| andreea8300 a întrebat:

As avea nevoie disperata de un lucru pe care mama mea nu vrea sa mi-l cumpere.Am incercat sa o conving dar nu vrea sa se dea batuta.Ati putea sa imi dati niste sfaturi?

5 răspunsuri:
| IloveME a răspuns:

Cand eram ca si tine, si bunica nu vroia sa-mi cumpere ceea ce imi doream, face-am econimii! incercam sa stric cat mai putini din banii de mancare de la scoala sau chiar deloc si pana la urma reuseam.acum depinde si de ambitia ta si de costul obiectului!

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Poi in mare parte depinde despre ce lucru e vorba.
1. Strangeti tu banuti ca sa-ti cumperi ceea ce-ti doresti daca nu te lasa (eu asa fac)
2. Incearca sa ii arati de ce ai tu nevoie neaparata de acel lucru, pentru ca daca ai nevoie cu adevarat de el ti-l va lua.

| gocops a răspuns:

De ce lucru ai nevoie disperata sa intelegem si noi despre ce e vorba,

| aquarising a răspuns:

1. Economiseste bani [primiti de la rude etc.]
2. Spune-i mamei tale ca toata lumea are acel lucru pe care vrei sa ti-l cumpere sau ca ai nevoie de el [nu sunt sigura ca o sa mearga]
3. Spune-i ca vrei sa iti cumpere acel lucru cand e bine-dispusa[nu sunt sigura ca o sa mearga]

| Maryiuka98 a răspuns:

Pai sigur nu vrea sa ti`l cumpere pentru ca nu ai ascultat de ea. Incearca si tu sa o ajuti la ceva, sau sa te comporti frumos cu ea. Nu ezita chiar sa ii faci un micuts cadou. Poate asa o sa vrea sa ti`l cumpere. Succes. :*