| Myforyou a întrebat:

Daca am surori dar doar de mama iar ele au alt tata suntem surori vitrege sau bune? Unii îmi spun ca suntem surori bune dar altii îmi spun ca suntem vitrege... oricum eu le-as iubi la fel chiar daca am fii vitrege dar as vrea sa stiu.Dau fundakiss

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat timp cat va leaga sangele unui parinte indiferent ca e mama sau tata sunteti surori bune. Vitregi inseamna cand se unesc intr-o familie copiii a doi adulti. El are copiii cu alta femeie, ea are copiii cu alt barbat si prin casatoria lor copiii devin frati vitregi.

4 răspunsuri:
| AndreeaDeea98 a răspuns:

Sunteti surori bune! si eu am un frate si suntem in acelasi caz ca si tine.suntem frati buni!

| dannyel86 a răspuns:

In domeniul juridic, situatia voastra se numeste "frati uterini" (din aceeasi mama). Daca tatal ar fi acelasi, iar mamele diferite, v-ati numi "frati cosangvini".
"Fratii buni" sunt denumiti cei din parinti identici (mama si tata).

Lasand la o parte domeniul juridic, parerea mea e ca voi sunteti surori bune. Ati fi fost vitrege daca una din voi ar fi fost din alta relatie a tatalui tau (o alta mama) si mama ta ar fi avut un copil cu alt barbat decat tatal tau (frati intalniti).
Ori de cate ori unul din parinte e identic, copiii se numesc frati buni. Parerea mea...

| Alexandro9050 a răspuns:

Vitrege, doar daca aveti aceeasi parinti sunteti surori bune, in celelalte cazuri, sunteti vitrege

| maxfan a răspuns:

Bune