| panterraneagrra a întrebat:

am si eu o problema cu familia, Parintii mei se tot cearta si nu mai pot suporta asta! Ei in trecut s-au mai despartit si pot sa spun ca a fost coincidenta : In 2008 s-a intamplat pentru prima oara. a fost in vacanta de vara in iunie-iulie intr-o duminica, iar in 2010 cand s-a intamplat a 2 oara a fost tot in vacanta de vara, prin 27 iulie tot intr-o duminica.In 2008 nu a fost asa de grav.Mama a primit doar o palma de la tata, dar in 2010 lucrurile s-au agravat, el a trantit-o de pereti si. a fost o cearta cumplita.Eu la varsta de doar 11 ani am ramas socata efectiv! am iesit din casa si am inceput sa plang si am sunat la politie! intr-un final lucrurile s-au linistit, dar. stiu ca o sa traiesc toata viata cu acest cosmar.
sadEste foarte greu pentru mine, si nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu.Cred ca este cel mai dureros lucru..sa stii ca cei care ti-au dat viata si te-au crescut. sa se desparta si sa se certe.
Asa ca am nevoie de ajutor, am nevoie de niste sfaturi. ce pot sa fac ca sa nu se mai intample asta?crying

Răspuns Câştigător
| AndraRox a răspuns:

Buna! Ei bine, tu nu prea ai ce face..nu ii poti impaca daca ei nu se mai inteleg.din cate ai spus tu lucrurile sunt inevitabile si probabil, sau sigur odata si odata tot se va ajunge la o despartire..Ideea e ca tu nu trebuie sa te simti vinovata si nu trebuie sa te amesteci in problemele lor prea mult. Singurul lucru pe care il poti face tu este sa astepti sa vezi ce va mai fi si, eventual sa discuti cu ei, dar separat..mai intai vorbeste cu tatal pentru ca, chiar daca el a fost mai violent este mult mai sensibil in fata ta decat mama. spune-le ce simti si prin ce treci (repet>..separat) si pune-le ce intrebari vrei tu... Dupaia compara raspunsurile si discuta cu tatal tau respectiv mama ta despre ce ti-a spus celalalt parinte.(adica- mamei tale spune-i ce ai vb cu tatal tau si tatalui tau spune-i ce ai vb cu mama ta) nu te asigur ca se vor impaca dar cel putin vor avea retineri la urmatoarea cearta (daca va mai fi,- eu sper sa nu).Te rog, incearca, nu tine in tine toata chestia` asta pentru ca lucrurile s-ar putea agrava si poate mai tarziu vei avea nevoie din pricina acestor certuri de niste sedinte la psiholog (sa stii ca nu e mare lucru, si eu am fost si te ajuta)! Iti doresc multa bafta si te rog inca o data sa vb cu ei. Paa!

6 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Din pacate nu pre stiu ce sfat sa-ti dau. Parintii nu putem sa-i alegem. Deschide macar bine ochii sa nu faci si tu aceleasi greseli in viata. Incearca sa stai de vorba cu ei aratandu-le ca tu esti cel matur din casa aceea.Bafta!

| anadark84 a răspuns:

In primul rand trebuie sa intelegi ca NU este vina si ca TU nu poti face nimic sa nu se mai intample. E o problema pe care trebuie sa o rezolve ei, dar TU trebuie sa le spui ca felul in care ei doi se poarta iti face rau si ca vrei sa inceteze. Ar trebui sa fie suficient de maturi si sa gaseasca o solutie pentru binele tau.

| crina_1119 a răspuns:

Pai ar trebui sa le comunici asta sa le spui cat suferi din cauza asta si poate lucrurile se vor calma...dar cel mai bine ar fi sa aceepti un divort pentru ca daca ei nu se inteleg, nu se inteleg si gata. mai ales pentru mama ta ar fi cel mai bine o despartire ..nu neaparat pentru totdeauna ci doar pentru o anumita perioada de timp pentru a isi pune ordine in ganduri, tinand cont ca a fost efectiv batuta de tatal tau. oricum pentru inceput explica-le ca atat lor cat si tie iti fac rau aceste scene. bafta straight face funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Honeydew5 a răspuns:

Eu cred ca daca din intamplare ar vedea pe TPU cat suferi..sau le-ai spune tu.S-ar impaca de dragul tau.dar altfel doar de ei depinde.
Imi pare rau pentru tine si sper sa se impace si sa nu mai aiba loc astfel de "certuri"

| eryn a răspuns:

Stiu cum te simti.sadDar nu prea ai ce face..Si eu am trecut de multe ori prin asta si nu mai suport dar mereu le reamintesc ca :Se iubesc si nu trebuie sa se certe! Sper ca ti-am fost de folos te pup pa:*