| Editocroci a întrebat:

Cumnata mea a născut prin cezariana un bebe sănătos dar nu are lapte deși au trecut aproape 2 săptămâni de la naștere iar bebe este hrănit cu lapte praf. Ce să facă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Ar trebui să meargă la un doctor!

La doctorul de familie sau la cel specialist.

3 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Ar trebui sa mearga la medic si sa-i zica acest lucru. Totusi sunt si mamici care au foarte putin lapte si atunci trebuie bebeul hranit cu biberonul sau daca cunoaste o alta mamica din spital, ea poate alapta bebeul cu laptele ei. Eu am fost alaptata de o alta mama care avea un baietel; acum eu si baietelul ei semanam ca 2 picaturi de apa, chiar daca nu suntem rude! Bebeul are nevoie si de lapte matern din cand in cand! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa i dea bebelusului si lapte praf nu are nimic, important este sa i dea lapte numai conteaza acum deunde, de la piept sau din biberon.

| Editocroci explică (pentru anonim_4396):

Ba are. Laptele praf nu are proprietățile laptelui de mamă. Alăptarea este necesara pentru sănătatea bebelușului.