| anonim_4396 a întrebat:

Bebe al meu are 4 luni si cantareste 5600Gg. La nastere a avut 3100g. Am fost cu el la medicul de familie si mi-a spus ca este cam micut. el mananca 150 ml de lapte la o masa. dar nu stiu de ce nu asimileaza. in doua saptamani a luat 100g. Acum ii dau Nan. Sa -i cumpar alta formula de lapte?

6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Http://www.copilul.ro/articole/greutate+bebelus/
http://www.copilul.ro/sugar/primul-an/Bebelusul-la-4-luni-a114.html
Laptele Nan este bun, poate nu mananca suficient?
Se poate sa fie si o problema, poate sa aiba viermisori, ar fi bine sa faceti niste analize, in special de scaun.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
doar medicul hotaraste daca ii schimba laptele ori ba..cred ca ar fi bine sa faci un set de analize, e posibil sa elimine calciu prin fecale, ceva se intampla, daca ai fost la medic, nu s-a recomandat ceva bebelului? mai cere si parerea altui medic daca nu esti multumita de primul.
O zi buna si ai grija de bebehappy

| mona a răspuns:

Schimba laptele

| zurick a răspuns:

Pai poti sa-i ceri sfatul medicului inlegatura cu asta.El stie mai bine ce sa-ti recomande.

| TofanCristi a răspuns:

Nu există nici un înlocuitor pentru laptele de la sânul mamei! Este forte important. Nu este nici o ruşine. EU am fost alăptat până la 2 ani şi 4 luni. Şi este foarte sănătos.

Dacă îi daţi prea puţin lapte vă dau câteva semne :
• Nu ia in greutate atat cat trebuie;
• Nu uda foarte multe scutece;
• Pielea bebelusului este mai uscata;
• Bebelusul plange foarte des.

Iar dacă îi daţi prea mult :
• Bebelusul vomita sau face ploite foarte des;
• Are dureri de abdomen, similare celor cauzate de colici (isi ridica piciorusele pentru a-si strange abdomenul cat mai tare);
• Ia in greutate mai mult decat ar trebui.
Sper că v-am ajutat cât de puţin! happy

| Ungureanu_Paul_1995 a răspuns:

Incearca aici: http://www.qbebe.ro/bebelusul. S-ar putea sa gasesti.