i ca o iubesti. chiar daca nu este asa. spune-i ca o iubesti si ca apreciezi absolut tot ce a facut pentru tine. si daca prietenii tai sunt ca si prietenii mei. spune-le tot si vor sarii direct sa te ajute. spune-i tatalui tau ca nu vrei sa pleci... Si daca nu merge nimic. SI DOAR CA SI ULTIMA VARIANTA

| anonymguy3 a răspuns:

Scuze. n-am terminat sa scriu si am apasat pe raspunde. deci ULTIMA VARIANTA... Spune-i ca te sinucizi daca te duce. AM ZIS SA SPUI. NU SA APLICI. REPET. NU.TE.SINUCIDE.

Viel glück big grin
Ps: sunt neamt si traiesc in Romania. de la 5 ani...(acum am 14)

| anonim_4396 explică (pentru anonymguy3):

Degeaba. Ma sinucid, daca chiar imi face azi bagajele am pus punct. Stie cum o duc cu scoala, adica ca-s locul 2 si apreciat.Stie tot, si cum e viata din RO. Mai bine fac ce mi-a fost scris. Iau un cutit si ma duc in beci, sau daca gasesc un pistol.

| AngeloRegrets a răspuns:

Bună. Nu te mai necaji doar din cauza amenințărilor.

| gustanilo a răspuns:

Salut ori ii spui tot mamei tale vitrege si viata ta de acolo si cum te descurci. Daca nu vrea spune-i tatalui tau care ar fi normal sa tina cu tine, sau la granita cand te duce si chiar vrea sa te duca pe drum roag-o sa va intoarceti si plangi dar in spate pe sub haine chiar pe spate(pe coloana) si sa tii spatele drept sa nu se vada si daca ajungeti la vama o scoti si cand se uita vamesu sa vada daca esti ala de acolo tipa si dai repede cartonu ( scrie pe el ajutor vor sa ma raneasca sau din astea si o sa ramai in Germania)